اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
کد خبر: ۲۲۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۸ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - 23 February 2021
همزمان با رونمایی از پوستر نمایشگاه؛
فراخوان دومین نمایشگاه «نخ و نگاره هیما» منتشرشد و پوستر این نمایشگاه با حضورهنرمندان پیشکسوت دوخت های سنتی و رعایت پروتکل های بهداشتی رونمایی شد.

فراخوان دومین نمایشگاه نخ و نگاره منتشر شدبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، نمایشگاه نخ و نگاره هیما با تاکید به پتانسیل بالای آثارهنرمندان و پیشکسوتان دوخت های سنتی و کاربردی بودن این هنر برگزار می شود و سعی دارد ازظرفیت هنرمندان در سایر رشته های هنری مانند طراحی لباس، طراحی دوخت و زیورآلات سنتی استفاده کند؛ در همین راستا از همه هنرمندان رشته های طراحی لباس، دوخت و زیورآلات سنتی دعوت به همکاری می کند.

برای آن که هنرمندان متقاضی در این دوره فرصت خلق آثار جدید خود را داشته باشند، فراخوان این دوره از نمایشگاه در پنج مرحله انجام می شود و  آثار پذیرفته شهریور ماه 1400 در معرض نمایش قرار می گیرند.

پوستر دومین نمایشگاه نخ و نگاره روز دوشنبه (4 اسفندماه) با حضور محمدرضا احتشام رییس هیات مدیره و مریم نیک جوی مدیرعامل هیما ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس پژوهشکده هنرهای سنتی و پیشکسوتان و هنرمندان فعال در حوزه دوخت های سنتی از جمله شهین پزشکی، مریم سماک جلالی و زینب السادات عارفی در فضای باز مجتمع تجاری باملند رونمایی شد.

عبدالمجید شریف زاده، رییس پژوهشکده هنرهای سنتی، برگزاری چنین نمایشگاه هایی را ایجاد فضایی برای تعامل هنرمندان دانست و در این مراسم اظهار امیدواری کرد: این شرایط برای دیگر رشته های هنرهای سنتی نیز ایجاد و شرایط خرید و فروش آثار هنرمندان مهیا شود. زیرا اگر برای هر کاری وجه اقتصادی آن در نظر گرفته نشود نتایج مطلوبی نخواهد داشت.بنابراین چگونگی حضور هنرمندان و انتقال آثار آنان به خارج از ایران به اعتلای هنر ایرانی و معرفی هنرمندان کشورمان کمک می کند.

بر اساس این گزارش، هنرمندان علاقمند می توانند برای شرکت در این فراخوان به سایت هیما به نشانیhimahandicraft.com ، صفحه اینستاگرام نخ و نگار هیما nakh.negareh.hima@  و صفحه اینستاگرام هیما himahandicrafts@ مراجعه کنند.

به گفته مریم نیک جوی مدیرعامل هیما، پذیرش و داوری آثار از اول مرداد ماه و به صورت مجازی برگزار می شود. هنرمندان متقاضی فرصت دارند آثار خود را تا 15 مرداد ماه به دبیرخانه این نمایشگاه ارسال کنند. داوری آثار در سه مرحله و از 16 مرداد ماه 1400 انجام می شود. همچنین هنرمندان فرصت دارند اصل آثار خود را از تاریخ 20 تا 25 مرداد ماه ارسال کنند.

وی افزود: آثاری که در نخستین نمایشگاه نخ و نگاره حضور داشتند امکان شرکت دوباره در دومین نمایشگاه را ندارند.

نیک جوی ادامه داد: همچنین در حاشیه نمایشگاه پیش رو کارگاه های آموزشی با حضور اساتید و هنرمندان به صورت زنده و از طریق شبکه های اجتماعی پخش می شود. این حرکت در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیشترکرونا است.

وی اضافه کرد: در مراسم اختتامیه که تاریخ آن متعاقبا اعلام می شود، کلیه شرکت کنندگان تقدیر می شوند. در عین حال به انتخاب داوران به پنج هنرمند پیشکسوت و پنج هنرمند برگزیده، تندیس نمایشگاه و جوایز ویژه ای اهدا می شود. همچنین به پنج هنرمندی که آثارشان در بخش طراحی لباس انتخاب می شود، لوح و تقدیر و تندیس نمایشگاه تعلق می گیرد.همچنین کتاب دومین نمایشگاه نخ و نگاره همچون دوره قبل در انتهای نمایشگاه منتشر می شود.

گفتنی است، نخستین نمایشگاه نخ و نگاره به همت گروه هنرهای سنتی و صناعی هیما و پژوهشکده هنرهای سنتی در مرداد ماه 1399 در مجموعه فرهنگی و هنری نیاوران و با حضور 46 هنرمند و 172 اثر از دوخت های سنتی سراسر ایران برگزار شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: