اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵
کد خبر: ۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - ۲۱ تير ۱۳۹۶ - 12 July 2017
فرمانده منطقه یکم امامت نداجا
فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش حضور دریانوردان و اقیانوس‌پیماها در اقیانوس‌ها را اصلی‌ترین شاخص توسعه کشورها دانست و گفت: حضور ناوگان ایران در اقیانوس‌ها باید بیش از گذشته باشد و پرچم‌دار آن ناوگان‌های تجاری هستند.
با مدیریت در دریا، عرصه را بر دشمن تنگ کرده‌ایم
به گزارش عصرپرس، امیر دریادار حسین آزاد  در مراسم روز جهانی دریانوردان در بندر شهید رجایی، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سال 88 با گذاشتن پسوند راهبردی در ابتدای نام نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ذهن همه سیاست‌گذاران کشور را به‌سوی اهمیت دریا و سیاست‌های توسعه محور بر مبنای دریا متوجه کردند.

وی با اشاره به اینکه برابر آمار مدون منتشر شده افزون بر 80 هزار فروند کشتی تجاری و نزدیک به 2 میلیون نفر دریانورد به فعالیت‌های دریایی مشغول هستند که سهم ایران 130 هزار دریانورد است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با 11 کشور از ناحیه دریا همسایه است و افزون بر 30 درصد مرزهای کشور دریایی و 70 درصد بقیه را مرزهای زمینی تشکیل می‌دهد.

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه 87 درصد اقتصاد کشور به دریا وابسته است که هرمزگان 80 درصد این شاخص را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: دوسوم کره زمین را آب گرفته و به همین نسبت در قرآن کلمه‌های بحر و بر بکار گرفته شده است که بر اهمیت دریا و جایگاه آن در اقتصاد، توسعه و قدرت‌های آینده کشورها اشاره می‌کند.

امیر دریادار آزاد حضور دریانوردان و اقیانوس‌پیماها در اقیانوس‌ها را اصلی‌ترین شاخص توسعه کشورها عنوان کرد و افزود: حضور بیشتر ناوگان کشتیرانی کشور در چهارراه اقتصادی دنیا در شمال اقیانوس هند شامل تنگه مالاکا، تنگه باب المندب، تنگه راهبردی هرمز و کانال سوئز موجب افزایش امنیت ملی می‌شود که دریانوردان سهم مهمی در این زمینه بر عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه  این حضور تأثیر بسزایی در بهبود و افزایش شاخص‌های امنیت ملی در حوزه‌هایی همچون امنیت اقتصادی، اجتماعی، تجاری و فرهنگی و توسعه و عمران کشور دارد، افزود: کسی نمی‌تواند نقش امنیت اقتصادی را در رشد و بهبود سایر بخش‌ها نادیده بگیرد.

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه وابستگی به دریا، امنیت دریا و اقتصاد دریا از دهه دوم قرن اخیر با یک تغییر بزرگ روبه‌رو شده است، اظهار کرد: تردد کشتی‌های تجاری ، نفت‌کش و جابه‌جایی بار از طریق دریا نشان‌دهنده جابه‌جایی قطب اقتصادی دنیا از جهان غرب به سمت آسیا و اقیانوسیه بوده که در پیش‌بینی‌ها بدان اشاره شده است.

امیر دریادار آزاد با اشاره به اینکه باید بتوانیم در این تغییر بزرگی که پیش‌بینی‌شده در تحلیل‌ها بیشترین نقش را داشته باشیم که بیشترین تأثیر را در این بخش دریانوردان و اقیانوس‌پیمایان دارند، خاطرنشان کرد: انتظار از کشورهای دریایی مانند ایران این است که حضورشان در اقیانوس‌ها و اقیانوس‌پیمایی‌شان بیش از گذشته باشد، این حضور تنها مربوط با نیروهای نظامی نیست و پرچم‌دار آن ناوگان‌های تجاری و سایر کشتی‌ها هستند.

وی با بیان اینکه اگر حضور نیروهای دریایی در زمان هشت سال جنگ تحمیلی نبود، سرنوشت کشور قطعاً به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد، اضافه کرد: همگان اعتراف دارند که ما وابستگی به دریا داریم و با مدیریت در دریا، عرصه را بر دشمن تنگ کرده‌ایم.
نام:
ایمیل:
* نظر: