اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
کد خبر: ۲۲۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - 31 January 2021
هیئت طالبان به ریاست ملا برادر آخوند که در تهران به سر می‌برد صبح امروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
هیئت طالبان با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کردبه گزارش عصرپرس به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از ایده تشکیل حکومتی همه شمول با حضور همه اقوام و گرو‌های سیاسی در افغانستان اظهار داشت: تصمیمات سیاسی نمی‌تواند در خلا اتفاق بیافتد و تشکیل حکومت همه شمول باید در یک فرایند مشارکتی و با در نظر داشتن ساختار‌ها و نهاد‌ها و قوانین بنیادی مانند قانون اساسی شکل گیرد.

اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل گفتگو بین طالبان و دولت و دیگر گروه‌های افعانستانی بخش دیگری از صحبت‌های وزیر امور خارجه کشورمان با طالبان بود و در این باره آقای ظریف تاکید کرد: مردم خوب افعانستان مظلوم واقع شده اند. جنگ و اشغال افعانستان لطمات سنگینی به مردم افعانستان وارد ساخته است، امیدوارم که تمام تلاش شما آن باشد که آلام و مشکلات مردم هرچه زودتر به پایان رسد و با برقراری صلح در افعانستان هرچه زودتر بهانه اشغالگران از دستشان خارج شود.

در ابتدای این دیدار ریاست هیات طالبان گزارشی از روند صلح و گفتگو‌های بین الافغانی ارائه کرد و تاکید داشت که روابط ایران و افغانستان همواره روابطی بر بنیاد دوستی و حسن همسایگی بوده و امیدوار هستند که با برقراری صلح و آرامش در افغانستان روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

ملابرادر در این ملاقات با اشاره به نقش مخرب داعش در افعانستان و منطقه از روند گفتگو‌های بین الافعانی اظهار خشنودی کرد و تشکیل دولتی همه شمول با حضور همه اقوام و گروه‌های سیاسی را امری ضروری برای برقراری صلح کامل در افغانستان دانست.

نام:
ایمیل:
* نظر: