اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
کد خبر: ۸۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - 07 March 2018
سخنگوی نیروی اتتظامی خبرداد:
سخنگوی نیروی اتتظامی از حضور بیش از پنج هزار نیرو و همچنین 10 میلیون همیار پلیس و به کارگیری هزار و صد خودرو در حوزه پلیس راهنمایی و رانندگی برای خدمات رسانی و تسهیل آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی (25 اسفند 96 تا پایان 14 فروردین 97)خبر داد.
بکارگیری پنج هزار نیروی کمکی در طرح نوروزی پلیسبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس،  سردار سعید منتظر المهدی روز چهارشنبه در بیستمین نشست خود با خبرنگاران اظهار کرد: 27 هزار گشت همزمان پلیس های تخصصی در ایام نوروز را نیز خواهیم داشت. سه هزار و 770 گشت خودرویی، 2 هزار و 10 گشت موتوری و 2 هزار و 900 پاس پیاده، در راستای ایجاد آرامش مردم انجام وظیفه می کنند.

وی با اشاره به پیش بینی پلیس برای طرح نوروزی ، گفت: هزار و 330 کانکس و 450 چادر نوروزی بر پا می شود و همچنین 700ایستگاه بازرسی موقت و 104 ایستگاه بازرسی ثابت توسط پلیس پیشگیری، آماده خدمات رسانی هستند.

معاون اجتماعی ناجا افزود: 30 فروند بالگرد هوا ناجا نیز از 25 اسفند 96 تا 14 فروردین 97 همگام با سایر نیروها برای خدمات رسانی، ایجاد آرامش ، افزایش نشاط و تسهیل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی پلیس در خدمت مردمان خوب ایران سرفرازمان هستند.

وی با رو نمایی از شعار نوروزی پلیس با عنوان « آرامش بهاری با نظم و امنیت» ،گفت: در واقع آرامش و امنیت خواستگاه همگان است و با رعایت نظم و قانونمندی و مشارکت و همکاری با پلیس و دستگاه های امنیت آفرین ، ان شالله بهاری پر نشاط توام با آرامش در سایه امنیت خواهیم داشت.

 عملکرد پلیس راهور
منتظر المهدی در ادامه نشست امروز با اشاره به آمار و عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در سال جاری، گفت: همکاران راهور، یک میلیون و 388 هزار و 455 خودروی جدید را شماره گذاری و برای 2 میلیون و 214 هزار و 727 تن از هموطنان گواهینامه اولی صادر کردند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش 32 درصدی همراه بوده است.

وی افزود: امسال 10 هزار و 352 دستگاه موتور سیکلت جدید شماره گذاری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 79 درصدی همراه بوده است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان این که در حال حاضر 20 میلیون و 977 هزار و 569 خودرو و 11 میلیون و 687 هزار و 246 موتور سیکلت در سراسر کشور در حال تردد است به این نکته هم اشاره کرد که با وجود افزایش وسایل نقلیه و افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات ، تعداد جانباختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی روند رو به کاهش جانباختگان حوادث رانندگی ازسال 85 که 27هزار تن بود و امروز به 16 هزار تن رسیده است، حاصل همکاری تمامی دستگاه های مربوطه و ارتقای فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بوده است و امیدواریم روزی برسد که حتی یک تن کشته در تصادفات نداشته باشیم.

منتظر المهدی با ابراز تاسف از این که رتبه اول جانباختگان سوانح رانندگی به راکبین موتور سیکلت ها با سهم 25 درصد از کل جانباختگان و سپس عابرین پیاده با حدود 21 درصد تعلق می گیرد، گفت: بیشترین علت تصادفات در سال 96 با ضریب 8 / 35 درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم 6 / 21 رصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه 1 / 13 درصد و انحراف به چپ 2 / 8 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. 

به گفته این مقام انتظامی بیشترین زمان تصادفات بین ساعات 16 تا 20 رخ می دهد.

 بیشترین سرقت ها بین ساعات 18 تا 21 رخ داد
سخنگوی ناجا با اشاره به راه اندازی و افتتاح بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در جهت کشف علمی جرم، گفت: توسعه بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک و مکانیزه نمودن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودرو های پلیس آگاهی به دوربین های پلاک خوان از جمله اقداماتی است که در پلیس آگاهی به منظور مقابله با مجرمین و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.

وی افزود: انهدام سه هزار و 400 باند فعال در کار سرقت و دستگیری 499 مالخر، کشف بالغ بر 90 درصد خودرو های مسروقه و کاهش 34 درصدی سرقت از بانک ها ، کاهش 10 درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش هشت درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش هفت درصدی سرقت به عنف و کاهش سه درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

معاون اجتماعی ناجا با بیان این که بیشترین سرقت ها بین ساعات 18 تا 21 رخ داده است، گفت: متاسفانه در سال 96 با افزایش 2 درصدی سرقت های خرد و افزایش سه درصدی سرقت از منزل مواجه بودیم این در حالی است که از سوی دیگر شاهد افزایش 2 درصدی کشف به کشف بوده ایم.

 افزایش 63 درصدی کشفیات پرونده های بالای 500 میلیون تومان 
وی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزایش 63 درصدی کشفیات پرونده های بالای 500 میلیون تومان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کشفیات بالغ بر 38 تریلیون و 147 میلیارد و 209 میلیون و 726 هزار و 707 ریال بوده است.

کشف 77 درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی از شرق
سخنگوی ناجا اجرای طرح های ویژه،پاکسازی پیرامون محیط های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر و راه اندازی یگان های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق 22 گانه پایتخت و تشدید نظارت بر پایانه ها، گاراژها، اماکن عمومی را از جمله اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بیان کرد.

این مقام انتظامی اظهار کرد: در راستای مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران در این حوزه و با استفاده از سگ های کارآمد پلیس، تمرکز بر مرزها، تقویت یگان های انتظامی در کویر، مبارزه در استان های شرقی کشور و با محوریت سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه ها قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: پیاده سازی برنامه های ذکر شده، باعث کشف 77 درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی برخی از استان های شرقی شده و از ورود مواد مخدر به شهرها ومحله ها جلوگیری کرده است . همچنین شاهد افزایش 14 درصدی کشفیات مواد مخدر بوده ایم به گونه ای که بالغ بر 684 تن از انواع مواد مخدر به ویژه تریاک، کشف و ضبط شده است.

منتظر المهدی در راستای مبارزه بی وقفه پلیس با سوداگران مواد مخدر از افزایش هفت درصدی درگیری ها و افزایش 12 درصدی دستگیر شدگان مواد فروش ( حدود 98 هزار و 89 نفر) خبر داد و گفت: دستگیر شدگان یاد شده بالغ بر 155 هزار و 240 نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزایش 19 درصدی دارد و همچنین افزایش 104 درصدی کشفیات قرص های روان گردان و پیش ساز های شیشه از جمله ترامادول، ریتالین، زولپیدم، متافتامین به میزان 34 میلیون تومان بوده است.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در حوزه ایجابی بالغ بر 20 مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد ایجاد شده ، سه هزار و 30 ساعت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، چهار هزار و 50 جلسه آموزشی از جمله مدارس، مساجد و یک میلیون و 570 هزار آموزش چهره به چهره انجام شده است تا بتوانیم هر چه بیشتر رنگ نازیبای اعتیاد را چهره کشور عزیزمان پاک کنیم.

ضرورت توجه ویژه به ایستگاه های خانواده و مدارس در راستای پیشگیری از اعتیاد و توجیه و ایجاد رزولیانس یا تاب آوری روانی در بین جوانان و نوجوانان با آموزش و مشاوره های لازم، از دیگر سخنان سخنگوی ناجا در این نشست بود.

 46 درصد جرایم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد
منتظر المهدی در ادامه افزود: پلیس فتا که این روز ها تبدیل به چشم و گوش همیشه بیدار جامعه شده با رصد های آنی و گشت زنی در فضای مجازی با وجود افزایش 44 درصدی جرایم در این فضا، خوشبختانه توانسته است 84 درصد جرایم را کشف کند که در مقایسه با پلیس سایر کشورهای پیشرفته بیش از 50 درصد رشد داشته است.

وی به این نکته اشاره کرد که 46 درصد از جرایم در فضای تلگرامی و 25 درصد در اینستا گرام رخ می دهد که بیشترین جرایم در حوزه کلاه برداری های مالی وبرداشت های غیرمجاز با35درصد است؛ شناسایی و برخورد با سه هزار و 320 کانال،گروه و سایت در حوزه خرید، فروش و آموزش وتولید مواد مخدر از جمله فعالیت های مردان تیزبین پلیس فتاست که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را به طرفه العینی شکار می کنند.

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: مسدود شدن روزانه حدود 200 کانال که در حوزه انواع جرایم فعالیت می کنند نشان از چیره دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده است و نقاب از رخ شیادان بر می دارد؛ هر چند که ضرورت ارتقاء دانش رسانه ای و سواد فضای مجازی کاربران برای ناکام ماندن مجرمان کاملا احساس می شود. 

برگزاری سه نشست بین المللی با حضور روسای پلیس های سایبری سایر کشور ها، اجرای طرح کوآ( کودک و اینترنت) با همکاری وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش با بیش از 700 کارگاه و آموزش 210 هزار دانش آموز از دیگر فعالیت های پلیس فتا در سال 96 بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

 کشف بیش از 18 میلیون ماده محترقه طی یک ماه گذشته
منتظر المهدی با اعلام این که بالغ بر 26 میلیون مواد محترقه طی ماه های اخیر کشف و ضبط شده است، گفت: 18 میلیون و 500 هزار عدد آن در محدوده زمانی یک ماه گذشته ضبط شده که هشت میلیون آن مواد محترقه پر خطر بوده است؛ در این رابطه 150 نفر دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شده اند.

وی با ابراز خرسندی از این که خوشبختانه با کاهش چشمگیر خرید انواع مواد محترقه از سوی مردم مواجه بوده ایم، گفت: این امر حکایت از هوشیاری، دقت و توجه خانواده ها و جوانان و نوجوانان دارد.

سخنگوی ناجا خاطرنشان کرد: به سبب همکاری مردم در ایجاد نظم و امنیت با پلیس، به طور حتم امسال با مشکلات کمتری در چهارشنبه پایان سال مواجه ایم و طبیعی است با بر هم زنندگان و اخلالگران نظم و امنیت و کسانی که موجب سلب آرامش مردم شوند برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.

 صدور حدود چهار میلیون گذرنامه در سال 96
منتظر المهدی به گذرنامه ها و صدور آنها نیز اشاره کرد و گفت: در سال 96 بالغ بر سه میلیون و 925 هزار و 677 جلد گذرنامه صادر شده است که افزایش هفت درصدی نسبت به سال 95 را نشان می دهد.

وی ادامه داد: صدور پروانه اقامت 74 هزار و 300 تبعه خارجی و همچنین طرد 430 هزار و 200 تبعه بیگانه غیر مجاز، افزایش پنج درصدی تردد مسافرین خارجی و ایرانی به خارج و داخل کشور که شامل 28 میلیون و 227 هزار و 609 نفر می شود از جمله دیگر اقدامات همکارانم در پلیس گذرنامه است.

وی از افزایش 27 درصدی انهدام باند جعل مدارک مسافرتی و دستگیری 23 تن در این خصوص و همچنین افزایش 15 درصدی کشف مدارک مسافرتی و هویتی جعلی به میزان پنج هزار و 411 فقره خبر داد.

منتظرالمهدی اضافه کرد: انهدام 104 باند قاچاق انسان و افزایش 82 درصدی جلوگیری از ورود و خروج افراد غیر مجاز، افزایش هفت درصدی کشفیات سلاح و هفت درصد کشفیات سوخت، افزایش 13 درصدی کشفیات مشروبات الکلی و همچنین ایجاد سامانه کنترلی در مرز اروند رود و کمک شایان به توسعه اقتصادی در وضعیت معیشتی استان های همجوار از دیگر اقدامات پلیس گذرنامه است که امسال محقق شده است.

 بیش از 24 میلیون تماس تلفنی با پلیس 110
معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد : طی 352 روز گذشته بالغ بر 24 میلیون و 875 هزار و 998 تماس با سامانه پلیس 110 برقرار شد که از این میان 16 میلیون و 887 هزار و 443 تماس و مراجعه آن عملیاتی شد.

وی ادامه داد: این رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزایش 9 / 2 درصدی عملیلاتی شدن تماس ها و مراجعات دارد؛ میزان رضایتمندی از پلیس 110 نیز حدود 5 / 82 درصد بوده است.

سخنگوی ناجا در خصوص طرح دریا هم گفت: در اجرای طرح دریا در این تابستان خوشبختانه شاهد کاهش 25 درصدی غرق شدگان بودیم و در این رابطه 687 تن توسط پلیس نجات یافتند.

ماموریت های مهم پلیس در رهایی گروگان ها
سخنگوی ناجا در ادامه با اشاره به فعالیت های پلیس یگان ویژه اظهار کرد: امسال ، ماموریت های مهم گروگانگیری و رهایی سال 96 در استان های تهران،اصفهان، کرمانشاه، مشهد و همچنین مجلس شورای اسلامی، صورت گرفت در حالی که در سال 95در حوزه ماموریت های مهم رهایی گروگان در سطح کشور، هفت مورد داشتیم.

بازداشت و استرداد 24 نفر از مجرمین فراری به خارج از کشور و رهایی 2 گروگان و بازگشت آنها به کشور از جمله اقدامات پلیس اینترپل بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایجاد زیر ساخت های نوین و ایجاد سامانه های اینترنتی، پیامکی و تلفنی در سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: این سازمان با برخورداری از 428 رده وظیفه عمومی و 939 هیئت رسیدگی توانست خدمات قابل قبولی را ارائه کند .

صدور 525 هزار کارت پایان خدمت و معافیت
منتظر المهدی از صدور حدود 525 هزار کارت پایان خدمت و معافیت در 11 ماهه سال 96 خبر داد.

این مقام انتظامی ادامه داد: صدور 412 هزار و 200 فقره معافیت تحصیلی و همچنین ثبت نام 53 هزار و 169 مشمول پرداخت جریمه سربازی در سازمان نظام وظیفه انجام شد. همچنین طی دوسال گذشته حدود 533 هزار نفر از مشمولان غایبی که هشت سال از غیبت آنان می گذرد ثبت نام کردند که برای 346 هزار نفر آنان کارت معافیت صادر شد.

وی همچنین در حوزه اقدامات پلیس پیشگیری با بیان این که 15 هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس های استاندارد سازی، تعالی رفتار و افزایش آستانه تحمل در مواجهه با شرایط پیش بینی نشده حضور یافته اند، گفت: در سال 96 بالغ بر یک میلیون نفر تحت آموزش های مختلف قرار گرفته اند و 50 درصد آموزش های حین خدمت و تکمیلی از طریق سامانه های مجازی انجام می شود.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر این که معاونت اجتماعی با فعالیت 65 مرکز مشاوره و 654 دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری ها گام های بلندی در راستای نهادینه کردن فرهنگ دوری از جرم برداشته است، گفت: در سال 96 بالغ بر 406هزار و 939نفر به این دفاتر مراجعه کردند و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا 76 درصد پرونده ها منجر به صلح و سازش و از چرخه قضایی و انتظامی خارج شد.

افزایش 35 درصدی حمایت و پشتیبانی از فیلم ها و سریال ها توسط موسسه ناجی هنر، برگزاری بیش از 36 هزار و 560 جلسه آموزش همگانی در مدارس، تولیدات انبوه رسانه ای وبرنامه های رادیو و تلوزیونی از دیگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعی ناجا در سال 96 بود که سخنگوی ناجا در مورد آن ها سخن گفت.

منتظر المهدی درباره مرز ها و مرزبانی نیز اظهارکرد: مرزبانان غیور و غیرتمند نیروی انتظامی از هفت هزار و 500 کیلومتر مرز از مجموع هشت هزار و 725 کیلومتر مرز با جان و دل حراست و نگهبانی می کنند.

وی گفت: مرزبانی ناجا با ایجاد پروژه فیبر نوری در جوار مرز ها و استقرار سامانه عنبیه کنترل الکترونیکی و راه اندازی 16 سایت ارتباطی در ارتفاعات و توسعه سامانه سیستم نظارت تصویری در برخی از مرز های کشور تلاش می کنند امنیت و آرامش کشورمان را هماره مهیا نمایند.

به گفته وی طی 11 ماهه گذشته 177 درگیری مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر رخ داد که در این اثنا 622 نفر دستگیر شدند.

 هفت هزار سورتی پرواز 
سخنگوی ناجا در خصوص ماموریت های هوایی نیز چنین اذعان کرد: در سالی که گذشت تیز پروازان هواپیمایی نیروی انتظامی با 7هفت هزار سورتی پرواز به ارائه خدمات مشغول بودند.

وی ادامه داد: از آن جایی که پرواز در کریدور های هواییِ مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتیاط، فقط کارخلبانان ورزیده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمایشگر است؛خلبانان ما در حادثه های مختلف به سرعت، برای کمک رسانی حاضر می شوند که از جمله آن می توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

به گفته وی درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده ای هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بود ؛ 629 ماموریت انجام و هزار و 250 مصدوم را هم جا به جا کرد که بیش از 95 درصد آنها نجات یافته و وضعیت جسمانیشان رو به بهبود رفته است که جای بسی خوشحالی دارد. 

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پهپادهای هوا ناجا برای ماموریت های مختلف از جمله پایش مرز ها، شناسایی، تصویر برداری و 159 هزار ساعت سورتی پرواز داشته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشته است.

وی گفت: با عنایت به تجربه بالای خلبانان هوا ناجا در قیاس با سایر خلبانان ، روزانه عازم ماموریت های متنوع، سخت و منحصر به فردی از جمله چتر ریزی، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزی، فیلمبرداری، ناوبری، عملیاتی می شوند و اغلب در مقام مقایسه با سایر خلبانان هم رده خود در سایر نیرو های مسلح سه تا چهار برابر ساعت پروازی دارند.

به گفته وی، هوا- ناجا در طرح نوروزی نیز با 30 بالگرد و در 13 نقطه پایگاه هوایی مستقر و در صورت لزوم امداد رسانی و خدمات دهی خواهد داشت.

بیش از یک میلیون و 300هزار تماس با مرکز 197
منتظر المهدی در ادامه نشست با اعلام این که تعداد یک میلیون و 365 هزار 563نفر در11 ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی(197) تماس گرفته اند نیز اظهار کرد: ما با افزایش 19 درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ایم.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: بیش از 948 جلسه ارتباط مستقیم فرماندهان و مسئولین با مردم ، پاسخگویی و دیدار چهره به چهره با 41 هزار و 696 نفر از مردم انجام شده است؛ ضمن اینکه افزایش 6 / 10 درصدی تقدیر، 7 / 10 درصدی انتقاد و کاهش 2 / 7 درصدی شکایات مردمی را در 11 ماه سال 96 را هم شاهد بوده ایم.

منبع: ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر: