اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
کد خبر: ۲۶۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - 19 September 2021
خطیب‌زاده خبر داد؛
سخنگوی وزارت خارجه گفت: اگر آمریکا یکجانبه گرایی را در مقام اجرا و رویکرد کنار بگذارد، گفت و گوهای وین در مسیر بهتری قرار خواهد گرفت. ما ایالات متحده را متهم اصلی وضعیت فعلی جامعه می‌بینیم و این کشور ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است و همچنان اعمال فشارهای یکجانبه و ظالمانه علیه مردم ایران را ادامه می‌دهند.
امیرعبداللهیان فردا به نیویورک می‌رودبه گزارش عصرپرس، سعید خطیب‌زاده روز یکشنبه در نشست خبری از سفر وزیر امور خارجه به نیویورک خبر داد و گفت: امیرعبداللهیان فردا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک خواهد شد.

 وی اضافه کرد: برای ایشان در این سفر حدود ۴۵ ملاقات در سطح دوجانبه با وزرای خارجه کشورهای مختلف از قاره‌های مختلف آفریقا، آسیا،‌اروپا و آمریکای لاتین و منطقه،با روسای سازمانهای بین المللی دبیرکل و رئیس شورا و همه کسانی که درخواست داشتند و یا امکان ملاقات بوده است هماهنگ شده است تا در این سفر چند روزه کوتاه همه ملاقات‌ها صورت بگیرد.

خطیب زاده با بیان اینکه ملاقات‌های جانبی مثل همیشه برای ایشان در نظر گرفته شده است، در خصوص موضوع نشست وزرای خارجه ۱+۴ هم گفت: طبیعی است اگر ببینیم که این ملاقات می‌تواند در مسیر مذاکره سودمند، مفید باشد تصمیم آن را اتخاذ خواهد شد. الان تصمیمی اتخاذ نشده قطعاً باید دستور کار  و موضوع جلسه را ببینیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم.

 سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: چیزی که مهم است این که وزیر امور خارجه با همه وزرای ۱+۴ملاقات های دوجانبه و جداگانه خواهند داشت.

 خطیب زاده با اشاره به اظهار نظر وزیر خارجه لبنان درباره محموله سوخت ارسالی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به همکاری و کمک به دوستان خود و دولتهای کشورهای دوست بوده است.

 وی اضافه کرد: آنچه در خصوص این تجارت انجام شده درخواستی توسط تجار لبنانی بوده که یک مسیر خرید کاملاً عادی و معمول صورت گرفته و فروش صورت گرفته و محموله ارسال شده است. درباره مسائل داخلی لبنان اظهار نظر نمی‌کنم اما می‌توانم به شما اطمینان بدهم که اگر همین فردا هم دولت لبنان برای رفع مشکلات مردم بخواهد از ما سوخت بخرد ما آن را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

خطیب زاده تصریح کرد: صلح و ثبات و استقرار در لبنان برای ما از هر چیزی مهمتر است و کمک می کنیم دولت لبنان هم بتواند در این راه موفق باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اجلاس شانگهای گفت: آنچه در این اجلاس اتفاق افتاده است به طور جدی در بیانیه چهار کشور بازتاب داشته است. در ملاقات‌هایی که انجام شد، موضوع افغانستان موضوع جدی در سطح رئیس‌جمهور و ملاقات‌های وزیر خارجه بوده است.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: در این اجلاس روی چند نقطه توافق جدی شد که یکی تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و قومیت‌ها بود که بازتاب دهنده ترتیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد و اینکه دستاوردهای افغانستان در آینده محقق شود.

وی یادآورشد: هیچ دخالت خارجی توسط هیچ کشوری قابل قبول نیست و همه باید کمک کنند تا خود مردم افغانستان آینده خود را شکل دهند و صدایشان شنیده شود.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی نتایج گفت و گوها که در سطح سران و هیئت‌ها انجام شد، در آینده نزدیک بیشتر روشن خواهد شد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره کم کاری سفارت بلژیک برای دوچرخه سواران در صدور ویزا که موجب محروم شدن دوچرخه سواران از مسابقات شده است، گفت: درباره سفر هیات‌های ورزشی به کشورهای مختلف برای شرکت در تورنمنت‌ها به این هیات‌ها توصیه کردیم فقط وقتی مشکلی در ویزا اعمال می‌شود به وزارت خارجه مراجعه نکنند بلکه از همان اول این کار را انجام دهند.تاکنون سفارت بلژیک همکاری‌ خوبی با ما داشت البته درباره این موضوع جزئیات آن را نمی‌دانم.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر آمریکا و ظرفیت نهادهای بین المللی حقوق بشری در مقابله با آن، گفت: نمایندگی دائم ایران در مقر سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد داشت و عزیزان را برای دیدن سخنرانی سفیر و نماینده دائم ایران دعوت می کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه انتظار جامعه جهانی از نهادهای حقوق بشری تا امروز برآورده نشده است، گفت: ایالات متحده به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر در کشورها از جمله تحریم و حتی منع دسترسی به امکانات اولیه مانند آب و غذا متهم است که در این سالها همه اقدامات بی کیفر مانده است.

خطیب زاده با اشاره به رویه بی کیفر ماندن اقدامات اخیر آمریکا در افغانستان اظهار کرد: کاروان ۱۰ نفره مردم عادی  افغانستان مورد حمله قرار گرفت و گفتند گروه‌های افراطی مورد حمله قرار گرفتند اما دو روز قبل اعلام کردند ببخشید اشتباه شد و از این سبوعیت و کشتار زنان و کودکان و مردم بی دفاع به عنوان یک اشتباه به راحتی عبور کردند و این وضعیت و شرایط بسیار دردناک ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر لزوم وجود قانون و تبعیت از آن  اظهار کرد: آنچه که الان وجود دارد یک استثنا در حقوق بین المللی و تصور چند کشور خاص مبنی بر این است که اجرای قانون برای خودشان نیست و برای بقیه است. ایران در این راه ایستادگی کرده است.پیام جمهوری اسلامی مبارزه با سلطه طلبی و استیلا بر کشورها بوده و این را فعالانه با سیاست خود ادامه می‌دهیم. خبر خوب این است صداهای بیشتری در کنار جمهوری اسلامی همصدا شده اند.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره گزارش امروز نیویورک تایمز و همکاری ترامپ با اسراییل در ترور شهید فخری‌زاده و اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ما با جزئیات این موضوعات را در فضای خود پیگیری کردند و جزئیات این عملیات کاملاً برای آنها روشن است و در چند مسیر پیگیری‌های ایران انجام می‌شود.

وی ادامه داد: قسمتی که باید توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی انجام شود آنها وظیفه خود را انجام داده و می‌دهند و آنهایی که باید بدانند می دانند. اما آنهایی که این ترورها را انجام دادند به گردن کشی و چاقوکشی این اقدامات افتخار می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره الحاق ایران به سازمان شانگهای و همچنین ترکیب جدید هیات مذاکره کننده و وضعیت FATF گفت: پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای آغاز یک پروسه است که یک سال تا یک سال و نیم زمان می‌برد و در این مدت باید کارهای تشریفاتی و آیینی از جمله تایید همه اسناد سازمان شانگهای توسط تمام نهادهای ذی‌ربط در داخل جمهوری اسلامی اعمال شود.

وی افزود: این برنامه پایان یک پروسه‌ای بود که جمهوری اسلامی ایران برای عضویت آغاز کرد اما آغاز یک پروسه آیینی  است.

 حضور ایران سازمان شانگهای را قدرتمند می‌کند

خطیب زاده گفت: سازمان همکاری شانگهای یک سازمان چند بعدی فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی است و  ظرفیت‌های مختلفی برای استفاده بردن دارد. سازمان شانگهای و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند از ظرفیت‌های متقابل هم برای ارتقای روابط و جایگاه این سازمان استفاده کنند همانطور که رئیس جمهور روسیه اشاره کرد، حضور ایران در شانگهای باعث قدرتمندتر شدن این سازمان خواهد شد.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که عضویت ایران در سازمان شانگهای پایان عملی پروژه انزوای توسط برخی کنشگران بین‌المللی از جمله ایالات متحده بود و این نشانه دیگری از شکست خوردن این سیاست‌ها بود لذا از این به بعد هم خیلی مهم است.

خطیب زاده همچنین درخصوص آخرین وضعیت بررسی لوایح مرتبط با FATF گفت: این موضوع را در  جای خود دنبال کنید و این موضوع هم در حال بررسی‌ است.

وی درباره ترکیب هیئت مذاکره کننده ایران گفت: این موضوع در حال بررسی است طبیعتاً تغییراتی اعمال می‌شود هنوز شکل آن نهایی نشده به محض نهایی شدن اطلاع رسانی خواهد شد

ایالات متحده با رویکرد متفاوتی باید به وین بیاید

سخنگوی وزارت خارجه درباره چگونگی حضور آمریکا در مذاکرات وین به یکجانبه گرایی این کشور اشاره کرد و گفت: یکجانبه‌گرایی آمریکایی در دوران ترامپ با اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه در فراسرزمینی معنا پیدا کرد. انتفاعی که جمهوری اسلامی باید از برجام می برد و همچنین حقوق استفاده همه اعضا کننده همچنان پابرجا است.

وی خاطرنشان کرد:  اگر آمریکا این یکجانبه گرایی را در مقام اجرا و رویکرد کنار بگذارد،  گفت و گوهای وین در مسیر بهتری قرار خواهد گرفت. ما ایالات متحده را متهم اصلی وضعیت فعلی جامعه می‌بینیم و این کشور ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است و همچنان اعمال فشارهای یکجانبه و ظالمانه علیه مردم ایران را ادامه می‌دهند.

خطیب زاده تاکید کرد:موقعی که این رویکرد در عمل کنار گذاشته شود و اطمینان پیدا کنیم یا ایالات متحده راستی آزمایی شده قابل اعتماد است آن وقت مسیر برجام همان مسیر خود خواهد بود. تعهد به کسی نمی‌دهیم که کمتر از برجام انتفاعی از برجام قبول کنیم و ایالات متحده باید با رویکرد متفاوتی به وین بیاید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مسدود شدن بزرگراهی در استان هم مرز ارمنستان و اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر هزینه یک میلیارد دلاری این مسیر و چگونگی همکاری ایران با پروژه گفت: تمامیت ارضی کشورهای همسایه برای ما بسیار مهم است درعین حال همکاری‌های منطقه‌ای مبنای توسعه، صلح و ثبات در منطقه است و آنچه الان در حال اتفاق است باید به یک همکاری دسته جمعی تبدیل شود.

 وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی به دلیل روابط بسیار خوبی که با ایروان دارد تلاش کرده و می‌کند اجرای توافقات را تسهیل کند. تنها مسیر مسیری است که با در نظر گرفتن مرز طرفین انجام می‌شود.

خطیب‌زاده افزود: جمهوری اسلامی توسعه کشورهای همسایه را توسعه خود می‌داند و تلاش می‌کنیم به طور متوازن  ظرفیت‌های خود را در ارتباط با همسایگان به کار بگیریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا اجلاس آینده در خصوص افغانستان و با حضور وزیران خارجه در تهران برگزار می‌شود،گفت: آنچه در افغانستان روی می‌دهد نیاز به راه حل معجزه آمیز ندارد. راه حل‌ها باید به خواست و اراده مردم افغانستان پیوند بخورد و کشورهای همسایه باید کمک و صادقانه از تحمیل خواست و اراده خود به مردم این کشور پرهیز کنند. این که نشست تهران در چه تاریخی برگزار می‌شود در دست بررسی و در کشورهای منطقه در رفت و آمد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اتهامات باکو به ایران و بازداشت رانندگان ایرانی در این کشور گفت: این موضوع در دست بررسی است. موضوع بازداشت رانندگان ایرانی در جمهوری آذربایجان را از همان اول پیگیری کردیم و درخواست داریم فورا راننده را آزاد کنند و  این رانندگان به مسیر خود ادامه دهند.

 وی خاطرنشان کرد: البته تمامیت ارضی کشورها برای ما حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به همین منظور دیداری برای مسئولان راهداری دو کشور تدارک دیده است تا به راه حل پایداری در این زمینه برسیم./ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر: