اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
کد خبر: ۲۲۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 26 January 2021
هاشمی
رییس شورای شهر تهران گفت: شهر سالم شهری است شهری که روح و جسم شهروندان باید بر اساس آسایش و آرامش طراحی شود.
خشت طلایی تهران می تواند زمینه باز آفرینی شهری را فراهم کندبه گزارش خبرنگارسرویس اجتماعی عصرپرس، محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران امروز سه‌شنبه(7بهمن) در اختتامیه جشنواره خشت طلایی تهران که در محل سالن همایش های برج میلاد برگزار شد،با تاکید بر تاب آوری شهری، گفت: این جایزه جهانی از سال ۹۳ به ابتکار روابط عمومی شهرداری تهران پاگرفته است و سالانه تا سال ۹۵ برگزار شده و بعد از آن دو سال اتفاق نیافتاد تا امسال که سال ۹۸ است.

وی ادامه داد: امسال خوشبختانه تعداد ۵۸ کشور در این جایزه پروژه ها و تجارب خود را ارسال کردند که تعداد آن به ۵۰۰ عدد رسیده که در گذشته تا حدود ۳۰۰ بود.

هاشمی بیان کرد: این برنامه هم بعد جهانی تری گرفته هم تجارب بیشتری به دست آورده است. امسال موضوع مهم پاندمی کرونا مطرح شده که به شکلی همان شهر سالم است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: گفته می شود یک اتفاق محلی باعث انتشارکرونا شده و ۴۰۰ روز است که جهان درگیر آن بودهبه طوری که پس از جنگ جهانی دوم رخدادی با این اهمیت و فراگیری نداشته ایم.

هاشمی گفت: در کنار ابعاد منفی که این ویروس برای ما به جا گذاشت ابعاد مثبتی را هم می توان در نظر گرفت که بیشتر از همه باید به همدلی و همراهی و توجه انسان ها به یکدیگر اشاره کرد و توجه انسان ها به محیط زیست و طبیعت. کرونا باعث شد به مشکلاتی که برای محیط زیست ایجاد کرده بودیم فکر کنیم ودرس بگیریم.

هاشمی گفت: کرونا انسان های سراسیمه را مجبور کرد بیشتر خود را بازنگری کنند. کرونا یک چهره جدید به دنیا داد و به نظر می رسد اثر خود را در مدیریت شهری هم گذاشته و لازم است مطالعات جدید در پروژه های مرتبط با کرونا را آغاز کنیم. 

او ادامه داد: یک بستر جدیدی برای طراحی پروژه های شهری فراهم شده است. در ارتباط با مساله ازدحام در شهر، بازآفرینی در حمل و نقل عمومی و اجتماعات که در شهر شکل می گیرد این بستر وجود دارد. اجتماعات کوچک تر شد و باعث شد خانواده ها دور هم جمع شوند.

هاشمی گفت: یک امر مهم در انتشار این ویروس، حمل و نقل عمومی بود که باید بازنگری شود. فروشگاه های بزرگ، حراج ها، رویدادهای فرهنگی بزرگ همه باید باعث شود بار دیگر پروژه های شهری را در موضوع پاندمی مورد بررسی مجدد قرار دهیم.

وی گفت: دائم در کشورهایمان به فکر سیل و زلرله بودیم و هیچ وقت به پاندمی فکر نکرده بودیم. باید تاب آوری شهر را در این زمینه هم بررسی کنیم. خوشبختانه کشورهای جهان در این امر فعال شدند و نتایج مثبتی هم دیده می شود.

هاشمی گفت: شهر سالم شهری است برای زندگی، شهری که روح و جسم شهروندان باید بر اساس آسایش و آرامش طراحی شود. در زمینه پروژه های این چنینی در سطح شهر با همراهی دولت های محلی و مرکزی باید شکل بگیرد که دید مشترک از این فعالیت ها داشته باشیم و به نتیجه برسیم. امیدوارم جایزه خشت طلایی بتواند این امر مهم را در سال های دیگر هم برنامه ریزی کند.

خبرنگار: پروین مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: