اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
کد خبر: ۲۲۸۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - 20 February 2021
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:
علیرضا رئیسی با بیان اینکه سیر گردش ویروس کرونا در عراق شتاب دارد، گفت: به استانهای غربی کشور توصیه و تاکید شده که باید بیشتر مراقب باشند و برای کنترل این ویروس به ویژه مرزهای غربی کشور باید اقدامات سختگیرانه ای برای عبور و مرور صورت بگیرد.
باید اقدامات سختگیرانه ای در مرزهای غربی صورت بگیردبه گزارش عصرپرس، علیرضا رئیسی روز شنبه در حاشیه جلسه ستاد ملی کرونا اظهارکرد: امروز پنجاه وهشتمین جلسه ستاد مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهوری برگزار شد و یکسال درگیری با همه گیری کرونا بررسی شد.

وی گفت: یکسال از زمان پیدایش ویروس کرونا در کشور گذشت. امروز حدود سه روز از سالگرد ورود این مهمان ناخوانده به کشور گذشت. همچنان این مهمان قصد رفتن ندارد حتی خبرهایی می رسد که این ویروس جهش هایی هم در جاهای مختلف دنیا داشته که یکی از نگرانی های مهمی است که امروز در جلسه ستاد ملی کرونا مطرح شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: نکته مهم این است که همسایه های غربی از جمله عراق است با شیوع بالای بیماری کووید۱۹ مواجه شده اند و که حتما باید مراقب باشیم، شواهدی از گردش ویروس جهش یافته در عراق و وجود دارد. سیر گردش ویروس کرونا در عراق شتاب دارد. به استانهای غربی کشور توصیه و تاکید شده که باید بیشتر مراقب باشند و برای کنترل این ویروس به ویژه مرزهای غربی کشور باید اقدامات سختگیرانه ای برای عبور و مرور صورت بگیرد.

لزو تشدید شیوه نامه های بهداشتی در خوزستان

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: استان خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری کووید۱۹ را دارد. گردش ویروس انگلیسی در خوزستان دیده شده است. در اهواز و جنوب اهواز این ویروس مشاهده شده و این زنگ خطر و هشداری است که همه باید رعایت کنند. اکنون میزان رشد و سرعت انتشار ویروس در خوزستان بسیار بالاست و نسبت به کل کشور شیب تند و شتابانی دارد باید دقت کرد شیوه نامه های بهداشتی رعایت شود

وی افزود: کرونا در مازندران خوشبختانه سیر نزولی را طی می کند. امیدواریم بارعایت بیشتر شیوه نامه ها، شیوع بیماری را مهار کنیم و سیر نزولی رو به پایین برود. در مجموع میزان بستری ها در کشور طی هفته های گذشته افزایش ملایم داشتیم اما باید دقت کنیم در برخی استانها مثل استانهای شمالی که بیشترین میزان بستری را داشتیم کاهش پیدا کند البته در برخی استانها مثل خوزستان، آذربایجان شرقی و ایلام سیر بیماری افزایشی است و باید مراقبت کنیم.

رئیسی گفت: در کل در کشور ۱۱ شهر قرمز داریم که همگی در  خوزستان هستند، ۵۲ شهر نارنجی، ۲۱۷ زرد و ۱۶۸ شهر آبی داریم. هفته گذشته به تعداد شهرهای نارنجی افزوده شده است. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.


لزوم مراقبت بیشتر از سالمندان و کودکان

وی افزود: قدرت سرایت ویروس انگلسی بالاست، راه حل مقابله هم همان کارهای قبلی است با دقت بیشتری باید انجام شود. مراقبت از سالمندان و اطفال باید جدی گرفته شود. این دو گروه به شدت آسیب پذیر هستند. افراد بالای ۶۰ سال تا جای ممکن از خانه بیرون نیایند و در جمع حضور پیدا نکنند. رعایت فاصله گذاری ضروری است. جوانان اگر برای دیدار پدر و مادر می روند تا جای ممکن دیدار کوتاه یا از طریق مجازی باشد و حتما در این دیدارها باید تهویه مناسب و ماسک استفاده شود.

رئیسی گفت: سالمندان بسیار آسیب پذیر هستند، نباید ساده انگاری کنیم در ارتباط با کرونا تجربه ثابت کرده هر وقت میزان رعایت پروتکل ها پایین باید همه آسیب می بینیم . اکنونن با ۱۴ درصد افت رعایت پروتکل در کشور مواجه هستیم. هر زمان افت پروتکل ها اتفاق بیفتد. میزان بیماری افزایش پیدا می کند. مرزهای غربی به شدت باید مراقبت شوند و از رفت و آمدها به شدت باید جلوگیری کنیم.

تزریق واکسن بر اساس اولویت بندی که ستاد ملی مقابله با کرونا انجام می‌شود

وی درباره بحث واکسیناسیون کرونا، تصریح کرد: طی هفته‌های آینده منتظر رسیدن واکسن‌های جدید به دستمان هستیم‌ تا روند واکسیناسیون تداوم داشته باشد. تزریق واکسن تنها بر اساس اولویت بندی که ستاد ملی مقابله با کرونا و سند ملی واکسیناسیون تعیین کرده است انجام می‌شود و خارج از این سند هیچ کس خارج از اولویت واکسن دریافت نخواهد کرد، ان شالله در روزهای آینده شاهد تداوم واکسیناسیون افراد آسیب پذیر باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: