اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
کد خبر: ۷۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - ۱۸ دی ۱۳۹۶ - 08 January 2018
یوسف نژاد در تشریح نشست کمیسیون تلفیق بودجه:
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷، از اجازه انتشار ۷۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت مالی- اسلامی در سال ۹۷ خبر داد.
مجوز انتشار ۷۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت مالی، اسلامی داده شدبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از خانه ملت، علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷در نشست خبری کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 اظهار داشت: یکی از مهم ترین بخش های تامین درآمد دولت انتشار اوراق مشارکت مالی است که این منبع غیر از بودجه عمومی تعریف می شود، البته در این راستا انتقادات زیادی صورت گرفت و پس از بررسی کارشناسان اقتصادی، دانشگاهی، مرکز پژوهش ها و دیوان محاسبات کارگروهی در این زمینه در کمیسیون تلفیق تشکیل شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 با بیان اینکه مقالات زیادی در خصوص میزان اوراق مشارکت نوشته شده است، گفت: در کارگروه کمیسیون تلفیق تلاش شد تا میزان اوراق مشارکت به صورت واقع بینانه در لایحه بودجه دیده شود.

وی ادامه داد: دولت برای تامین بودجه خود راه های مختلفی از جمله انتشار اسکناس، استقراض خارجی و استقراض از مردم دارد که این روش ها در دنیا قابل قبول است و از آنجا که روش سوم تورم ایجاد نمی کند دولت این روش را انتخاب کرده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه به دولت اجازه داده شده است تا اوراق مشارکتی منتشر کند، گفت: براساس مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه به شرکت های دولتی و وابسته به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، دانشگاه ها، موسسات  آموزش عالی، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری با تصویب هیات امناء اجازه داده می شود تا سقف 7 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی انتشار دهند.

یوسف نژاد ادامه داد: دولت تا سقف 26 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر می کند و منابع این بخش از اوراق را صرف طرح های نیمه تمام، طرح های ساماندهی دانشگاه ها و طرح های استانی می کند.

سقف اوراق مشارکت شهرداری ها مشخص شد
وی اظهار داشت: شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آن با تائید وزارت کشور تا سقف 8 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی با تضمین خود شهرداری ها انتشار می دهند که این اوراق برای کارهای امور شهری در نظر گرفته شده است و 50 درصد از آن مربوط به طرح های قطار شهری خواهد بود.

تامین اعتبار برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی با انتشار اوراق مشارکت
این نماینده مجلس تاکید کرد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 دولت با حفظ قدرت خرید و با سررسید 3 ساله مجاز به انتشار 15 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی شد تا در زمینه خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی و پرداخت بدهی به سازمان های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق هزینه کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت برای تسویه بدهی های حقیقی و حقوقی و تعاونی های خصوصی و مطالبات قطعی ایجاد شده می تواند تا سقف 5 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت را به صورت جمعی و خرجی منتشر کند.

یوسف نژاد گفت: دولت 10 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه را با سررسید کمتر از یکسال برای تخصیص اولویت دار توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر می کند، همچنین دولت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده سال 97 می تواند 5 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند.

3 میلیارد دلار اوراق ارزی در نظر گرفته شد
این نماینده مجلس به اوراق مشارکت ارزی اشاره کرد و اظهار داشت: همچنین در جایی از مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه آمده است که وزارت نفت از طریق شرکت های دولتی تابع خود برای پرداخت اصل و سود اوراق ارزی ریالی خود در حدود 3 میلیارد دلار اوراق مشارکت منتشر کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 تاکید کرد: اوراق و اسناد این مصوبه از پرداخت هرگونه مالیات معاف شدند.

اتمام بخش درآمدی/ورود به بخش هزینه ای از فردا
یوسف نژاد در بخش دیگری از نشست خبری خود توضیح داد: امروز بحث درآمدی لایحه بودجه سال 97 به اتمام می رسد و از فردا بحث های هزینه ای را در تبصره های بودجه دنبال خواهیم کرد بنابراین امروز میزان درآمدهای پیشنهادی کمیسیون تلفیق برای بودجه سال آینده مشخص می شود و براساس سقف درآمدی برای توزیع هزینه ها تصمیم گیری خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 با بیان اینکه تقریبا تمام پیشنهادات دولت در کمیسیون تصویب شده است، توضیح داد: در برخی موارد بنا بر خرد جمعی پیشنهاد دولت حذف شد و در جای دیگر به پیشنهاد دولت افزوده شد به طور مثال در تبصره های مربوط به اوراق مشارکت میزان اوراق برای پرداخت بدهی های قطعی 3 هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون به 5 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد
نام:
ایمیل:
* نظر: