اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
کد خبر: ۲۲۸۳۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - 18 February 2021
روحانی در آئین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی:
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ملت آمریکا و دولت جدید این کشور فهمیده اند که درمورد ایران اشتباه کرده اند و امیدواریم زودتر این اشتباه خود را جبران کنند، گفت: تسلیم شدن در برابر قانون عیب نیست، خجالت نکشید، تسلیم شدن در برابر زور بد است.
دولت آمریکا چاره ای جز تسلیم در برابر قانون و مقررات نداردبه گزارش عصرپرس، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در آئین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی در سه استان هرمزگان، کرمان و مازندران ، تاکید کرد: اینکه این روزها در تبلیغات گفته می شود ایران اقداماتی را برای تحت فشار قرار دادن آمریکا انجام داده ، این حرف نادرست است، آنچه ما می خواهیم عمل به قانون و تعهدات است.

روحانی با بیان اینکه  احترام به مقررات و تعهدات بین المللی و اجرای آن، جزو وظایف انسانی و سیاسی همه دولت ها است، تصریح کرد: امیدواریم آمریکایی ها به قانون برگردند و به تعهدات خود و مقررات قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشند.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز پنجاه و یکمین جلسه افتتاح ما در سال ۹۹ است،افزود:  از آغاز سال که با شرایط بسیار سخت کرونا همراه با جنگ بسیار سخت اقتصادی مواجه بودیم، نمی دانستیم که آیا می‌توانیم این افتتاح ها را داشته باشیم یا نه اما خوشبختانه توانستیم این افتتاح ها را داشته باشیم و در مناسبت‌های دیگر هم به این افتتاح ها افزوده شد.

وی ادامه داد: امروز با سرمایه گذاری بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح‌ها و پروژه‌ها افتتاح می شود و طبق آمار و ارقامی که در همین سال داشتیم، تحولاتی در بخش صنایع مشاهده می کنیم و فقط امروز ۷ و نیم میلیون تن تولید گندله آهن را افتتاح کرده‌ایم و این نشانه زنده و فعال بودن کشور و جهش تولید در کشور است.

رییس دولت تدبیر و امید گفت:  امسال شاهد حرکت در تولید و حتی رونق و جهش تولید بوده‌ایم و زنجیره فولاد در بخش‌های مختلف را کامل می کنیم.ضمن اینکه تقریباً بین محصولات تعادل وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در طول این دولت توانستیم در بخشی از این زنجیره ها بیش از ۷۰% و بخشی هم بیش از ۸۰ درصد رشد و توسعه داشته باشیم؛ آن هم در شرایط تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا که این یکی از معجزات قدرت ملت بزرگ ایران است که در هیچ شرایطی تسلیم نمی شوند.

رییس جمهور اضافه کرد: مردم شرایط سیاسی و اقتصادی را به طور کامل احساس می‌کنند البته مردم در سختی، رنج و مشکلات هستند.


روحانی با اشاره به ۴ طرحی که امروز افتتاح شده است، گفت: مردم ما در زمینه صنایع معدنی کاملاً فعال هستند و ۲ طرح مربوط به بخش فولاد و گندله سازی و یک بخش هم مربوط به پایانه های صادراتی است. پایانه هایی که بتواند پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم را به‌خوبی صادر کند که در یک منطقه بسیار خوب در مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس افتتاح شد و امیدواریم دنبال شود.

وی ادامه داد: این طرح می تواند یک مرکز بزرگ صادراتی بسیار مهم در منطقه بسیار اساسی و استراتژیک پارسیان برای کشور ما باشد.

رییس دولت دوازدهم درباره بهره برداری از پایانه صادرات محصولات کشاورزی و مرکبات در جویبار مازندران گفت: محصول کشاورز ما به سرعت خریداری می‌شود. از بین نمی‌رود و در سردخانه های لازم انبار و بسته بندی می شود و می‌تواند ذخیره خوبی برای مصرف داخل کشور و هم برای صادرات باشد.

روحانی یکی از توفیقات در دولت تدبیر و امید را  ورود به اتحادیه اروپا آسیا  توصیف کرد و گفت: اتحادیه اوراسیا در صادرات به ما خیلی کمک کرده است. البته به طور موقت وارد این اتحادیه شدیم و آن را ادامه می‌دهیم و دائمی می‌کنیم.

وی با اشاره به مولفه های اقتصاد مقاومتی تحت عنوان درون‌زا و برونگرا گفت: یکی از راه‌های درون زا بودن این است که وارد این اتحادیه شویم و بتوانیم در جمع کشورهای منطقه و خارج از منطقه حضور فعال داشته باشیم، با تعرفه و با شرایط مناسب بتوانیم صادرات و واردات داشته باشیم. مناطق آزاد تجاری داشته باشیم و همه اینها به ما کمک می‌کند.

روحانی گفت: خود تولید یک بخش است. بخش نرم‌افزاری که چگونه کالا را تهیه و بسته بندی کنیم و آن را بفروشیم و چگونه بازاریابی داشته باشیم هم بخش دیگری است و همه اینها باید کنار هم قرار بگیرد تا ما در یک نقطه مطلوب در صادرات قرار بگیریم.

رییس جمهور با اشاره به پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شهرستان جویبار در مازندران، اظهار کرد: بخشی از قدرت ملی به جایگاه ایران در اذهان بین المللی است طوری که وقتی نام ایران را می‌بینند به بهداشت، سلامت و کیفیت محصولات ایران اعتماد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید در بازار تداوم داشته باشیم. اگر در بازار تداوم نداشته باشیم سرمایه خود را از دست داده‌ایم که امیدوارم در دیگر جاهای کشور چنین پایانه‌هایی تأسیس شود.

رییس جمهور اظهارکرد: با وجود همه فشارهایی که دشمن برای متوقف کردن صادرات نفت ما وارد کرد، یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است که کشور را بدون نفت اداره کردیم و بودجه را بدون نفت بستیم.

وی افزود: زمانی نفت در ۴۰ یا ۴۴ درصد بودجه نقش داشت، زمانی اثر نفت در بودجه  ۲۰ یا ۱۵ درصد بود. در واقع ما بودجه بدون نفت و اداره کشور بدون نفت را تجربه کردیم و جای نفت را صادرات غیرنفتی گرفت.

رییس دولت دوازدهم افزود: صادرات غیر نفتی ما در آغاز دولت یازدهم حدود ۳۱ میلیارد دلار بود. در سال ۹۸ صادرات غیرنفتی ما به ۴۳ میلیارد دلار رسید یعنی از ۳۱ به ۴۳ میلیارد دلار رسیده ایم و می‌بینیم که حرکت بسیار خوب در صادرات غیر نفتی شده است است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امسال کرونا و تحریم هر دو باهم برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است، گفت: در عین حال باز هم امیدواریم صادرات غیر نفتی ما در شرایط مطلوب باشد و مردم ما در سایه تولید، فعالیت و صادرات غیرنفتی شاهد توسعه کشور و در کنار آن رفاه باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر: