اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
کد خبر: ۲۳۴۶۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۸ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - 03 April 2021
معاون اول رییس جمهور
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه مسائل و مشکلات کلان شهر‌ها با یکدیگر یکسان است، گفت: محیط زیست مناسب از آب و هوا و صدا نخستین نیاز مردم در کلان شهر‌ها است و نباید آن‌ها دغدغه در خطر قرار گرفتن زندگی و سلامت خود را داشته باشند.
حکومت نمی‌تواند نسبت به سرنوشت مردم حاشیه نشین بی تفاوت باشدبه گزارش عصرپرس از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری ظهر امروز(شنبه) در مراسم افتتاح چند طرح شهری و عمرانی در شهر مشهد با اشاره به شهر نشینی بخش عمده ای از جمعیت کشور و حضور جمعیت فراوانی در کلان شهرها، گفت: کلان شهرهای کشور با مسائل پیچیده و مهمی روبرو هستند که باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کرد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیامدهای کرونا در حوزه های سیاسی، اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی گفت: موضوع سلامت مردم به اندازه ای از اهمیت برخوردار است که مدیران کشور با علم به وجود تعارض میان اقتصاد و سلامت؛ سلامت را در اولویت خود قرار دادند به طوریکه در شهری مانند مشهد که شهری وابسته به گردشگری است پذیرفته شد که محدودیت های رفت و آمدی اعمال شود تا سلامت مردم به مخاطره نیفتد.

وی ادامه داد: موضوع سلامت باید برای همیشه در اولویت تصمیم گیری ها باشد. موضوع آلودگی هوا و آثار آن بر سلامت انسانها همان قدر اهمیت دارد که کرونا و پیامدهایش دارد. اگرچه ممکن است آثار آن در دراز مدت بر سلامت انسانها مشخص شود. در این زمینه بهبود محیط زیست،

مسئله اول مردم و مسئولین است و هیچ خط قرمزی از آن بالاتر قرار ندارد به همین دلیل است که هیچ طرح عمرانی در کشور انجام نمی شود مگر آنکه پیوست های زیست محیطی داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به طرح های افتتاح شده در این مراسم نظیر فاز نخست تقاطع غیر هم سطح آزادگان، اظهار داشت: موضوع ترافیک هم باعث اتلاف وقت شهروندان و هم موجب افزایش آلایندگی می شود. بنابراین سرمایه گذاری در طرح های زیرساختی مرتبط با تسهیل ترافیک شهرها آثار مثبتی روی بهبود محیط زیست دارد.

معاون اول رییس جمهور سپس به برگزاری تنها جلسه هیات دولت در 8 سال گذشته در شهر مشهد اشاره کرد و گفت: در آن جلسه پیرامون مسئله ساماندهی رودخانه کشف رود، تصمیم گیری شد و خوشبختانه شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد پای کار آمدند، اعتبارات دولت اختصاص یافت و ساماندهی این رودخانه در حال انجام است تا این رودخانه به بستری برای سلامت، زیبایی، نشاط و تفریح مشهد تبدیل شود.

وی از حاشیه نشینی بعنوان موضوع مهم دیگری که کلان شهرهای کشور را تحت تاثیر قرار داده است یاد کرد و گفت: امروز به دلیل مهاجرت مردم به حاشیه شهرهای بزرگی نظیر مشهد و تهران شاهد برخی کمبودها در زیرساخت های آموزشی و بهداشتی این شهرها هستیم در حالی که یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایجاد فضاهای آموزشی و خانه های بهداشت در دورترین روستاهای کشور است.

جهانگیری تاکید کرد: حکومت نمی تواند نسبت به سرنوشت مردم حاشیه نشین بی تفاوت باشد. ساماندهی حاشیه نشینی به ساماندهی بسیاری از مسائل کشور منجر می شود. این موضوع به اندازه ای اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب چندین جلسه در این خصوص با حضور نمایندگان قوای سه گانه و سایر دستگاه ها تشکیل دادند تا آسیب های اجتماعی کاهش یابد. یکی از مهمترین نتایج این جلسات رسیدگی به وضعیت حاشیه نشینی در شهرها بود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه گزارش هایی که شهرداری مشهد و استانداری خراسان رضوی در ساماندهی حاشیه نشینی ارائه کرده است قابل توجه و ارزنده است، گفت: قطعاً فراهم کردن حداقل زندگی آبرومند برای مردمی که در حاشیه شهرهای بزرگ زندگی می کنند اجر و ثواب فراوانی دارد و احتمال افزایش آسیب های اجتماعی را کاهش می دهد. خوشبختانه در این دولت در شهرهای دیگر نیز در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

وی یکی دیگر از موضوعات مرتبط با کلان شهرها را ایجاد مترو دانست و گفت: کمترین تعللی در این کار نباید انجام شود اگرچه احداث خطوط قطار شهری کاری پرهزینه است اما باید در این زمینه برنامه ریزی جدی داشت. دولت پذیرفته است که 50 درصد هزینه ها را پرداخت کند. خوشبختانه راه برای استفاده از منابع خارجی به ویژه خط اعتباری 2 میلیارد دلاری فاینانس چین برای خرید لوکوموتیو و واگن در حال باز شدن است.

جهانگیری در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه واگذاری مدیریت شهری به مردم یکی از کارهای موفق در جمهوری اسلامی بوده است، گفت: فصلی از قانون اساسی به شوراهای شهر و روستا اختصاص دارد که در دولت آقای خاتمی این فصل ها اجرایی شد. امروز پنجمین شورا به پایان عمر خود رسیده است. ارزیابی که ما از واگذاری اختیارات دولت به شوراها و مردم داریم نشان از موفقیت این طرح دارد که باید آن را تقویت کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: باید آنچه از مدیریت شهری می توان از دولت به شوراها انجام دهیم در دستور کار خود قرار دهیم. امروز در آستانه انتخابات شوراهای شهر و روستا قرار داریم، امیدوارم همزمانی آن با انتخابات ریاست جمهوری باعث کم اهمیت تلقی شدن آن از سوی مردم نشود زیرا زندگی جاری مردم با شوراها سروکار دارد.

در این مراسم علاوه بر پروژه تقاطع 4 سطحی آزادگان از فاز اول پروژه ساماندهی کشف رود، پارک جنگلی 500 هکتاری ارتفاعات جنوب و پروژه احداث بلوار الزهرا(س) بهره برداری شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: