اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
کد خبر: ۹۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - 02 June 2018
دبيرخانه ستاد كشوري كنترل دخانيات مرکز سلامت محیط و کار اعلام کرد:
براساس اعلام دبيرخانه ستاد كشوري كنترل دخانيات مرکز سلامت محیط و کار، درصورت عدم برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا 40 سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت.

70 نوع از ترکیبات موجود در مواد دخانی سرطانزا است

به گزارش عصرپرس، دبيرخانه ستاد كشوري كنترل دخانيات مرکز سلامت محیط و کار در گزارشی پیرامون وضعیت و عوارض مصرف دخانیات و مواجهه با دود دست دوم آن در ایران و جهان اظهار داشت: درحال حاضر یک ميليارد و چهارصد میلیون نفر از جمعيت جهان سيگاري بوده که از این میزان 84 درصد در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي‌كنند و حدود 8 میلیون نفر مصرف کننده مواد دخانی در ایران هستند

براساس این گزارش، در سال 1390، 10.9 درصد مصرف كننده سيگار به صورت روزانه بوده که این رقم در سال 1395 به 14.13 درصد رسیده است. همچنین بالاترین میزان مصرف دخانیات روزانه در این سال، به گروه سنی  45 تا 54 سال اختصاص داشته است

 این دبیرخانه همچنین هشدار داد: درصورت عدم برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا 40 سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت. بر همین اساس، وزارت بهداشت در چارچوب اهداف نه گانه پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت با هدف کنترل بیماری ها و مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر تا سال 2025 میلادی و با تکیه بر دانش نیروهای متخصص در سال 1394 اقدام به تهیه و تدوین سند NCD سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر کرد.

دبیرخانه ستاد كشوري كنترل دخانيات مرکز سلامت محیط و کار در ادامه این گزارش با بیان اینکه چهار بیماری عمده غیر واگیر شامل بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی و دیابت به طور مستقیم با چهار عامل خطر اصلی قابل پیشگیری شامل تغذیه نامناسب، نبودن فعالیت بدنی مناسب، مصرف دخانیات و مصرف الکل وابسته هستند، تصریح کرد: 70 نوع از ترکیبات موجود در مواد دخانی سرطانزا است، این در حالی است که خسارات اقتصادی ناشی از مصرف دخانیات نیز سالانه حدود نیم تریلیون دلار(500 میلیارد دلار ) برآورد شده است.

 همچنین اجرای برنامه های آموزشی، تحقیقاتی و ارتقای سلامت، ساماندهی عرضه محصولات دخانی، پیگیری ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی، پیگیری و نظارت بر اجرای قانون ممنوعیت تبلیغات محصولات دخانی، پیگیری موارد مرتبط با پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی و ادغام خدمات مشاوره پیشگیری و ترک دخانیات در شبکه از جمله مهمترین اقداماتی است که ستاد كشوري كنترل دخانيات مرکز سلامت، تاکنون در زمینه مبارزه با مصرف دخانیات انجام شده است. همچنین اجرای برنامه های پژوهشی مرتبط با دبیرخانه کنترل دخانیات و الصاق هشدار های بهداشتی و ساده سازی بسته بندی محصولات دخانی نیز از دیگر برنامه های این دبیرخانه به شمار می رود.


نام:
ایمیل:
* نظر: