اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
کد خبر: ۸۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - 09 April 2018
صالحی در آیین روز ملی هسته‌ای؛
رئیس سازمان انرژی اتمی با تشریح ۸۳ دستاورد هسته‌ای گفت: ایران همچنان به عهد و پیمان خود در توافق هسته ای استوار می ماند، امّا چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، ایران نیز بر اساس اصول سه گانه سیاست خارجی خود، تصمیمات لازم را اتّخاذ می کند و از منافع خود صیانت خواهد کرد.

برخی طرف‌های برجام در مسیر بدعهدی حرکت می‌کنند

به گزارش عصرپرس؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در آیین روز ملی هسته‌ای که با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات ارشد و متخصصان هسته‌ای در سالن اجلاس سران تهران برگزار شده است تاکید کرد: یکی از اهـداف و برنامه های راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران ارتقاء سطح کمّی و کیفی پژوهش در بخش‌های مختلف است و به واسطۀ اتّخاذ این رهیافت در مجموعه سازمان از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، شاهد توفیقات جدید در حوزه‌هایی مانند فنّاوری کوانتومی هستیم که از ارزش راهبردی بسیار بالایی برخوردار است و در آینده نزدیک شاهد دستاورد‌های چشمگیر این حوزه جدید خواهیم بود.

متن کامل سخنرانی دکتر صالحی به این شرح است:

خدای بزرگ را شاکرم که در آستانه فرارسیدن ایّام روح بخش بعثت و همزمان با تجدید حیات طبیعت توفیق حضور در جمع شما بزرگواران را به اینجانب عنایت فرمود.

بنده افتخار دارم تا به نمایندگی از سوی اعضای خانواده بزرگ و غرورآفرین صنعت هسته‌ای کشور، از حضور جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری، اعضای محترم هیئت دولت، مقامات و مسئولان محترم لشکری و کشوری، سُفرای محترم مقیم تهران و استادان و پژوهشگران عزیز دانشگاهی در این مراسم باشکوه قدردانی نمایم.

در آغاز شایسته می دانم تا به آثار مثبت فضای تعاملی ایجاد شده بعد از برجام در حوزۀ صنعت هسته‌ای اشاره کنم. بحمدالله در حال حاضر، این صنعت ملّی و اقتدارآفرین در آستانه تحوّلی بنیادین قرار گرفته است و امیدوارم تا از رهگذر تداوم این رویکرد مبارک، شاهد شکوفایی و بالندگی بیش از پیش صنعت هسته‌ای و ارائۀ خدمات ماندگار در بخش های مهم دیگر مانند سلامت، کشاورزی و صنعت باشیم.

اینجانب در این مجالِ کوتاه مایلم تا به اجمال و به اختصار اعلام کنم که فعالیّت‌های گسترده​ای جهت بهسازی و نوسازی تأسیسات و تجهیزات این صنعت راهبردی انجام شده که گزارش مشروح آن، نیازمنـد فرصت و مجالی دیگر است؛ لذا اکنون می خواهم تا با کسب اجازه از محضر ریاست محترم جمهوری نکاتی را به اختصار و در حوصله جمع به استحضار ملّت شریف و بزرگوار ایران برسانم.

یکی از اهـداف و برنامه های راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران ارتقاء سطح کمّی و کیفی پژوهش در بخش‌های مختلف است. در حال حاضر به واسطۀ اتّخاذ این رهیافت در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، شاهد توفیقات جدید در حوزه هایی مانند فنّاوری کوانتومی هستیم که از ارزش استراتژیک و راهبردی بسیار بالایی برخوردار است. ان شاءالله در آینده‌ای نزدیک شاهد دستاورد‌های چشمگیر این حوزه جدید خواهیم بود.

شایان ذکر است که در جریان برگزاری مراسم روز ملّی فنّاوری هسته‌ای در فروردین ماه سال گذشته، یک دستگاه سانتریفیوژ تولید شده توسط متخصّصان سازمان معرّفی و در اختیار پژوهشگاه وزارت نفت قرار گرفت. آغاز چنین حرکتی در حقیقت با هدف حصول خودکفایی و خوداتکایی در حـوزۀ طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ‌های مورد نیاز در بخش های صنعت، زیست فنّاوری و سلامت می‌باشد.

بنده در ادامه اجازه می خواهم تا در خصوص پروژه‌هایی که به دست با کفایت ریاست محترم جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس تا دقایقی دیگر افتتاح خواهد شد، توضیحات کوتاهی ارائه نمایم.

- انتقال اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان یزد از سنگ معدن اورانیوم ساغند به UCF اصفهان

- بهره برداری از واحد فرآیندی اختلاط در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز

- بهره برداری از تسـت لوپ‌های سوخت ۲ بار و ۱۰ بار در راکتور تحقیقاتی تهران

- طراحی، ساخت و بهره برداری از مرکز ملی تحقیق و توسعۀ علوم و مهندسی مواد در مجتمعِ شهید علی‌محمّدی در فردو

- طراحی و ساخت اولین شتاب دهنده خطی بومی با همکاری پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM)

-همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان مربوط به سنجش فرآیندی و آزمایشگاه‌های وابسته در سایت شهید شهریاری در زمرۀ آخرین توفیقات سازمان می‌باشد.

افزون بر این، ضروری می دانم تا به برگزاری نمایشگاه مربوط به معرفی برخی دستاورد‌های جدید سازمان در حاشیه مراسم امروز اشاره نمایم. در این میان می توان به دستیابی پژوهشگران مرکز علوم و فنون لیزر ایران به دانش و فنّاوری پیشرفته در حوزه کاربرد لیزر در بخش های مهم مانند سلامت و صنعت اشاره کرد. همچنین، باید از آغاز عملیات احداث مرکز تولید رادیودارو‌های ایران (تترا) بر اساس الزامات GMP، نصب و راه اندازی سیکلوترون ۱۸ مگا الکترون ولت در استان البرز به منظور افزایش ظرفیّت تولید رادیو داروی PET و نیز تولیـد چند محصول جدید دارویی برای درمان بیماری‌های سرطان یاد کرد. از این فرصت استفاده کرده و تأکید می‌نمایم که توسعه و گسترش روزافزون فعالیّت‌های مرتبط با حوزۀ تولیدات دارویی که از نیاز‌های مهم جامعه می باشد، در صدر برنامه‌های سازمان قرار داشته و پیگیری این امر بطور مستمر تداوم خواهد یافت.

خوشبختـانه در حال حاضر، پژوهشگاه علـوم و فنون هسته‌ای در مسیر افزودن بر حجم و دامنه دستاورد‌های صنعت هسته‌ای بیش از پیش فعّال شده و در کنار یاری رساندن به طرح‌ها و پروژه های مرتبط با تولید رادیو دارو، طراحی و ساخت تعدادی از تجهیزات پیشرفته اندازه گیری را نیز با موفقیّت به انجام رسانده است.

اینجانب مناسب می دانم تا با توجّه به مطرح شدن موضوعات مربوط به حوزه بهـداشت و صنعت این خبر را به اطلاع ملّت شریف ایران برسانم که متخصّصان سازمان انرژی اتمـی ایران موفق به دستیابی به فنّاوری ساخت باطری هسته‌ای شده و امید است به یُمن الطاف الهی، در آینده ای نه چندان دور شاهد ورود این دستاورد پژوهشی به مرحلۀ تولید صنعتی باشیم.

در ادامه عرایض خود، شایسته می دانم به اقدامات و فعالیّت‌های مربوط به حوزۀ نیروگاهی نیز اشاره ای داشته باشم. خوشبختانه طی سال گذشته عملیات خاکبرداری احداث واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در حجمی به میزان یک میلیون متر مکعب همزمان با تجهیز کارگاه پیمانکار روس به انجام رسیده است. پیگیری این فرآیند، نویدبخش تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشگام در منطقه در بهره برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای است. همچنین می توان به بیان برخی توفیقات جدید متخصّصان و پژوهشگران از جمله طراحی و ساخت قطعات مختلف نیروگاهی با استفاده از دانش و ظرفیّت داخلی پرداخت که بیانگر عزم تلاشگران این حوزه برای خوداتکایی و بومی سازی در این عرصـۀ راهبردی می‌باشد

اینجـانب در بخش پایانی عرایض خود لازم می‌دانم تا بـه دو نکته دیگر نیز به صورت گذرا بپردازم. نکته اوّل، اشاره ای است به گسترش حجم و دامنۀ فعالیّت های مربوط به حوزۀ ایمنی هسته‌ای که با توجّه به حساسیّت ویژۀ این موضوع در سطح جهانی، از اهمیّت بسزایی برخوردار می باشد و خوشبختانه در پرتو مفاد مندرج در ضمیمه‌ی ۳ سند برجـام، همکاری و تعامل سازنده با کشور‌های فعّال در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است. شایان ذکر است که این فرآیند در سال ۹۶ از سیر صعودی قابل توجهی، برخوردار بوده و با توجّه به سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر بهسازی و نوسازی ساختار و سامانه­‌های مربوط به نظام ایمنی هسته‌ای کشور، اقدامات مقتضی با شتاب بیشتر مورد پیگیری قرار دارد.

نکته دیگر در این میان، تأکید بر پایبندی کشورمان به معاهدات و تعهّـدات بین المللی است. لازم به ذکر می‌باشد پس از دستیابی به توافق هسته‌ای و آغاز فرآیند اجرای برجام، ایران اسلامی در عمل، تعهّد خود را به عهد و پیمان خـویش به اثبات رسانده و آژانس بین المللی انرژی اتمـی نیز تا به امروز برای ده بار، پایبندی کامل ایران به مفاد مندرج در سند برجام را اعلام نموده است.

البته بیان این نکته نیز ضروری است که متأسفانه تا به امروز برخی از طرف‌های مقابل علیرغم صراحت متن برجام در بابِ پذیرش تعهّدات خود، در مسیر بدعهدی حرکت کرده و در نتیجه دیوار بی اعتمادی همچنان پابرجاست. بزرگان ما بر این امر تأکید دارند که همگان باید از منافع برجام و دستاورد‌های آن بهره مند شده و بطور همزمان، وظایف خود را در قبالِ آن به انجام رسانند. از این رو، برای ما به هیچ وجه، قابل پذیرش نیست که هزینه های اجرای این توافق تاریخی، متوجّه یکی از طرف‌ها شود و در مقابل برخی کشور‌های حاضر در این میدان، از انجام کامل تعهّدات خـود سر باز زنند.

ما به پیروی از فرمانِ جاودانی قرآن کریم، همچنان به عهد و پیمان خود استوار می مانیم، امّا چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس اصول سه گانه سیاست خارجی خود، تصمیمات لازم را اتّخـاذ نموده و بر پایۀ صلاحدید تصمیم گیران نظام اسلامی از منافع خود صیانت خواهد کرد. ما به لطف پروردگار متعال همواره از ارشادات و رهنمود‌های هوشمندانه رهبر معظّم انقلاب بهره مند بوده و هستیم. علاوه بر این مدیریّت و هدایت دستگاه اجرایی کشور نیز بر عهده شخصیّتی است که به رموز سیاست خارجی و بازی‌های پیدا و پنهان آن در عرصۀ بین المللی آگاهی و اشراف دارند.

از این رو، با امید به الطـاف و عنایات الهـی و در پرتو اتّحـاد و انسجامِ ملّـی به حرکت در مسیر تأمین منافع و مصالح ملّـی ادامه می‌دهیم و در این راه، تهدید‌های لفظی و تبلیغات رسانه ای بدخواهان ایران، خللی در عزم و اراده ملت عزیزمان ایجاد نخواهد کرد. ما با توکل به خداوند متعال و با تأسی به سیرۀ بزرگان خود در مقابل بدخواهان نظام اسلامی و زیاده خواهی‌های آن‌ها، ایستادگی نموده و در پناه ایزد منّان، پیروز این میدان خواهیم بود.

در دوازدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای از ۸۳ دستاورد هسته‌ای شامل طرح‌های مربوط به حوزه‌های مختلف صنعتی، اکتشاف، استخراج و تحقیقات با حضور حسن روحانی رئیس جمهور رونمایی می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: