اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۳
کد خبر: ۲۹۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - 13 June 2022
در نشست مشترک روسای سینمایی ایران و عراق انجام شد؛
نشست مشترک روسای سینماهای دو کشور ایران و عراق صبح امروز دوشنبه ۲۳ خردادماه در محل سازمان سینمایی برگزار شد.
امضای تفاهمنامه همکاری در زمینه تولیدات مشترک و برگزاری هفته‌های فیلمبه گزارش عصرپرس از روابط عمومی سازمان سینمایی، نشست مشترک محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و احمد موسی رئیس امور سینمایی عراق به منظور تبادل نظر در خصوص گسترش تعاملات و همکاری‌های فرهنگی و سینمایی دو کشور در محل سازمان سینمایی صورت گرفت.

خزاعی در این نشست با اشاره به شاخصه‌های سینمای ایران، محتوای انسانی و ارزش‌های جهان شمول آن گفت: سینما یکی از دریچه‌های مهم شناخت فرهنگ یک جامعه و ملت است و یکی از ابزارهای موثر در دیپلماسی عمومی در دنیاست. جایگاه ممتاز سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی در جهان و منطقه قابل اعتناست و می‌توان از این ظرفیت برای تقویت مناسبات گسترده بین ملت‌ها استفاده کرد.

وی ادامه داد: در جهان امروز تقویت مناسبات انسانی و اشتراکات فرهنگی، آئینی و اعتقادی از اهمیت بسزایی برخوردار است و دو ملت ایران و عراق تاریخ و اشتراکات فرهنگی عمیق و ریشه دار و روابط دیرینه دارند و سینما در این زمینه می‌تواند باعث قوت و استحکام بیشتر شود.
به گفته وی، تقویت مسائل فرهنگی و اجتماعی به تقویت و گسترش روابط سیاسی منجر می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه تاریخچه تاسیس سالن سینما در عراق بسیار قدیمی و ۱۲۰ ساله است که نشان می‌دهد که مردم عراق به سینما علاقمند هستند و این ویژگی ظرفیت بسیار مهمی برای تعاملات سینمایی بین دو کشور ایران و عراق است. مضافا اینکه عراق علاوه بر قدمت فرهنگی از جشنواره‌های سینمایی و هنری خوبی هم، برخوردار بوده است.

وی با بیان اینکه دو کشور می‌توانند در زمینه آموزش، نمایش و عرضه آثار سینمایی همکاری کنند اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود ما آمادگی خود را برای تسهیل شرایط حضور سینماگران در جشنواره‏ها، برگزاری هفته‏های فیلم دو کشور، برپایی هفته فیلم محرم و سایر رویدادهای فرهنگی اعلام می‌کنیم و از طریق ظرفیت انجمن سینمای جوانان ایران برای اعزام استاد و مربی تخصصی و ارائه خدمات آموزشی در کشور عراق همکاری خواهیم داشت.

به گفته وی، تسهیل ارتباط و زمینه سازی برای مشارکت نیروهای تخصصی دو کشور در پروژه‏های مشترک سینمایی، تبادل دانش فنی و تخصصی و اعزام استاد و سینماگر به عراق، فراهم کردن شرایط انجام پروژه‏های تولید مشترک بر اساس مفاهیم و موضوعات منطقه‌ای و راهبردی و تقویت برگزاری رویدادهای سینمایی از دیگر  موارد تفاهمات صورت گرفته در این نشست مشترک بود.

موسی رئیس امور سینمایی عراق نیز، در این نشست ضمن قدردانی از همکاری‌های سازمان سینمایی در این دیدار با اشاره به عمق تاریخی و تمدنی دو ملت عراق و ایران، گفت: همکاری فرهنگی و سینمایی و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای کار مشترک در حوزه سینما به نفع دو کشور است و به دلیل اشتراکات فرهنگی و دینی دو کشور ظرفیت‌های همکاری بسیار زیادی وجود دارد.

وی افزود: سینمای ایران به لحاظ محتوایی و فنی از جایگاه بسیار خوبی در منطقه و جهان برخوردار است و برگزاری هفته‌های فیلم متقابل دو کشور، برگزاری جشنواره‌های سینمایی، تولیدات مشترک و حضور اساتید سینمایی ایران در عراق باث رشد و پیشرفت سینمای عراق خواهد شد.

احمد موسی ضمن اظهار امیدواری برای برگزاری هفته فیلم ایران در عراق در آینده نزدیک خاطر نشان ساخت: پیرو توافقات صورت گرفته بین وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزیر فرهنگ عراق قرار شده ایران در زمینه ارائه خدمات آموزشی و اعزام متخصص و استاد به عراق اقدام نماید.

وی با اشاره به فقدان سینمای کودک در عراق افزود: ما می‌دانیم سینمای ایران به دلیل پشتوانه‌های فنی و فرهنگی در زمینه سینما بویژه سینمای کودک قوی و موفق است و شاخصه‌های اخلاقی و آموزندگی و فرهنگی که این نوع سینما دارد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: از این رو ما به شدت به این نوع سینما برای کودکان و جوانان نیاز داریم و خوشحال خواهیم شد نمونه‌های از این فیلم‌ها را در عراق داشته باشیم و دفتری در این زمینه ایجاد نمائیم.

رئیس امور سینمایی عراق همچنین، تقاضا کرد: با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان سینمایی ایران هفته فیلم‌های عراقی را در ایران برگزار شود.

شایان ذکر است در این نشست مشترک اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی، سید صادق موسوی مدیرکل دفتر جشنواره و همکاری‌های بین‌المللی و محمد کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز حضور داشتند.
نام:
ایمیل:
* نظر: