اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۸
کد خبر: ۳۲۴۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - 18 December 2022
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران:
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در اجرای قانون هوای پاک بسیاری از دستگاه‌ها تکالیف اصلی و اجرایی دارند که وضعیت فعلی آلودگی هوا در تهران بیانگر این است که بسیاری از کارها بر زمین مانده و یا به طور جدی به آنها پرداخته نشده است.
وضعیت فعلی آلودگی هوا بیانگر بر زمین ماندن بسیاری از تکالیف استبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، علیرضا مزینانی درباره قانون هوای پاک اظهار داشت: آلودگی هوای تهران در روزهای گذشته به پدیده غالب تبدیل شده و کیفیت موجود هوا علاوه بر خسارت های فراوان به حوزه سلامت و اقتصاد کشور، شهروندان را هم با مشکلات و محدودیت هایی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه قانون هوای پاک در سال ۹۶ به تصویب رسید و۲۳ دستگاه در آن دارای تکالیف اجرایی و نظارتی قانونی هستند، گفت: براساس ماده ۲ قانون هوای پاک، سازمان محیط زیست ناظر بر حسن انجام این قانون است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: بررسی ها نشان می دهد به رغم اقدامات انجام شده، در موضوعاتی مانند خودروهای فرسوده به عنوان یکی از مهمترین منابع در انتشار آلودگی هوا و ساماندهی صنعت خودرو، نوسازی خودروهای فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، موتورسیکلت های فرسوده و دودزا، همینطور موضوع سوخت کاملا استاندارد به عنوان یکی دیگر از مهمترین عوامل اصلی آلودگی هوا و متناظر با آن اجرای طرح کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین ( کهاب ) و یا مقابله با پدیده گرد و غبار توفیقات چشمگیری نداشته ایم.

مزینانی همچنین اختصاص منابع ویژه برای حل مشکلات مربوط به آلودگی هوا را نوعی سرمایه گذاری برای جلوگیری از هدر رفت منابع بیشتر و ضربه به اقتصاد کشور دانست و گفت: علاوه بر بایدها و تکالیف قانونی مندرج در قانون هوای پاک و همچنین اختصاص منابع، باید بتوانیم از فناوری های نوین، بومی سازی شده و دانش بنیان در این حوزه بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه همه ما در قبال سلامت شهروندان مسئول هستیم و در این خصوص باید به مردم پاسخگو باشیم، افزود: البته همواره در فصل سرما و با پدیده وارونگی هوا مشکلات آلودگی هوا چند برابر خود را نشان می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران یادآور شد: در استان تهران نشست های اصلی و کمیته های تخصصی کاهش آلودگی هوا به طور متناوب و مستمر برگزار می شود و در این جلسات عملکرد و اقدامات دستگاه های اجرایی و مسئول در چارچوب قانون هوای پاک بررسی و پیگیری لازم انجام می شود.

مزینانی اظهار امیدواری کرد دستگاه های مسئول به گونه ای تکالیف خود انجام دهند که نیاز به تذکر قانونی و اجرای الزامات وجود نداشته باشد.

 
 

نام:
ایمیل:
* نظر: