اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
کد خبر: ۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۱ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 06 May 2018
 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه ارزان ترین انرژی دنیا متعلق به ایران است،گفت: اینکه تصور کنند که فضای انرژی ایران از فضای انرژی بین المللی حذف شود امکان پذیر  نیست و ایران همچنان با قدرت در دنیا ایفای نقش می کند.
حذف انرژی ایران از فضای بین المللی امکان پذیر نیست
به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس، علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: در حوزه تولید نفت ۴ میلیون تولید را حفظ کردیم ولی به جهت اینکه اکثر تاسیسات قدیمی و فرسوده هستند بطور مستمر نمی توانیم تولید را از ۴ میلیون بشکه افزایش دهیم لذا توانستیم ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه حفظ کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: در صورت بروز رسانی تاسیسات تولید را می توانیم به ۴.۵ میلیون بشکه ارتقا دهیم.

افزایش 120 هزاری بشکه در سال گذشته

کاردر تصریح کرد: بطور متوسط در مجموع در سال گذشته ۱۲۰ هزار بشکه افزایش ظرفیت تولید را داشتیم.به طوری که در غرب کارون و میادین مشترک افزایش تولید صورت گرفت. همچنین در میدان آذر برای اولین بار ۳۰ هزار بشکه و در آزادگان جنوبی ۷۰ هزار بشکه، بغیر از آزادگان شمالی و یادآوران روی مدار تولید قرار گرفت.

کاردر گفت: همچنین یکی از شرکتهای اویک در میدان آذر موفق شد ۳۰ هزار بشکه تولید را افزایش دهد. حدود ۱۵ هزار بشکه در سال گذشته در لایه نفتی پارس جنوبی روی مدار تولید قرار گرفت.

اوی تاکید کرد: در سال جاری حدود ۱۵ هزار بشکه در آزادگان جنوبی قرار است روی مدار تولید قرار گیرد. همچنین سپهر و جفیر و آبان و پایدار غرب قرارداد بستیم.

کاردر تصریح کرد:️ لایه نفت پارس جنوبی برای اولین بار به مدار تولید آمد. فکر می کنیم امسال 50 هزار بشکه افزایش تولید در آزادگان جنوبی داشته باشیم.

ادامه داد:️ تغییر سیاست به صورت تدریجی در حال انجام است. در بالادست شرکت ملی نفت خود کالا نمی خرد. بلکه پیمانکاران صاحب صلاحیت در قالب EPC کالا می خرند. این نمایشگاه برای شناسایی شرکت های تولید کننده تجهیزات توسط شرکت های صاحب صلاحیتEPC و E&P است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: در حوزه بهره برداری در میدان های IPC به مدت بیست سال با پیمانکار خواهد بود و ما نظارت خواهیم کرد. لذا کسانی که درخواست استخدام دارند به این نکته توجه کنند. ما  از این پس ناظر خواهیم بود و در حال کوچک کردن خود هستیم و بر اموری همچون میزان تولید، hseو رفتار با مخازن نظارت خواهیم کرد. در حقیقت ما اوپریشن نخواهیم بود. 

وی افزود:️ اولین میدان با یک شرکت اوپراتور در آزادگان شمالی انجام خواهد شد.

کاردر گفت:️ در حوزه گاز در سال گذشته به ظرفیت 950 میلیون متر مکعب تولید کردیم.

وی گفت:️ در پارس جنوبی در بخش دریا امسال کار را  تمام خواهیم کرد. 

وی تصریح کرد: تولید میعانات گازی در سال گذشته حداکثری بود که با ظرفیت 660 هزار بشکه انجام شد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران گفت:  در مجموع حدود 300 هزار بشکه میعانات گازی را صادر خواهیم کرد.
 سه قرارداد در حال اجرا داریم

وی افزود:️ طرف های خارجی امروز زبان ما را بهتر متوجه می شوند و با مدل جدید آشنایی کامل پیدا کرده اند.

کاردر گفت:️ بعضی شرکت ها که در آمریکا فعالیت ندارند برای همکاری با ما بسیار قرص و محکم خواهند بود. 

وی تاکید کرد:️ خروج احتمالی امریکا از برجام در ابتدا تبعات روانی خواهد داشت ولی ما فعالیت های خود را متوقف نمی کنیم.

وی با اشاره به اینکه بر ارتباط با دانشگاه ها در توسعه میدان ها اصرار داریم، افزود: شرکت ملی نفت تعامل خوبی با دانشگاه ها دارد و دانشگاه ها مشاوران دائمی ما خواهند بود.

کاردر با بیان اینکه ️ اسناد 17 میدان برای واگذاری به مشاوران ایرانی آماده شده است که می توانند برای این امر شریک خارجی بگیرند.تا پیش از این، این مطالعات توسط خود شرکت نفت انجام خواهد شد افزود: بخش مطالعه میادین نفتی شرکت ملی نفت به مشاورین خارجی واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد:️ مناقصه اولیه EPC و EPD برای اولین بار در تاریخ نفت ایران مدل مالی و صندوق پروژه تعریف شده. شهروندان می توانند یونیت های آن را بخرند. هر یونیت یک دلار 4200 تومان ارزش خواهد داشت.

وی تاکید کرد: مناقصات بسته طرح های نگهداشت و افزایش تولید کلید خورده و هر 15 روز یک مناقصه برگزار می شود. صندوق پروژه را برای تامین سرمایه این بسته ها تعریف کردیم.

خبرنگار:پروین مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: