اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
کد خبر: ۴۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۱ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - 12 September 2017
فرمانده نیروی دریایی ارتش
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: بایدبا توسعه سواحل آینده مطلوب را برای کشور رقم زد.
با اقتدار دریایی از دریا استفاده بهینه شود
به گزارش عصرپرس به نقل از صدا و سیما؛ امیر دریادار حبیب الله سیاری در مراسم روز جهانی دریانوردی در جمع نمایندگان مجلس، دریانوردان و مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تبریک روز جهانی دریانورد به دریانوردان نمونه و مسئولان و دست‌اندرکاران حوزه دریا گفت: دریا برای کشور‌ها بسیار مهم است به ویژه کشورهایی که به دریا راه دارند و منابع موجود در آن برای آن‌ها اهمیت بالایی دارد همان گونه که مقام معظم رهبری همواره بر راهبردهای کلان دریایی تأکید دارند باید دید که چگونه می‌توان از منابع دریا استفاده بهینه کرد که البته بر اساس دیدگاه ایشان با اقتدار دریایی می‌توان استفاده بهینه از آن به عمل آورد.

وی افزود: با توجه به سخنان مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ توسعه دریا محور برای پیشرفت و توسعه اقتصادی بسیار مهم است و باید به آن توجه خاص شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: باید به موضوع آمایش جمعیتی توجه کنیم، جمعیت کشور در حال حاضر بیش از ۸۰ میلیون نفر است که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری می‌توان آن را به ۱۵۰ میلیون نفر افزایش داد که مسلماً افزایش جمعیت به توسعه امکانات نیز بستگی دارد که خوشبختانه امکانات لازم در ایران وجود دارد، اما باید توجه خاص به این امکانات شود.

سیاری در ادامه یادآور شد: اگر ایران به دو بخش تقسیم شود تمام شاخص‌های توسعه در سمت شمالی و غربی است، اما در جنوب شرقی کشور کمتر، توسعه دیده می‌شود که در این راستا سه مؤلفه مهم مساحت، سواحل مکران و دسترسی به دریای آزاد همچنین منابع زیرزمینی در این بخش بیشتر مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: آمایش جمعیتی ایران به سمت شمال کشور، غرب و شمال غربی است که اگر به این مشکل رسیدگی نشود آینده نامطلوب پیش روی است که مسلماً استفاده از دریا می‌تواند ما را از این معضل ر‌ها کند.

وی تأکید کرد: باید از مواهب و منابع خدادادی دریا استفاده شود که متأسفانه تا به حال به درستی استفاده نشده است، استقرار در سواحل و استفاده بهینه از منابع دریا دنبال نشده است که متأسفانه تمامی این‌ها به کشور آسیب می‌زند.

وی افزود: تن‌ها راه این است که از آمایش جمعیتی با استفاده از دریا و منابع دریایی همچنین ایجاد تمدن دریایی در منطقه مکران بهره‌مند شویم، امروز مشاهده می‌شود در کشورهایی که اقلیم آن‌ها بدتر از اقلیم ایران است از دریا به نحو احسن استفاده می‌کنند بنابراین باید از هر مکانی استفاده و به دریا تکیه شود و همچنین توسعه سواحل را در دستور کار قرار داد تا آینده مطلوب را برای کشور رقم زد.

دریادار سیاری گفت: به امید آنکه مسئولان تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز به این موارد توجه کنند و اقدام و عمل داشته باشند و صرفاً به حرف بسنده نکنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: