اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
کد خبر: ۲۳۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۹ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - 15 March 2021
سخنگوی وزارت بهداشت:
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۱۰۰ نفر از مبتلایان بیماری کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۱ هزار و ۳۳۰ نفر رسیده است.
آمار جان باختگان کرونا در ایران به ۶۱ هزار و ۳۳۰ نفر رسیدهبه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، سیما سادات لاری روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۵ اسفند ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیص هفت هزار و ۹۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۹۶۳ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۷۵۴ هزار و ۹۳۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۴۹۹ هزار و  ۳۰۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۸۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۱ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۳۱۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این با هشدار نسبت به گسترش ویروس جهش یافته در برخی استانها گفت: ویروس جهش یافته کرونا قدرت سرایت بیشتری دارد، ضمن اینکه بیش از ویروس ووهان کودکان و جوانترها را مبتلا می کند. بنابراین افزایش ابتلا به کرونا در گروه های با سن پایین تر لزوم همزیستی هوشمندانه با این ویروس را نشان می دهد زیرا ابتلای بیشتر افراد جوانتر خطر ابتلای سالمندان به این بیماری را نیز بیشتر می کند. امیداریم همه مردم با رعایت اصول بهداشتی و پرهیز از سفرهای غیر ضروری و تجمعات نزدیک به هم مانع ایجاد خیز چهارم این بیماری در کشور باشند.

به گفته، لاری، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به پایین ترین میزان خود در چهارماه گذشته رسیده است. کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، همزمان با افزایش ویروس جهش یافته در کشور و نیز  گذر از ایام پایانی سال و اقدام به سفر، مهمانی ها و دورهمی ها در نوروز همگی زنگ خطر جدی برای ایجاد خیز چهارم بیماری است. امیدواریم همه مردم با پرهیز از هر گونه سهل انگاری به گونه ای رفتار کنند که شاهد تجربه ایامی آرام و کم خطر در روزهای آغازین سال جدید باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هفته گذشته رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت و این نگران کننده است، اگر ترددها افزایش یافته و کرونا چرخش پیدا کند، دستاوردهایی که بواسطه رعایت شیوه‌نامه‌ها و اجرای طرح شهید سلیمانی به دست آمد، از بین می‌رود.

لاری، افزود: میانگین بروز موارد بستری در استان زنجان پایین تر از میانگین کشوری اما وضعیت بیماری کووید۱۹ در این استان حساس و شکننده است. ۱۳۹ بیمار  کرونا در بیمارستانها و مراکز درمانی زنجان بستری هستند و ۲۱ نفر به علت شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت ویژه هستند.

وی ادامه داد: تشکیل همتایاران پیشگیری و کنترل بیماری کووید۱۹ و انجام اقدامات ویژه در راستای کمک به گروه های آسییب پذیر و اجرای طرح حاج قاسم سلیمانی و نیز تلاش های شبانه روزی کارکنان نظام سلامت در استان زنجان در مدیریت ایپدمی موثر بوده است و امیدواریم با همکاری بیشتر مردم استان زنجان، شاهد پیشگیری از بروز خیز جدید و بهبود وضعیت بیماری در این استان باشیم.

وی گفت: با توجه به تاثیر جدی سفرهای بین شهری و وضعیت شکننده استان زنجان از هموطنان می خواهیم در تعطیلات نوروز از هر گونه اقدام به سفر به شهرستانهای استان زنجان خودداری کنید.


خبرنگار: پروین مرادی 
نام:
ایمیل:
* نظر: