اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
کد خبر: ۳۰۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۰۸ تير ۱۴۰۱ - 29 June 2022
واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی غرب کارون به ظرفیت ۱۹۸ مگاوات در روزهای اوج مصرف برق کشور وارد مدار تولید شد.
واحد بخار نیروگاه غرب کارون به بهره‌برداری رسیدبه گزارش عصرپرس از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این پروژه برای نخستین بار توربین سه‌فشاره‌ای مورد استفاده قرار گرفته که به صورت دمونتاژ شده تأمین و در محل سایت نیروگاه مونتاژ و راه‌اندازی شده است.

افزایش راندمان سیکل‌ترکیبی در این نیروگاه از ۴۹ درصد به ۵۳ درصد موجب کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در حدود ۱۸۵ هزار تن در سال خواهد شد و با استفاده از طراحی ویژه در بخش فرآیندی، کاهش مصرف آب از ۱۱ متر مکعب به حدود ۴.۳ مترمکعب بر ساعت رسیده است.

همچنین در این پروژه از اولین ژنراتور ۲۵۰ مگاواتی ساخته شده در گروه مپنا، سیستم DLN جهت کاهش آلاینده‌های محیطی و سیستم کنترل بومی به نام MAPCS بهره گرفته شده است.

با بهره‌برداری از اين پروژه، تعداد واحدهای نیروگاهی سنکرون شده توسط شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه یک) در مجموع به ۱۸۰ واحد با ظرفیت بیش از ۲۵ هزار مگاوات رسیده است.

طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون بخشی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی کشور به شمار می‌رود و بهره‌برداری از طرح‌های این منطقه در گرو تأمین برق مطمئن و پایدار است که نیروگاه غرب کارون در راستای همین هدف احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

نیروگاه سیکل‌ترکیبی غرب کارون در کیلومتر ۲۷ جاده اهواز به خرمشهر واقع شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: