اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
کد خبر: ۸۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۶ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - 06 March 2018
سخنگوی دولت گفت: سال آینده ۱۰ درصد به حقوق کارمندان اضافه خواهد شد و دولت ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای ترمیم حقوق بازنشستگان در نظر گرفته است.

افزایش۱۰ درصدی حقوق کارمندان درسال آینده

به گزارش عصرپرس، محمد باقر نوبخت در نشست خبری با بیان اینکه پرداخت حقوق کارکنان دولت از امروز آغاز شده است و ظرف یک هفته آینده به پایان می رسد، افزود: امیدواریم پرداخت حقوق کارکنان تا 6 روز آینده به اتمام برسد، تا بتوانیم بقیه جاری ها را پرداخت کنیم .

وی ادامه داد: همزمان 4 هزار و 500 میلیارد تومان به صورت نقد و اسناد و اوراق بین طرح های عمرانی تقسیم می شود و دولت تا روز آخر هرپولی که از فروش نفت و یا اسناد و اوراق دولتی بدست بیاورد بین طرح های عمرانی توزیع می کند.

سخنگوی دولت گفت: در دو هفته پایانی سال دولت دو کار مهم در دستور کار خود دارد اول جمع بندی طرح های جاری و عمرانی و دوم آمادگی برای یک شیب بلند برای سال آینده .

نوبخت افزود: در سال آینده 12 برنامه برای یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی را با سرمایه گذاری حدود 73 هزار و 400 میلیارد تومان اجرا خواهیم کرد.

 اختصاص ۱۲۶ هزارمیلیارد تومان به طرح‌های عمرانی

سخنگوی دولت گفت: ۱۲۶ هزارمیلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در سال ۹۷ اختصاص داده شد.

محمدباقر نوبخت در نشست خبري خود با اشاره به اینکه 126 هزار میلیارد تومان یاد شده  از محل  منابع دولتی، غیر دولتی، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی  تامین می شود، افزود: در سال آينده 65 هزار طرح ناتمام استاني و 6 طرح ناتمام ملي داريم، در مجموع 71 هزار طرح ناتمام داريم که در صورت تکميل شدن 400 تا 500 هزار ميليارد تومان ارزش اين طرح هاست.

وي گفت: مصرهستيم که اين 71 هزار طرح را از طريق بخش خصوصي به اتمام برسانيم.

وي با اشاره به اينکه بودجه سال 97 يک بودجه قابل اعتنا جهت دار و هدف دار است و باعث توسعه کشور مي شود گفت: اين 71 هزار طرح ناتمام به سه گروه تقسيم مي شود؛ گروه اول طرحهايي است که جز دولت کسي نمي تواند انجام دهد مانند راه روستايي که بايد خود دولت به اتمام برساند.

نوبخت افزود: دومين طرح ها ، طرح هايي هستند که از صفر تا صد آنها به بخش خصوصي واگذار کرديم و 4 هزار ميليارد تومان براي آن در نظر گرفته ايم.

وي ادامه داد: سومين نوع طرح ها­ ، طرح هايي­ است که با شراکت بخش خصوصي و دولتي بايد انجام شود و 14 هزار طرح مربوط به اين دسته است که اين 14 هزار طرح در کتابي منتشرشده و در اختيار همگان قرار گيرد تا هيچکس از­ رانت اطلاعاتي استفاده نکند.

اختصاص 30 هزار و 89 میلیارد تومان دیگر برای طرح های عمرانی

سخنگوی دولت گفت: براساس گزارشات رسمی 271 هزار میلیارد تومان برای امور جاری و عمرانی در سال جاری هزینه شده که از این رقم 30 هزار و 89 میلیارد تومان آن اعتبارات عمرانی است.

محمد باقر نوبخت در جمع خبرنگاران افزود: دولت در روزهای پایانی سال دو اقدام در دستور کار خود دارد ؛ اول جمع بندی مناسب از اقداماتی که باید در سال 96 انجام می شد و در بودجه 96 منعکس شده و اقداماتی که در یازده ماهه اول امسال انجام شده است.

نوبخت افزود: اقدام دوم و مهم دولت این است که باید برنامه هایی تعیین کننده در سال 97 تهیه کند.

سخنگوی دولت گفت: براساس گزارش رسمی خزانه در یازده ماهه اول امسال و بطور دقیق تا سوم اسفند امسال ، 271 هزار میلیارد تومان برای امور جاری و عمرانی هزینه شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل که 211 هزارمیلیارد تومان بوده است، 28 درصد رشد داشته است .

نوبخت افزود: این رقم ( 271 هزار میلیارد تومان) رقمی است که دولت برای امور جاری و عمرانی پرداخت کرده است که این رقم به تفکیک برای اعتبارات هزینه ای در 11 ماهه نخست امسال ، 207 هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل که 180 هزار میلیارد تومان بوده ، 15 درصد رشد داشته است؛ همچنین برای اعتبارات عمرانی دولت در 11ماهه نخست امسال ، 30 هزارو 89 میلیاردتومان پرداخت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ، 18 هزار و 500 میلیارد تومان بوده ، که 62 درصد رشد داشته است.

 پرداخت هزار و 765 میلیارد تومان برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه

سخنگوی دولت گفت: دولت در یازده ماهه اول امسال ( بطور دقیق تا 3 اسفند) هزار و 765 میلیارد تومان برای جبران خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه و کمک به افراد آسیب دیده، پرداخت کرده است.

محمد باقر نوبخت در جمع خبرنگاران افزود: دولت در یازده ماهه اول امسال و بطور دقیق تا 3 اسفند ، 22 هزار و 800 میلیارد تومان اسناد و اوراقی را که منتشر کرده است را بازخرید کرده است.

وی ادامه داد: برای اینکه دولت خوش حسابی خود را ثابت کند و برای اینکه اعتماد جامعه به دولت بیشتر شود هر ماه با مجوز قانونی که در اختیار خزانه قرارداده ایم خزانه اجازه دارد به طور مستقیم این تعهدات اسناد و اوراق را پرداخت کند.

وی ادامه داد: خزانه هر هفته دو گزارش یکی از دریافت ها و پرداخت های خزانه و دیگری گزارشی از بازپرداخت اسناد و اوراق مالی را ارایه می دهد.

سخنگوی دولت افزود: اوراقی را که تحت عنوان اسناد خزانه اسلامی منتشر کردیم از طریق بورس در اختیار پیمانکاران قراردادیم و در حال حاضر نیز اوراقی با سود 20 بعلاوه 0.5 درصد را به بورس ارایه کرده ایم .

وی ادامه داد: دلیل اینکه نرخ این اوراق نیم درصد بالاتراست اوراق سپرده بانک مرکزی است ، جذاب تر کردن این اوراق برای استقبال مردم از آن استقبال کنند و این عدد سود بدون ریسک و بسیار جذاب است.

نوبخت گفت: پولی که به این طریق از بازار سرمایه جذب می شود از طرف دولت به سمت طرح های عمرانی هدایت می شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در نه ماهه اول امسال سیاست سرمایه گذاری و اشتغال و تولید را داشتیم گفت: این سیاست از دو مسیر اعطای تسهیلات به بنگاه های خصوصی از طریق بانک ها و مسیر دوم ارایه اعتبارات دولتی به طرح های عمرانی است انجام شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته دولت 17 هزارو 500 میلیارد تومان تسهیلات به 7 هزار و 500 واحد تولیدی ارایه کرده است؛ همچنین دولت 42 هزار میلیارد تومان به طرح عمرانی اختصاص داده است.

نوبخت گفت: میزان تسهیلاتی که امسال تا 14 اسفند 96 در استان های مختلف پرداخت شده است رقم 15 هزار و 527 میلیارد تومان است که به 21 هزار و 96 بنگاه درجهت رونق تولید پرداخت شده است.

وی افزود: 30 هزار میلیارد تومان نیز به طرح های عمرانی در یازده ماهه نخست امسال پرداخت شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به رشد سرمایه گذاری 7 درصد و رشد اقتصادی 6 درصدی در سال گذشته گفت: میزان اشتغال در پاییز سال 96 نسبت مشابه سال قبل نشان دهنده این است که 970 هزار نفر وارد بازار کار شده اند که از این تعداد 9550 هزار نفر مشغول کار شده اند و حدود 20 هزار نفر نتوانسته اند مشغول کار شوند.

نوبخت با بیان اینکه ما مشکلاتی در اقتصادمان داریم گفت: با وجود مشکلات موجود اقتصاد ما در مسیر بهبود است و همچنین این اقتصاد دارای رشد منفی بود که در حال حاضر به رشد مثبت تبدیل شده است.

همچنین میزان شغل در گذشته کم بوده که در حال حاضر زیاد شده اما باید این رقم بیشتر شود تا تعداد بیکارها زیاد نشود.

نوبخت افزود: برای سال آینده قصد داریم فرصت شغلی ایجاد کنیم تا بیش از آنچه وارد بازار کار می شوند شغل داشته باشیم.

طرفی که حاضر نشد توافق خود را انجام دهد صلاحیت مذاکره درخصوص مسائل دیگر را ندارد

سخنگوی دولت تصریح کرد: طرفی که حاضر نشد توافق خود را انجام دهد، صلاحیت مذاکره درخصوص مسائل دیگر را ندارد.

نوبخت در نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری درخصوص شرایط وزیر امور خارجه فرانسه پیش از سفر به ایران برای مذاکره و اینکه با توجه به مناسبات اقتصادی دو کشور آیا ایران تغییری در تصمیمات خود خواهد داشت یا خیر گفت: اینکه خواست امریکا چیست را بارها جواب داده و گفته ایم که برجام با همین متنی که مورد توافق قرار گرفته است باید اجرا شود، پس برجام تغییر نمی کند.

وی افزود:​ البته در این زمینه اروپایی ها با ما همراه هستند و آنها نیز معتقدند که برجام نباید تغییر کند.

نوبخت با بیان اینکه البته خود اروپایی ها ممکن است بحث هایی داشته باشند اظهار داشت: در یک جا اروپایی ها از موضع حق طلبانه و منطقی جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنند اما بحث دیگر این است که خود اروپایی ها ممکن است بحث هایی داشته باشند که اگر این بحث ها متوجه محدود کردن تقویت بنیه دفاعی جمهوری اسلامی ایران باشد، باید گفت ما به دفعات و در سطوح مختلف از عالی ترین مقام رسمی نظام، یعنی رهبر معظم انقلاب تا شخص دوم یعنی رئیس جمهور و همه کسانی که به نوعی ذی ربط هستند جواب داده اند که ما برای تقویت بنیه دفاعی خود هر مقدار که تلاش لازم است انجام می دهیم و این را منوط به تأیید و خواست دیگرانی مانند اسرائیل و اتحادیه اروپا نخواهیم کرد.

سخنگوی دولت افزود: این موضوع از نظر ما قابل بحث نیست و اینکه افراد انتظارات و خواسته های خود را تکرار کنند بحثی نیست زیرا مگر امریکا و فرانسه در مورد تسلیحات خود از دیگران اجازه می گیرند؟

نوبخت با بیان اینکه آنچه براساس منافع ملی کشور است انجام می دهیم اظهار داشت: ایران کشور مستقلی است و ما نیز آنچه را بر اساس منافع ملی کشور است انجام می دهیم و حتی در پاره ای از موارد نیز ممکن است تضاد منافع باشد و ما باید به منافع خود توجه کنیم.

وی افزود: ما هم انتظارات خود را مطرح می کنیم، مگر ما به فرانسه و سایرین نگفته ایم که حق دخالت در منطقه ای که به شما ربطی ندارد را ندارید؟ مگر ما به انگلیسی ها نگفته ایم و به امریکایی ها نیز نگفته ایم که شما نباید این همه سلاح کشتار جمعی دراختیار دولت سعودی قرار دهید که آنها با استفاده از تسلیحات مردم یمن را قتل عام کنند؟ و این اقدامات جنایتی جنگی است.

سخنگوی دولت گفت: ما نیز خواسته های خود را با شهامت و صراحت می گوییم حتی تا آن حد که رهبر معظم انقلاب برای تشویق وزیر خارجه از ایشان تعریف و تکریم می کنند.

نوبخت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکپارچه است اظهار داشت: دولت بخشی از نظام است به همین جهت ما به بعضی از افرادی که فکر می کنند طرفدار نظام هستند و تلاش دارند دولت را تضعیف کنند، می گوییم دولت بخشی از نظام است و سیاه نمایی دولت نیز سیاه نمایی خود نظام خواهد بود.

وی گفت: حتی شاهد بودیم که کسی گفته بود دیدید که درخصوص بحث برجام جمهوری اسلامی ایران از مواضع خود عقب نشینی کرد، ممکن است در اینجا نیز با اعمال فشار باز هم از مواضع خود عقب نشینی کند، باید گفت چه کسی بود که می گفت حتی نباید یک سانتریفیوژ در جمهوری اسلامی ایران بچرخد، آنها می گفتند ولی ما حرف خود را پیش بردیم.

وی افزود: آنها حتی درخصوص نصب یک نیروگاه به دست روس ها در بوشهر معترض بودند و من به خاطر دارم که گورباچف و ریگان در دهه 80 بر روی عرشه یک ناو جنگی با هم جلسه گذاشته بودند که شوروی را از ساخت نیروگاه هسته ای غیرنظامی منصرف کنند، این نشان می دهد آنها تلاش خود را از چه زمانی آغاز کرده اند اما ما الان غنی سازی را در داخل ادامه می دهیم.

نوبخت ادامه داد: درحال حاضر براساس توافق و نیازی که داریم غنی سازی را در حد معین انجام می دهیم و اگر آقای ترامپ این اشتباه بزرگ را مرتکب شود برای بار دیگر نشان داده خواهد شد که جمهوری اسلامی ایران به راحتی و در یک زمان کوتاه به غنی سازی 20 درصد خواهد رسید.

وی افزود:​ ما به هر مقدار که لازم باشد برای فعالیت صلح آمیزمان که همیشه تکرار کرده ایم فعالیت های ما صلح آمیز است، تلاش می کنیم به گونه ای که حتی آژانس نیز تأیید کرده که این فعالیت ها کاملاً صلح آمیز است و تشکیکی که به جمهوری اسلامی وارد کرده بودند نادرست است.

سخنگوی دولت گفت: مواضع ما کاملاً مشخص است و ما اتفاقاً در این برجام موفق شدیم همه حقوق لازم برای غنی سازی کامل را که در داخل به آن رسیده ایم تا حدودی محقق کردیم زیرا توانستیم ابهامات و اتهامی را که تلاش کردند علیه ما در افکار عمومی ایجاد کنند برطرف کنیم. کما اینکه اگر هر گونه خللی در برجام ایجاد شود همه دنیا می داند که چه کسی صادقانه همه چیز خود را براساس قواعد بین المللی رو کرد و اعلام آمادگی کرد و در طرف مقابل چه کسی نابکارانه از تعهد خود سر باز زدند.

وی تأکید کرد:​ کسی که براساس یک توافق حاضر نشد توافق قبلی خود را انجام دهد، صلاحیت ندارد که ما با آنها یک بار دیگر درخصوص مسائل دیگر مذاکره کنیم. زیرا آنها تعهدات خود را عملیاتی نکردند.

نوبخت افزود: آنچه جمهوری اسلامی ایران براساس گزارش رسمی آژانس که ناظر رسمی این توافق است انجام داده نشان می دهد که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است و مواضع ما بسیار شفاف، روشن و قاطع خواهد بود.

دولت با همه توان از دو وزیر پرتلاش راه و کار حمایت می کند

سخنگوی دولت گفت: دولت با همه توان از دو وزیر پرتلاش خود (وزیران راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی) حمایت می کند.

محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص واکنش به تصمیم هیأت رئیسه مجلس و اعلام وصول طرح استیضاح دو وزیر راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود:​ اگر منظور این است که دولت درخصوص این تصمیم مجلس در مورد استفاده از حقوق قانونی خود در مورد استیضاح چه نظری دارد باید گفت که این حق مجلس است و می تواند از حق خود استفاده کند.

وی ادامه داد: اما این موضوع که آیا عملکرد این دو وزیر از شهریور تا به امروز به گونه ای بوده که نشان داده آنها توانایی انجام دادن مسئولیت را ندارند باید گفت ضمن به رسمیت شناختن حقوق مجلس، نظر دولت با آنها مخالف است.

نوبخت در ادامه اظهار داشت: اگر استیضاح وزیر راه به سبب مسائلی مانند هواپیما و مسائل ریلی مربوط می شود باید گفت آیا همین وزیر نبود که به علت نوسازی ناوگان هوایی ازجانب خیلی ها مورد انتقاد قرار گرفت.

وی افزود:​ آیا همین وزیر نبود که با استفاده از فرصت کوتاه ایجاد شده در دوران پس از برجام قرارداد خرید 200 هواپیما را امضا و با دست خالی یازده هواپیما را وارد کشور کرد؟

نوبخت در ادامه در حمایت از وزیر کار نیز گفت:​ اقدامات آقای ربیعی در حمایت از کارگران و بازنشستگان بسیار قابل تقدیر است و باید اینجا از رسانه ملی درخصوص بازتاب رفتار ایشان در جمع بازنشستگان معترض و تکریم آنها در وزارتخانه تشکر کنم.

وی با بیان اینکه با همه این اوصاف از مجلس تقدیر می کنیم، اظهار داشت: هر مجموعه ای می تواند نظری داشته باشد اما افکار عمومی مجلس همواره در راستای خواست مردم عمل کرده است و با توجه به خواسته و عملکرد مردم در اردیبهشت ماه، مجلس می داند که نظر مردم چیست و به همین جهت نهایت همکاری را در بسیاری از موارد ازجمله تصویب بودجه با دولت داشته است.

نوبخت تأکید کرد: دولت با همه توان از دو وزیر پرتلاش خود حمایت می کند.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص دیدار اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با رئیس دولت اصلاحات و سخنان آقای عارف مبنی بر انتقاد در مورد فاصله گرفتن دولت از اعضای فراکسیون امید گفت: من برای دکتر عارف احترام زیادی قائل هستم و ایشان شخصیت محترم و وزینی هستند.

نوبخت ادامه داد:​ دکتر عارف همیشه در مجلس با دولت همراه بوده است و به همین جهت دولت نیز همواره به ایشان و فراکسیون امید نظر مثبتی دارد.

وی تصریح کرد: ما فراکسیون امید مجلس را همان مجموعه ای از نمایندگانی می دانیم که در انتخابات قبلی مجلس در جریان یک ائتلاف رأی آوردند و وارد مجلس شدند.

وی افزود:​ احترام ما به این عزیزان با توجه به این سابقه همراهی بسیار مثبت است و حتی گاهی که این فراکسیون از هر یک از اعضای دولت دعوت می کند، با علاقه مندی در جمع آنها حاضر شده ایم.

سخنگوی دولت گفت: البته ما برای همه فراکسیون ها احترام زیادی قائل هستیم، اما رابطه ما با این مجموعه از دوستان کاملاً تعریف شده است و امیدواریم بیشتر شود.

وی در پایان تصریح کرد: اگر مواردی نیز وجود دارد با انعکاس آنها تلاش می کنیم آنها را رفع کنیم و در جهت بهبود آن گام برداریم زیرا آثار این تقویت روابط به نفع مردم است و ما امیدواریم اگر نکته ای وجود دارد برطرف شود.


منبع: صداوسیما


نام:
ایمیل:
* نظر: