اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
کد خبر: ۴۹۲۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - 12 September 2017
جعفری دولت آبادی
دادستان تهران گفت : کیفرخواست متهمان پرونده پتروشیمی صادر شده و در مرحله ارسال به دادگاه است .
صدورکیفرخواست متهمان پرونده پتروشیمی
به گزارش عصرپرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران، عباس جعفری دولت آبادی در نهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع تحقیقات پرونده های قضایی به صدور قرار نهایی پرونده راجع به پتروشیمی اشاره کرد و افزود : یکی از پرونده های مهم دادسرای تهران پرونده پتروشیمی است که در ناحیه 36 دادسرا تحت رسیدگی می باشد. 

وی گفت : در این پرونده ارزهای کلانی که ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی است توسط متهمان مورد سوء استفاده شخصی قرار گرفته و ارزهای حاصل از آن طبق مقررات تحویل وزارت نفت نشده است، به نحوی که متهمان میلیونها دلار ارز ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی را بدون اخذ مجوز از مراجع ذیربط به ریال تبدیل کرده و یا در بازار آزاد به فروش رسانده اند. 

دادستان تهران افزود : قرار نهایی این پرونده در 800 صفحه صادر شده و پرونده با 98 جلد در مرحله صدور کیفرخواست و ارسال به دادگاه است.

  محاکمه غیابی خاوری در دستور کار قرار گرفته است

 دادستان تهران گفت : محاکمه غیابی خاوری در دستور کار قرار گرفته است.
عباس جعفری دولت آبادی به تداوم محاکمه گروه ریخته گران توسط قاضی صلواتی اشاره کرد و افزود : محاکمه غیابی خاوری در دستور کار یکی از شعب محاکم انقلاب اسلامی تهران قرار گرفته است. 

وی همچنین به یکی از پرونده های حوزه نفوذ اشاره کرد و گفت : اخیراً در این پرونده، "علیرضا الف" به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا به دو سال حبس محکوم شده و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

جعفری دولت آبادی به اظهارات کذب رسانه های معاند در خصوص مهدی خزعلی اشاره کرد و افزود : با مدیریت صورت گرفته و بر خلاف ادعاهای برخی کانالها و شبکه های معاند، روز عید غدیر همسر و فرزند مهدی خزعلی با وی ملاقات کرده و ضمن اطلاع از وضعیت زندانی، محل مناسب نگهداری او را مشاهده کردند. 

وی تلاش ها و ترفندهای رسانه‌های معاند و ضد انقلاب را محکوم به شکست دانست و گفت : ادعای تداوم اعتصاب غذای وی کذب است .

دادستان تهران افزود : این جواب کسانی است که فکر می کردند با این گونه شایعه پراکنی‌ها می‌توانند جمهوری اسلامی را متهم کنند، دادستانی تهران در عین حالی که این شیوه‌ها را شکست خورده می‌داند، در حفظ حقوق متهمان نیز کوشا است.

جعفری دولت آبادی درباره آخرین وضع پرونده توهین کنندگان به رییس جمهور در روز قدس گفت : دو نفر از متهمان این پرونده شناسایی شده و نسبت به آنان تفهیم اتهام صورت گرفته و تحقیقات پرونده در مورد فرد سوم رو به اتمام است و به زودی قرار نهایی پرونده صادر خواهد شد.

 برخورد با واحدهای صنفی غیرمجاز

 دادستان عمومی و انقلاب تهران از برخورد با واحدهای صنفی غیرمجاز خبر داد و گفت : تاکنون 80 مراکز غیرمجاز پلمپ شده است .
 
جعفری دولت آبادی درباره فعالیت اصناف غیرمجاز در تهران افزود : به دستور دادستانی تهران، پلیس از هفته گذشته برخورد با واحدهای صنفی غیرمجاز را آغاز کرده و تاکنون 80 مراکز غیرمجاز پلمپ و از یکصد و چهل مرکز بازرسی انجام شده است.

وی گفت : همه واحدهای صنفی به ویژه واحدهایی که در حوزه هایی چون آرایشگاه ها، مراکز عرضه برندها و پوشاک فعالیت دارند ، باید از مراجع ذیربط مجوز لازم را دریافت کنند.جعفری دولت آبادی جلوگیری از فعالیت مراکز عمده تولید و عرضه غیرمجاز البسه و کالاهای قاچاق را امری ضروری دانست و افزود : برخورد با این مراکز و واحدها از هفته گذشته آغاز شده و تداوم خواهد داشت.

وی گفت : چنین واحدهایی باید خود را با مقررات منطبق کرده و مجوزهای لازم را اخذ کنند و تحت نظارت مراجع ذیربط در آیند؛ که این امر به منزله ممانعت از کسب و کار مشروع اصناف نیست. 

دادستان تهران نمونه این امر را در بحث دست فروش ها نیز صادق دانست و افزود : به سبب عدم کنترل و نظارت صحیح بر دست فروشها، این افراد به تدریج بازار را تحت الشعاع فعالیت خود قرار داده و بساط خود را در همه جا گسترده می کنند. 

وی با اشاره به ضرورت ساماندهی فعالیت دست فروش ها،گفت : به صرف ضعیف بودن این قشر نمی توان از اقدامات غیرقانونی برخی افراد فاقد مجوز چشم پوشی کرد.در ادامه سرپرستان و بازپرسان نواحی 31 (جرایم رایانه ای)، 32 (راهور) و 34 (سرقت) دادسرای تهران به طرح موضوعات و مشکلات این نواحی پرداختند. 

صالحی سرپرست دادسرای راهور ضمن اشاره به آمار پرونده های مطروحه در این ناحیه دادسرا، ساماندهی موتورسیکلت ها را امری ضروری دانست؛ چرا که اغلب راکبان موتورسیکلت فاقد گواهینامه و بیمه نامه معتبر بوده و تخلفات متعددی را مرتکب می شوند.

دادستان تهران با توجه به مباحث مطروحه توسط بازپرسان دادسراهای نواحی 31، 32 و 34 اعلام کرد: دادستانی تهران نسبت به جان انسان‌ها در تصادفات، آبروی افراد در فضای واقعی و مجازی و صیانت از اموال مردم اهمیت ویژه‌ای قائل است و چنانچه سرپرستان این سه دادسرا به وظایف خود به خوبی، عمل کنند می‌توان به سلامتی و ایمنی مسافران، حفظ حیثیت مردم و مبارزه قاطع با سارقین امیدوار بود. دادستان تهران تاکید کرد سرپرستان این سه دادسرا مکلف‌اند علاوه بر اقدامات قضایی، در زمینه پیشگیری از وقوع این‌گونه جرایم نیز فعال باشند.

 ایجاد شبکه ملی اطلاعات تسریع شود

 دادستان عمومی و انقلاب تهران خواستار تسریع در ایجاد شبکه ملی اطلاعات شد .
 
جعفری دولت آبادی درباره فعالیت اصناف غیرمجاز در تهران بر ضرورت راه اندازی شبکه ملی اشاره کرد و افزود : چند سال است که مقام معظم رهبری این موضوع را مطالبه کرده اند و جزء وظایف جدی شورای عالی فضای مجازی بوده که کشور یک شبکه ملی داشته باشد تا بتواند مانند برخی کشورها ، محتوای سالم را ارائه کند ، اما هنوز دولت نتوانسته است زمینه ارائه اینترنت پاکیزه و سالم به مردم را فراهم کند تا بسیاری از آسیب‌های کنونی رفع شود.

وی با بیان اینکه هنوز گزارش روشنی درباره اینکه چرا شبکه ملی در کشور ما اجرایی نمی شود به مردم ارائه نشده است گفت : باید هرچه زودتر این اقدام صورت گیرد تا دسترسی‌های کاربران بدون نگرانی باشد.دادستان تهران افزود : بسیاری از آسیب ها از جمله آسیب های یاد شده ، با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مرتفع خواهد شد و این امری است که پیگیری جدی آن از وظایف شورای عالی فضای مجازی است.  

وی با طرح پرسش چرایی عدم راه اندازی این شبکه ، اقدام عاجل در این راستا را ضروری دانست و در ادامه با اشاره به موضوع فیلترینگ کانالها و سایت های غیر اخلاقی و ضد دین اظهار داشت: هر چند به صورت روزانه و هفتگی تعداد قابل توجهی از این سایت ها و کانالها فیلتر می شود؛ اما هم چنان آمار فعالیت آنها قابل توجه و تامل است.

جعفری دولت آبادی راه اندازی شبکه ملی، توجه به هویت افراد در فضای مجازی و فیلترینگ سایت ها و کانال های ضد اخلاقی و ضد دین را عوامل موثر در کاهش جرایم در فضای مجازی می‌داند.

دادستان تهران به لزوم برخورد ، رانندگی حین مستی به عنوان رفتار مجرمانه اشاره کرد و گفت : در ایران علاوه بر آموزه های دینی که مستی را جرمی مستقل و حدی دانسته ، باید توجه خاصی به ارتکاب بزه رانندگی در حین مستی صورت گیرد.وی با اعلام آمادگی دادستانی تهران برای کمک به پلیس در این زمینه، از سرپرستان دادسراهای ارشاد و راهور خواست برای کسانی که حین مستی رانندگی می کنند، مجازات‌های تکمیلی از جمله محرومیت از رانندگی به مدت مشخص، ابطال پروانه رانندگی و نظایر آن از محاکم درخواست کنند.

نظارت بر اردوها و حفظ تامین امنیت از وظایف آموزش و پرورش است

 دادستان تهران گفت : یکی از وظایف جدی وزارت آموزش و پرورش، نظارت بر اردوها و حفظ تامین امنیت و سلامت دانش آموزان است.
 جعفری دولت آبادی اقدامات دولت میانمار علیه مسلمانان را محکوم و آن را جنایتی علیه بشریت و نسل کشی دانست . 

وی رایزنی‌های صورت گرفته از ناحیه دولت در حمایت از مسلمانان میانمار را مثبت تلقی کرد و اظهار داشت: با وجود اینکه نهادهای بین المللی متولی امر نسبت به وضع حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، مستند به برخی گزارشات کذب، ادعاهای خلاف واقع را مطرح می-کنند، اما همین نهادها نسبت به جنایات میانمار سکوت کرده اند.

دادستان تهران افزود: جنایاتی که دولت میانمار به دست برنده جایزه صلح نوبل انجام می‌دهد روسیاهی همه برای طرفداران حقوق بشر است که کوچک‌ترین حادثه در ایران را بازتاب داده ولی در مورد جنایات صورت گرفته و کشتار مسلمانان بی‌گناه میانمار ساکت هستند.

وی به آمار جهانی تصادفات رانندگی اشاره کرد و گفت : از هر صد هزار نفر در اروپا حدود 10 نفر، در آمریکا حدود 16 نفر، در آفریقا 26 نفر، در آسیای جنوب شرقی 17 نفر و در غرب مدیترانه 20 نفر بر اثر تصادفات فوت می‌کنند.

جعفری دولت آبادی به لزوم تامین امنیت سرنشینان و عابران پیاده اشاره کرد و اظهار داشت : حسب بررسی های صورت گرفته، سرنشینان وسایل نقلیه با سی و سه درصد بیشترین آمار آسیب دیدگان را در تصادفات وسایل به خود اختصاص می‌دهد. 

وی تاکید کرد: مأموران پلیس و سرپرستان دادسراها باید نسبت به تأمین امنیت سلامت مسافران در حمل و نقل شهری و جاده‌ای توجه کنند. 

وی با اشاره به حادثه تصادف اتوبوس حامل دانش آموزان دختر در استان فارس، به برخی حوادث مشابه رخ داده در کشور از سال 76 به بعد، از جمله حادثه غرق شدن تعدادی از دانش آموزان در پارک شهر تهران اشاره کرد و به لحاظ وقوع 9 مورد حادثه در جریان برگزاری اردوهای دانش آموزی طی بیست سال گذشته، نظارت دستگاههای دولتی مرتبط با این اردوها و تامین امنیت مسافران و دانشآموزان را امری ضروری دانست.

دادستان تهران برپایی اردو برای دانش آموزان و پیوند خوردن آن‌ها با طبیعت و تجربه آموزی را فی نفسه اقدام خوبی دانست و بر ارتقای شاخصه امنیت و حفظ سلامت دانش آموزان در این اردوها تاکید کرد و بیان داشت: یکی از وظایف جدی وزارت آموزش و پرورش، نظارت بر اردوها و حفظ تامین امنیت و سلامت دانش آموزان است.دکتر جعفری دولت‌‌آبادی تخطی از سرعت مطمئنه، کیفیت پایین خودروها، مشکلات سیستم ایمنی خودروها، وضعیت جاده ها و عدم مهارت رانندگان را از جمله عوامل اصلی بروز تصادفات در ایران دانست.

 آمار فزاینده جرایم اخلاقی در فضای مجازی

 دادستان تهران از آمار فزاینده جرایم اخلاقی در فضای مجازی خبر داد . 
جعفری دولت آبادی به وظایف دادسرای ناحیه 31 مربوط به جرایم رایانه‌ای اشاره کرد و افزود : هم اکنون آزادی های نامحدود و گسترده فضای مجازی، تنوع اطلاعات و داده ها بر رغبت نوجوانان و جوانان برای استفاده از آن افزوده است؛ اما جهانی بودن، جذابیت، گستره کاربران، تنوع اطلاعات و دسترسی آسان به این فضا آسیب هایی را در پی داشته است. 

وی از جمله این آسیب ها را سوء استفاده از فضای مجازی برای ترویج فرهنگ و سبک زندگی غربی، نقض گسترده حریم خصوصی افراد، نقض ارزشهای دینی و اخلاقی، ترویج امور مبتذل و مستهجن دانست و اظهار داشت: در حال حاضر فضای مجازی همچنین به ابزاری برای کسب درآمد نامشروع تبدیل شده است.

 جعفری دولت آبادی با اشاره به آمار ضریب نفوذ استفاده از فضای مجازی اظهار داشت : 57 درصد مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند؛ در حالی که این آمار در خاورمیانه 52 درصد اعلام شده است.دادستان تهران افزود: 41 درصد از مطالب و داده های فضای مجازی به حوزه اخبار خبر اختصاص دارد و 19 درصد مربوط به امور راجع به بانکها و بانکداری است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به وجود 40 میلیون کاربر ایرانی عضو تلگرام، اعلام داشت: آمار و رقم های متفاوتی توسط مسوولان ارائه شده و از جمله سهم 45 تا 60 درصدی تلگرام در فضای مجازی اعلام گردیده است؛ امری که باعث انتقال اخبار و اطلاعات شخصی کاربران به خارج از کشور میشود و تبعات نامطلوبی را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه تلگرام دسترسی‌های وسیع به اطلاعات کاربران ایرانی دارد، بیان داشت: تلگرام از این طریق ذائقه‌های مخاطبان را به خوبی تشخیص داده و در بزنگاه‌های مختلف از این اطلاعات استفاده می‌کند.دادستان تهران به تهدیدهای راجع به ترویج فساد، فحشا، تشکیل خانه های فساد و تبلیغ روسپیگری در فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت: آسیب‌ها و تهدیدهای ناشی از آن، متوجه تمام اقشار جامعه است و اختصاص به طیف و قشر سنی خاصی ندارد؛ این در حالی است که در برخی کشورها سطح و میزان دسترسی افراد و سنین مختلف به فضای مجازی متفاوت است و اینترنت‌های خاصی برای کودکان و نوجوانان طراحی شده که به کاهش آسیب‌ها انجامیده است.

جعفری دولت آبادی همچنین استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام و مشکلات اخلاقی حادث در این شبکه ها را از دیگر معضلات فضای مجازی دانست و اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات ایران با فضای مجازی، دشواری-های ناشی از عدم شناسایی و احراز هویت کاربران است؛ به نحوی که بی‌هویتی افراد در فضای مجازی و فروش سیم کارتهای متعدد به افراد با مشخصات غیرواقعی، تشخیص هویت این عده از افراد را دشوار ساخته است؛ موضوع هویت های ناشناخته به ویژه در جرایم علیه امنیت و ارزش اخلاقی و دینی مشکلاتی را در پی داشته است. عده‌ای معتقدند علاوه بر تهدیدها در فضای مجازی می‌توان از ظرفیت این فضا برای برخی امور جاری مانند بانکداری، ترویج امور علمی و نظایر آن استفاده کرد و بر همین اساس، فضای مجازی را توامان با تهدید و فرصت ارزیابی می‌نمایند.
نام:
ایمیل:
* نظر: