اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
کد خبر: ۸۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 April 2018
رئیس قوه قضائیه گفت: قاچاق کالا وضعیت اقتصادی را به هم ریخته است که دستگاه قضایی برای مبارزه با آن باید بیشتر از ظرفیت هایش استفاده کند.
قاچاق، وضع اقتصادي را به هم ريخته استبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس از صداوسیما، آيت الله آملي لاريجاني رئیس قوه قضائیه در پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری و دادستانهای سراسر کشور در ساري گفت: امروز ملاحظه می کنید که تمام دشمنان و سلطه جهانی در مقام این هستند که قوه قضاییه را از انجام وظایفش بازدارند. 

وی افزود: گرچه نظر فراتری دارند و با کل نظام جمهوری اسلامی مسئله دارند اما سلطه جهانی در مقام آن است که اراده ها را در کشور شکسته و تضعیف کند.

آيت الله آملي لاريجاني تصریح کرد: باید بر حرف حق خود بایستیم و اینگونه نباشد که اراده ها بلغزد.

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: مهمترین وظیفه داشتن عزم راسخ برای انجام تکالیف است و فراتر از عزم انجام کار جهادی است؛ حجم پرونده های وارده و وسعت کار قضایی با کمبود امکانات و نیروی انسانی مواجه شده است و این موضوع مستلزم کار جهادی است.

به گفته آیت الله آملی لاریجانی گاهی جهاد در همین جاست و همیشه در صحنه مرزها نیست.

رییس دستگاه قضا خطاب به دادستان ها گفت: قاچاق کالا وضعیت اقتصادی کشور را به هم ریخته است و دستگاه قضایی برای مبارزه با قاچاق کالا می تواند بیش از این از ظرفیت هایش استفاده کند، گرچه عمده کار برعهده دستگاه اجرایی و نیروی انتظامی است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: امروز دادستانی کل حساسیت بیشتری پیدا کرده است، دادستان های سراسر کشور خصوصا دادستانهایی که در گمرکات مستقر هستند وظیفه عمده ای دارند.

باید با رانت و ویژه خواری مبارزه کرد
وی گفت: امنیت اقتصادی را باید مد نظر داشته باشیم، گاهی سرمایه گذار برای آوردن سرمایه اش در میدان می ترسد که این مستلزم حمایت است، باید با رانت و ویژه خواری مبارزه کرد و بستر را در کشور برای اشتغال و کار فراهم کنیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه این قوه مسئولیت‌ها و تکالیف بسیار مؤثری دارد که فهم و شناخت دقیق این وظایف سبب کاهش خلأها در دادرسی‌ها می‌شود وجود عزم راسخ در بین مدیران و کارکنان قضایی برای انجام تکالیف مهم و اثرگذار در کشور و بین‌الملل حائز اهمیت است.

آیت الله آملی لاریجانی  با بیان اینکه دشمنان به دنبال تخریب جایگاه ولایت‌فقیه و دستگاه قضایی در کشور هستند گفت: رسیدگی‌ها و آرای دستگاه قضایی از سوی دشمنان به موضوعی برای تخریب قوه قضائیه تبدیل شده است چرا که برخی شبکه‌های اجتماعی در داخل کشور نیز به خدمت نظام سلطه، منافقان و ضد انقلاب برای تخریب نظام جمهوری اسلامی برآمدند.

رئیس قوه قضائیه یادآور شد: دشمنان دستگاه قضایی چشم خود را به واقعیت‌ها می‌بندند و رسیدگی‌های مهم در پرونده‌های عظیم توسط دستگاه قضایی نظیر فساد سه هزار میلیاردی و پرونده‌های بزرگ دیگر به چشم آنان نمی‌آید.

قضات بر حق خود در دادرسی‌ها اصرار داشته باشند
آملی‌لاریجانی با بیان اینکه سلطه جهانی بر این است که اراده‌ها را در کشور تضعیف کند و قوه قضائیه و مسئولان دستگاه قضایی باید در راه هدف ایستادگی مردانه داشته باشند تصریح کرد: باید قانونمند و ضابطه‌مند عمل کرده و قضات بر حق خود در دادرسی‌ها اصرار داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در درون کشور نیز عده‌ای کار دشمن را انجام می‌دهند و همان تخریب‌ها را با بهانه اصلاح دستگاه قضایی دامن می‌زنند گفت: این بهانه و هدف آنان چیزی جز تخریب دستگاه قضایی به دنبال نداشته و ندارد. عزم راسخ برای انجام تکالیف از سوی قضات باید طبق قانون اساسی انجام شود.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر تقویت کار جهادی در بین قضات و رؤسای دادگستری‌ها و دادستانها گفت: به واسطه بالا بودن حجم پرونده‌های وارده در دستگاه قضایی و کمبود امکانات باید کار جهادی برای رفع مشکلات در دادرسی‌ها صورت گیرد. امروز بسیاری از قضات ما فراتر از وظیفه خود تلاش می‌کنند که آن مصداق کار جهادی است.

آملی‌لاریجانی با بیان اینکه نباید بگذاریم نگاه مردم به نظام نگاه ناکارآمدی باشد و انجام تکالیف و وظایف در دستگاه قضایی مصداق بارز مدیریت جهادی قرار گیرد، افزود: بسیاری از وظایف در دستگاه قضایی و قضات باید با مدیرت جهادی و کار مستمر به سرانجام برسد.

نظارت رکن اساسی چرخیدن دستگاه قضایی است
وی در ادامه با اشاره به ایجاد معاونت نظارت در دادگستری‌های استان‌ها و ساختار تشکیلاتی قوه قضائیه گفت: نظارت بر زیرمجموعه دستگاه قضایی توسط رؤسای کل استان‌ها به صورت سرزده و نامحسوس باید تقویت شود چرا که نظارت رکن اساسی چرخیدن دستگاه قضایی بوده و نظارت دیوان عالی کشور یک نظارت مستمر و لازم بوده که در برهه کنونی در دیوان عالی کشور به وضوح دیده می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره با اینکه نظارت دادستانی کل بر دادسرا و دادستان‌ها مهم است که در آیین دادرسی جدید بر آن تأکید شده است گفت: رؤسای کل دادگستری‌‌ها باید حساسیت نسبت به زیرمجموعه خود داشته باشند تا نظارت‌ها تقویت شود.

نهادهای اداری و دستگاه قضایی در برخورد با قاچاق کالا کم‌کاری کرده‌اند
آملی‌لاریجانی بر تأکید بر برخورد جدی بر جرائم در دادستانی‌ها گفت: قاچاق کالا وضعیت اقتصادی کشور را زیر سوال برده است و همه نهادهای اداری و دستگاه قضایی نیز در این بخش کم‌کاری کرده‌اند. ظرفیت دستگاه قضایی برای مقابله با قاچاق کالا باید مضاعف شود چرا که بسیاری از کارگاه‌های تولیدی در کشور به دلیل ورود غیرمجاز و قاچاق کالاها رو به تعطیلی رفته و جمعیت بیکاران کشور را اضافه کرده است.

وی با بیان اینکه دادستانی کل کشور حساسیت بیشتری در حوزه قاچاق کالا باید داشته باشد، تصریح کرد: دستگاه قضایی باید در خط مقدم مقابله با قاچاق کالا بوده چرا که با برخورد قاطع در این حوزه بخشی از مشکلات قاچاق کالا حق خواهد شد.

رئیس قوه قضائیه افزود: پدیده قاچاق صرفاً برخوردی قابل رفع نبوده و موضوعات دیگر اقتصادی نظیر نابه‌سامانی بازار ارز نیز موجبات افزایش قاچاق کالا را نیز فراهم کرده است.

فردی که با سلاح به مردم حمله می‌کند مصداق محارب است
آملی‌لاریجانی با بیان اینکه مبارزه با اشرار که امنیت اجتماعی افراد را بر هم می‌زنند باید توسط قضات بیشتر جدی گرفته شود، گفت : فردی که با سلاح و ابزار به مردم حمله می‌کند مصداق محارب است و حکم آن اعدام بوده و باید اجرایی شود.

وی با بیان اینکه امنیت اقتصادی از حیث تولید و ارتقاء اشتغال امری بسیار مهم بوده که سبب تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در جامعه خواهد شد گفت: دستگاه قضایی میدان‌داری برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی فعالان تولید صورت دهد تا کار و تولید در کشور نخوابد. اگر چه عده‌ای از فضای سالم سرمایه‌گذاری دنبال ویژه‌خواری و رانت‌خواری خود هستند بستر باید برای کار و اشتغال در کشور فراهم شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه در همه استان‌های کشور عزم برای اجرای احکام کیفری و حقوق در دادستانی‌ها و دادگستری‌ها فراهم شده است، افزود: تکریم ارباب‌ رجوع در دستگاه قضایی باید تقویت شود. تأکید بر عمل اخلاقی و تهذیب نفس وظیفه فردی و حرفه‌ای کارکنان دستگاه قضایی باید قلمداد شود.

آیت الله آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه برخی از ظرفیت‌های قانون اساسی نظیر پیشگیری از وقوع جرم در دستگاه قضایی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد گفت: نظارت صحیح بر قانون در دادگاه‌ها باید تقویت شود. قوه قضائیه باید پرچم‌دار دفاع از آزادی‌های مشروع باشد و قوه قضائیه مسئول اصلی این موضوع نیز است.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های فوق زمانی مغفول افتاده و باید موضوع احیای حقوق عامه در دستگاه قضایی ایران توجه ویژه‌تری شود، بیان کرد: مصادیق اجرای حقوق عامه توسط دادستانی‌های کشور باید در جامعه به صورت فرهنگ درآید و دادستانی کل کشور به دنبال لایحه و طرحی برای احیا و حفظ حقوق عامه باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: