اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
کد خبر: ۲۶۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - 18 September 2021
امیر سرتیپ آشتیانی در نمایشگاه بین المللی صلح و دفاع ارتش:
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با دعوت از سیاستمداران، فرهیختگان و آزادی‌خواهان جهان برای جایگزینی عدالت با صلح، گفت: نبود جنگ هم به هیچ وجه شرط کافی برای صلح نیست، تنها شرط کافی برای صلح برقراری عدالت پایدار است.
صلح تنها در سایه ایستادگی مقابل سلطه جویان محقق می‌شودبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس، سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی امروز شنبه در مراسم افتتاح  سومین نمایشگاه بین المللی صلح و دفاع ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه جنگ، محرم و صفر را ۲ ماه بزرگ و تاثیرگذار برای مسلمانان و آزادگان جهان و یادآور دفاع و شهادت در راه اعتلای آرمان‌های انسانی و اسلامی عنوان کرد و گفت: قهرمانان عاشورا و در راس آن سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام با ایثار همه داشته‌های خود، درس بزرگ و ماندگاری به تمام آزادیخواهان و عدالت طلبان در طول تاریخ دادند و امروز اسوه و الگو همه مبارزان از هر دین و مسلکی علیه ظلم و جور و سلطه طلبی در جهان هستند.

وزیر دفاع با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) درباره قیام امام حسین (ع) و اینکه اگر عاشورا نبود انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید، افزود: این جمله امام (ره) به این معنا است که قیام امام حسین(ع) حجت و سرمشقی برای تمام مسلمین و مستضعفان جهان برای دستیابی به عدالت و رستگاری در دنیا و آخرت است.

سرتیپ آشتیانی خاطرنشان کرد:امام حسین (ع) و یاران باوفایش کاری کردند و حماسه‌ای خلق کردند که هیچ عذر و سستی را برای آیندگان که مورد ستم واقع می‌شوند، باقی نگذاشت و تکلیف همگان را در مواجهه با طاغوت‌ها مشخص کرد.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) به ما آموخت تحت هر شرایطی موظف به قیام مقابل ظالمان عالم هستیم و سازش و سکوت به هیچ عنوان پذیرفته نیست و به نیستی و نابودی بشر ختم می‌شود. احیای زندگی و احیای انسانیت و زیست توام با آرامش و صلح تنها در سایه ایستادگی مقابل سلطه جویان و زیاده‌خواهان موثر است و سرانجام این جهان به طور قطع و یقین به رستگاری و صلح توام با امنیت ختم می‌شود.

وزیر دفاع با اشاره به مواضع صلح‌طلبانه و اصول جمهوری اسلامی ایران گفت: صلح از جمله واژه‌هایی است که مورد پسند تمامی انسانها و توجه به ذات آنهاست و به همین دلیل غالباً مورد سوء استفاده جنگ طلبان و سلطه‌گران به ویژه در جهان امروز قرار می‌گیرد.

سرتیپ آشتیانی ادامه داد: امروز با توسعه تعاملات ارتباطی و فضاهای رسانه‌ای قدرت در راستای اهداف سلطه جویانه خود در سطح جهان از واژه انسان دوستانه از جمله حقوق بشر، دموکراسی، صلح و رفاه و دیگر واژه‌های مشابه برای فریب افکار عمومی جوامع و دولت‌ها استفاده می‌کنند که این بزرگترین خیانت در حق انسان‌ها و حقوق ملت‌ها است.

وزیر دفاع اضافه کرد: بزرگترین ظلم و برداشت انحرافی در حق صلح به عنوان یک آرمان ارزشمند بشری، سوء استفاده قدرت‌ها در برابر دانستن آن با نبود جنگ است، همان چیزی که در صحنه بین المللی جا افتاده است.

وی یادآور شد: با وجود جنگ، صلح برقرار نمی‌شود اما نبود جنگ هم به هیچ وجه شرط کافی برای صلح نیست و باید اذعان کرد که تنها شرط کافی برای صلح برقراری عدالت پایدار است. همان چیزی که مورد توجه نظام بین‌الملل کنونی قرار نگرفته است.

سرتیپ آشتیانی گفت: سیاستمداران، فرهیختگان و آزادی‌خواهان جهان را دعوت می‌کنیم که عدالت را جایگزین واژه صلح کند تا راه سواستفاده از آن را مسدود کنند، چنانچه عدالت برقرار شود صلح هم در پی آن خواهد آمد همیشه باید این را به خاطر داشته باشیم که با پایان جنگ، صلح واقعی محقق نخواهد شد و جنگ به اشکال دیگر ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: در دین مبین اسلام، عدالت و عدالتخواهی از اصول اساسی است و سبب حیات و مایه استحکام زندگی و صلح جمله واژه‌های مورد پسند تمامی انسان‌ها با توجه به ذات و کرامت ذاتی آنها است.

وی افزود: ما بر اساس آموزه‌های دینی خود معتقدیم که ظلم پایدار نمی‌ماند و این موضوع از شعارهای محوری ملت ایران است. اما آیا نظام بین‌الملل که روز به روز نقش و تاثیرگذاری آن در سرنوشت  ملتها در حال  افزایش است یک نظام عدالت محور است؟ قطعا چنین نیست و شاکله آن با عدالت سازگاری چندانی ندارد.

سرتیپ آشتیانی تاکید کرد: اینکه چند قدرت بزرگ برای سرنوشت جهان و به اصطلاح امنیت بین‌المللی تصمیم بگیرند در حالی که تعدادی از آنها پرونده بسیار ننگینی در ظلم،  استعمار و استثمار دارند قابل پذیرش است و آمی‌توان از چنین نظامی انتظار برقراری صلح جهانی داشت؟

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: ساختار این نظام معیوب در بی‌عدالتی بنا شده است و امروز بسیاری از چالش‌ها و ناامنی‌ها در اقصا نقاط جهان متوجه آن است، اینکه حقوق حقه ملت‌ها نادیده گرفته می‌شود و بعضاً مورد اتهام تحریم‌های ظالمانه و تجاوز قرار می‌گیرد آیا با عدالت و سر سازگاری دارد و آیا ظلم به ملت مظلوم فلسطین، سوریه و دیگر کشورها مورد ستم از سوی تروریسم دولتی آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی و رژیم‌های مرتجع قابل توجیه است و با واقعیت صلح و صلح طلبی همخوانی دارد؟

وی گفت: اینها از جمله مصادیق تجاوز و خباثت برخی قدرتهای بزرگ و ابعاد جنگ طلبانه آنان با بهره‌گیری از شعارهای فریبنده و سوء استفاده از سازوکارهای نظام بین‌الملل است که با تعریف ناقص از صلح زمینه‌های بی‌عدالتی و ظلم ستم به ملت‌ها را فراهم آورده و ما شاهد یک بی‌تحرکی، سکون و تعلل در مساله صلح جهانی هستیم و این واقعیت تلخ است. اما ما و همه ملت‌های آزادیخواه بر این باور هستیم که صلح بدون مبارزه و مواجهه کسب نمی‌شود و تا زمانی که استضعاف وجود دارد و مستکبران به سلطه طلبی و یکجانبه گرایی و تجاوز ادامه می‌دهند معنی و مفهومی نخواهد داشت.

سرتیپ آشتیانی یادآور شد: خداوند متعال در قرآن صلح را در سایه قدرت فیزیکی و روحی و احراز آمادگی‌های لازم جنگی عنوان می‌کند و می‌فرماید اگر متجاوزان تمایل داشته باشند شما هم صلح کنید و مراقب فریب دشمن باشید.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: اسلام با تأسی از احکام و دستورات الهی همواره پیشگام در مقوله صلح و امنیت جهانی بوده  و تاکنون در عرصه عمل به آن هزینه زیادی داده است.

وی اضافه کرد: در قاموس جمهوری اسلامی ایران حمایت از مستضعفان همان حقوق بشری است که نظام بین‌الملل از آن استفاده ابزاری می‌کند. شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی با تمام وجود در این مسیر گام برداشت و در مبارزه با تروریستهای تکفیری و سلطه‌گران آمریکایی و صهیونیستی، به شهادت رسید. شهید سلیمانی منادی به تمام معنای عدالت و صلح بود.

سرتیپ آشتیانی گفت: ملت ایران بر این باور است که وعده الهی مبنی بر پیروزی حق علیه باطل محقق خواهد شد و مستضعفان وارثان حقیقی زمین خواهند بود و به حول قوه الهی و با تکیه بر همین تجربه و اعتماد راسخ در تمامی حوزه‌های مرتبط به خود اتکایی رسیده‌ایم به ویژه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات و تسلیحات نظامی و بومی سازی آنان و دستیابی به فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف که این توفیقات به خدا و رهبری هوشمند و ایمان قوی و ایستادگی و مقاومت حاصل شده است و همه این ها در جهت صلح جهانی، امنیت و عدالت به کار خواهد رفت.

براساس گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، وی گفت: اعتقاد داریم صلح در جهان برقرار نخواهد شد مگر در سایه عدالت و یقیناً عدالت تنها با آگاهی نگری و تلاش مستمر ملت‌ها به دست می‌آید.
نام:
ایمیل:
* نظر: