اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
کد خبر: ۸۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - 07 March 2018
رئیس بانک مرکزی:
رئیس بانک مرکزی گفت: مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، از ضرورت‌های اساسی در نظام بانکی کشور است.
بانک‌ها نباید بستر پولشویی باشندبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف در جلسه با مدیران عامل شبکه بانکی کشور ضمن بیان الزامات تطبیق با قوانین و استاندارد‌های بین المللی بانکداری، بر لزوم اهتمام ویژه بانک‌ها نسبت به ایجاد واحد «مدیریت رعایت» و تقویت ساختار آن تاکید کرد.

سیف افزود: مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم یک ضرورت ملی است که از نظر قانونی و شرعی مورد تاکید قرار گرفته و نقش مهمی در جلوگیری از فساد دارد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: دقت نظر در تکمیل اطلاعات مشتریان در موقع افتتاح حساب، اولین حلقه از زنجیره طبقه بندی مشتریان و گامی مهم در زمینه مبارزه با پولشویی و انطباق با قوانین بین المللی است؛ لذا بانک‌ها باید به سرعت اقدامات لازم در خصوص طبقه بندی مشتریان و تعیین سطح فعالیت آن‌ها را بر اساس استاندارد‌ها انجام دهند.

رییس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بر اساس استاندارد‌های جهانی، تعیین سطح فعالیت مشتریان بر اساس مشخصاتی اعم از شغل، سن، منطقه جغرافیایی، میزان گردش حساب و... انجام می‌شود. بر این اساس هر تراکنش مغایر با سطح فعالیت مشتری بایستی در بانک‌ها گزارش و بررسی شود. این امر در نهایت موجب پیشگیری از بروز عملیات مشکوک به پولشویی و تامین مالی تروریسم شده و در افزایش سلامت و شفافیت نظام بانکی موثر است.

سیف همچنین با اشاره به نقش «مدیریت رعایت» در بانک‌ها گفت: به نظر می‌رسد هنوز کارکرد واحد مدیریت رعایت در بانک‌های ما به خوبی اجرایی نشده که این امر مانعی جدی برای انطباق فعالیت نظام بانکی با اصول بانکداری مدرن است. بنابراین در حال حاضر لزوم شفاف سازی عملیات بانکی در کشور یکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و بانک‌ها نباید با انگیزه جذب سپرده، قوانین و استاندارد‌ها را نادیده بگیرند.

ایجاد و ارتقای این بخش در بانک‌ها بیش از پیش احساس می‌شود. بانک مرکزی این موضوع را به طور جدی پیگیری می‌کند و آمادگی دارد در این خصوص به کمک بانک‌ها بیاید تا شاهد اصلاح فرآیند‌ها و تقویت جایگاه مدیریت رعایت در بانک‌ها باشیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته با پدیده ناخوشایند موسسات اعتباری غیرمجاز مواجه بودیم که صدمات فراوانی به نظام بانکی کشور وارد کردند گفت: بایستی از اتفاقات گذشته درس بگیریم و حال که این معضل به پایان رسیده است نباید اجازه دهیم که نظام بانکی بستری برای پولشویی، معاملات مشکوک و عملیات زیرزمینی باشد.

سیف همچنین با اشاره به نقش کارکنان بانک‌ها در ارتقای سلامت نظام بانکی گفت: کارکنان بانک‌ها بایستی نسبت به موارد مشکوک در شعب حساس باشند و هرگونه تخلف و سهل انگاری را پیگیری و گزارش کنند.

سیف افزود: شفاف سازی عملیات بانکی در کشور یکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و بانک‌ها نباید با انگیزه جذب سپرده، قوانین و استاندارد‌ها را نادیده بگیرند.

سیف: افکار عمومی؛ شریک بانک‌ها
رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از نشست بر اهمیت توجه به افکار عمومی توسط بانک‌ها تاکید کرد و گفت: امروز افکار عمومی یک شریک استراتژیک برای نظام بانکی است.
اقداماتی که در خصوص ساماندهی موسسات غیرمجاز انجام شد، اعتماد افکار عمومی به شبکه بانکی را افزایش داده و آرامش را بر بازار پولی کشور حاکم کرده است.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه عده‌ای درصدد هستند تا با افزایش بی اعتمادی به نظام بانکی به اعتبار بانک‌ها ضربه زده و منافع خود را تامین کنند، افزود: خوشبختانه احساس می‌شود با اقداماتی که اخیرا و به ویژه در خصوص ساماندهی موسسات غیرمجاز انجام شده است، اعتماد افکار عمومی به شبکه بانکی افزایش یافته و آرامش بر بازار پولی کشور حاکم شده است.

سیف ادامه داد: رویکرد آگاهی بخشی و آموزش اثرگذار در اطلاع رسانی بانک‌ها بایستی در اولویت قرار گیرد و تبلیغات صرف و یکسویه دیگر کارآمد نیست.

وی افزود: تبیین اهداف و رسالت‌های بانکداری برای آحاد جامعه به منظور اصلاح انتظارات افراد از نظام بانکی و توانمندسازی آن‌ها برای پالایش اطلاعات صحیح از اخبار غیرواقعی و نادرست باید از سوی بانک‌ها مورد توجه قرار گیرد.

سیف تصریح کرد: ارتقای سطح اطلاع رسانی و شفافیت اطلاعاتی برای گروه‌های مختلف جامعه به افزایش نظارت عمومی و در نهایت اصلاح رویه‌ها و اقدامات غلط منجر خواهد شد.

کریمی: ضرورت حداکثرسازی استفاده از توان متخصصان در دستور کار
محمدعلی کریمی، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز با اشاره به تلاش هدفمندی که برای تخریب نظام بانکی در داخل و بیرون از کشور سازماندهی می‌شود، گفت: در چنین شرایطی اتخاذ یک رویکرد یکپارچه، منسجم و هدفمند با تکیه بر حداکثرسازی استفاده از توان متخصصان برای شنیده شدن پیام‌ها و اثر گذاری بهتر بر گروه‌های مختلف جامعه، ازجانب نظام بانکی باید در دستور کار قرار گیرد.

کریمی افزود: کاهش فشار‌های ناشی از ناآگاهی و انتظارات غلط بر شبکه بانکی، تشریح نقش آفرینی نظام بانکی در توسعه کشور و لزوم بازسازی اعتماد عمومی به آن، تولید ادبیات موضوعی حول مفهوم صنعت بانکداری و تبیین الزامات تحقق آن و افزایش آگاهی عمومی در خصوص خطر شکل گیری مجدد موسسات غیرمجاز از جمله مهمترین محور‌هایی است که بانک‌ها در امور اطلاع رسانی خود باید به آن‌ها توجه کنند و این مهم با فعالتر کردن شورای اطلاع رسانی و تبلیغات نظام بانکی با محوریت بانک مرکزی، اجرایی خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: