اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
کد خبر: ۲۲۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - 22 January 2021
وزیر نفت تاکید کرد :
وزیر نفت با تاکید براینکه دشمنان می‌خواستند صادرات‌ نفت ما را به صفر برسانند،گفت: با فداکاری همکارانمان، بالاترین رکوردهای صادرات فرآورده‌های نفتی را در دوران تحریم‌ شکستیم و داغ این را که صادرات نفت به صفر برسد بر دلشان گذاشتیم.

داغ اینکه صادرات نفت ما به صفر برسد را رو به دل دشمنان گذاشتیمبه گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی عصرپرس،  بیژن زنگنه وزیر نفت در افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه نفت ، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان اینکه وزارت نفت در شرایط  کرونا، اصل را بر این گذاشت که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حداکثر دغدغه برای سلامت کارکنان جریان تولید را متوقف نکند، افزود: به این منظور، از اسفندماه پارسال کارگروهی تشکیل شد و دستورالعمل‌هایی را دقیق‌تر و مشخص‌تر برای صنعت نفت تدوین و ابلاغ کردیم و بر اجرای آن هم نظارت سختگیرانه داشتیم و واحدهای اچ‌اس‌ئی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) شرکت‌های تابعه مکلف به اجرای آن و نظارت بر اجرای آن‌ها شدند که اثر بسیار مطلوب و موفقی نیز داشت.

وزیر نفت ادامه داد: طرح‌های صنعت نفت نیز، ۲۰ روز نخست شیوع ویروس کرونا، متوقف کردیم اما با توجه به اینکه نمی‌شود جریان کار را در کشور متوقف کرد بنابراین دوباره آنها با همین پروتکل‌های سختگیرانه بهداشتی کار را ازسرگرفتند و خوشبختانه موفق هم بودند.

نمی‌توان در سال جهش تولید رابطه میان تولیدکننده و متقاضی و کارفرماها را قطع کرد

زنگنه با اشاره به اینکه این نمایشگاه نیز بخشی از زندگی ماست و همانند شاخه‌های دیگر زندگی مردم و بخش‌های دیگر صنعت نفت که تداوم یافت، کار با تولیدکنندگان نیز باید ادامه یابد، تصریح کرد: نمی‌توان در سال جهش تولید رابطه میان تولیدکننده و متقاضی و کارفرماها را قطع کرد، نمایشگاه نفت امسال به دلیل عبور از اوج فشار شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد اما به هر حال لازم بود این رابطه بماند در نتیجه این نمایشگاه با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

وی به نام‌گذاری امسال به نام سال «جهش تولید» ازسوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: وزارت نفت ابتدای سال یکبار دیگر اقدام‌های خود برای تحقق این شعار را مرور کرد و محورهای مشخصی را تعیین و تصویب کرد.

وزیر نفت با بیان‌ این‌ مطلب افزود: ترامپ و پمپئو به زباله‌دان‌ تاریخ پیوستند، اما ما زنده‌ایم و با امید بیشتر برای ساختن‌ کشور تلاش خواهیم کرد.

زنگنه به دیدار مقام معظم رهبری با سران قوا در چهارم آذرماه امسال اشاره کرد و افزود: ایشان با بیان اینکه بعضی از راه حل‌هایی از سوی کارشناسان و متخصصان برای اقداماتی همچون افزایش تولیدات صنعت نفت با تکیه بر دانش بنیان کردن صنایع، ابراز امیدواری کردند که با اجرای این راه کارها آثار مثبتی در زندگی مردم و کشور پدید بیاید.

وی با اشاره به سیاست‌های وزارت نفت برای حمایت از تولید کالاها و خدمات مهندسی مورد نیاز صنعت نفت، اظهار کرد: شعار نمایشگاه امسال هوشمندانه است؛ نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی. امسال در آستانه هفتادمین سالروز ملی شدن صنعت نفت هستیم و این ملی شدن جز با تکمیل توانمندی در ارکان اقتدار این صنعت تکمیل نمی‌شود.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه در این نمایشگاه بر حمایت جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان و تکیه بر آن‌ها برای توسعه صنعت نفت بسیار تلاش شده است، اظهار کرد: مهمترین رکن برای تقویت فناوری و بومی کردن فناوری ملی، شرکت‌های پیمانکار عمومی (GC)، هم‌اکنون نیز شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) را اضافه می‌کنم که اگر این شرکت‌ها فعال شوند و کار کنند، همه زیردست‌های آن‌ها هم فعال می‌شوند.

زنگنه با تأکید بر اینکه این شرکت‌ها محرک و مولد تقاضا هستند، گفت: مهمترین عاملی که صنعت و شاخه‌های مختلف تولید داخلی نفت و کالاها و تجهیزات مورد نیاز را فعال می‌کند تقاضاست، این شرکت‌ها مولد ده‌ها هزار میلیارد کالا و خدمات در شاخه‌های مختلفی که شما کار می‌کنید می‌توانند باشند، هم تأمین مالی می‌توانند کنند و همین پروژه‌ها را می‌توانند بگیرند و میان پیمانکاران تقسیم کنند و نظارت و مدیریت کلان در اجرا دارند و بازگشت پولشان نیز تا حدودی تضمین شده است.

وی ادامه داد: این‌شرکت‌ها به معنای واقعی از دانش‌بنیان‌ها هستند زیرا ‌دانش‌بنیان، شرکتی است که تکیه اصلی بر دانش فنی و توانایی مدیریتی و راهبری است.

وزیر نفت به ابتکار وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: بیش از یک سال است که از دانش‌بنیان‌ها حمایت و این روند را دنبال می‌کنیم و امروز بخشی از ثمره آن مشخص می‌شود و نقشه راه آن خیلی مشخص تدوین می‌شود، نشانه آن ایجاد پارک فناوری نفت و گاز ری است که در زمینی به وسعت ۲۵ هکتار در نزدیک پالایشگاه تهران است و همه کارهایش انجام و تصویب شده و رئیس آن هم تعیین شده و فعال است.

ایجاد پارک های فناورانه در راستای توسعه صنعت نفت

زنگنه با اشاره به اینکه با ایجاد این پارک، ارتباط و دوطرفه با دانش‌بنیان‌ها از جمله استارت‌آپ‌ها باز می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم که نه تنها در تهران بلکه در کشور این پارک بتواند ایفای نقش کند زیرا ما در حال همکاری با دانشگاه‌های تهران، شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، چمران، صنعت نفت و پژوهشگاه صنعت نفت برای احداث مراکز نوآوری یا کارخانه‌های نوآوری با هدف ارتقای فناوری هستیم و امکان آن در محل‌های دیگر نیز وجود داشته باشد، حمایت خواهیم کرد با هدفی که مقام معظم رهبری بر دانش بنیان کردن توسعه صنعت نفت بر آن تأکید کردند.

وی به تأسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت اشاره و تصریح کرد: این صندوق بسیار مهم است و می‌تواند بسیاری از ضمانت‌ها را به شرکت‌ها بدهد و حمایت‌های مالی کند.

۸۰۰ میلیارد اعتبار در بودجه سال آینده در راستای سرمایه گذاری شرکتهای خطر پذیر

وزیر نفت گفت: امسال در لایحه بودجه ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت از منابع داخلی شرکت‌های تابعه نفت به‌منظور کمک به سرمایه‌گذاری شرکت‌های خطرپذیر، حمایت از ساخت داخل و طرح‌های توسعه‌ای اشتغال‌آفرین، تولید بار نخست و کمک‌های بلاعوض و وجوه اداره شده و تسهیلات ارزی پیشنهاد کردیم که امیدواریم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

زنگنه افزود: البته شاید این ۸۰۰ میلیارد تومان هفت تا هشت برابر بتواند آثار مالی داشته باشد.

وزیر نفت با اشاره به کمک برای ایجاد شتاب‌دهنده‌ها با هدف توسعه استارت‌آپ‌ها اظهار کرد: برای استقرار استارت‌آپ‌ها در مراکز فناوری در پارک‌های نوآوری و در پارک ری، امکانات لازم داریم و دعوت می‌کنیم شرکت‌های دانش‌بنیان در این پارک فناوری نفت و گاز ری مستقر شوند.

وی افزود: بیش از ۲۰۰ موضوع فناورانه از کالا و خدمات در بخش بالادستی نفت برای واگذاری به شرکت‌های دانش بنیان تعریف و مشخص شده است.

حمایت از شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها در صنعت نفت

وزیر نفت با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها در صنعت نفت گفت: به این منظور، برای استفاده از این ظرفیت در دو طرح مهم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. یکی طرح احیای چاه های کم بازده که برای آن ۵۰۰ میلیون دلار اعنبار پیش بینی شده است و دیگری بحث بهینه سازی مصرف سوخت که شتاب‌دهنده ها در این زمینه هم می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

ایجاد نمایشگاه دائمی صنعت نفت

زنگنه در ادامه با اشاره به ایجاد محوطه نمایشگاه دائمی برای صنعت نفت، گفت: با ایجاد این نمایشگاه به طور مرتب و در شاخه های مورد نیاز صنعت نفت امکان ارتباط مستمر عرضه و تقاضا فراهم باشد

وزیر نفت به برنامه تضمین خرید از محل صندوق پژوهش و فناوری نفت هم به عنوان دیگر برنامه برای حمایت از سازندگان ایرانی اشاره کرد و افزود: اتفاق مهم دیگری که افتاده است، صدور گواهی کیفیت برای اولین بار توسط یک مرجع ایرانی تایید شده از سوی سازمان استاندارد است

زنگنه با تاکید بر اهمیت مباحث بهینه سازی مصرف انرژی، محیط زیست و حمایت از ساخت داخل با تمرکز بر کالاهای اساسی مورد نیاز صنعت نفت، گفت: در همین راستا ساخت فناورانه تجهیزات راهبردی و اولویت دار صنعت نف را در ده گروه کالایی دنبال کرده ایم که در بخشهایی بسیار خوب پیش رفته است و در بخشهایی هنوز کارهای زیادی باقی مانده است

وی یکی از دستاوردهای اصلی اجرای قراردادهای نگهداشت و افزایش توان تولید را افزایش تقاضا برای تجهیزات ایرانی خواند و گفت: زمانی بود که به طور مثال کارخانه لوله سازی اسفراین برای ۲۰ هزار تن تقاضا به ما مراجعه می کرد اما الان ظرفیت این کارخانه پر است و ما نیاز به ظرفیت‌های بیشتر داریم. این نشان می دهد ظرفیت های موجود برای ساخت لوله های بدون درز کافی نیست و یا در زمینه لوله های CRA نیز همچنان ضعف داریم

زنگنه به ساخت لوله نیس مورد نیاز در خط لوله گوره جاسک برای نخستین بار در کشور اشاره کرد و گفت: قراردادهای ساخت دیگر تجهیزات و تاسیسات مانند اسکیدمانتد، دکل حفاری و ... نیز در حال پیشروی است.

وزیر نفت درباره ساخت ماشین‌های دوار، کمپرسورها، توربین‌ها، الکتروموتورها و پمپ‌ها نیز به سفارش پمپ‌های مورد نیاز طرح گوره جاسک به سه پمپ ساز ایرانی اشاره کرد و گفت: نخستین پمپ های ساخته شده از سوی این شرکت ها تا پایان سال تحویل طرح خواهد شد

زنگنه از امضای قرارداد برای ساخت تعدادی توربوکمپرسور ۱۶ مگاواتی و همچنین سفارش ساخت کمپرسورهایی برای فشارافزایی در پارس جنوبی به مجموعه OTC خبر داد و افزود: نظامی که برای بهره برداری و تعمیرات سیستم‌های ماشینهای دوار ابلاغ شده موجب تقویت ساخت داخل خواهد شد و باید از این دستورالعمل تبعیت کرد که به نفع اقتصاد ملی است

وزیر نفت یادآور شد: البته به این قانع نیستم که شرکت‌های ایران صرفا کالایی را بسازند بلکه باید برند ایجاد کنند و با صادرات محصولات شان برای مردم ارزش افرینی کنند

کمبود منابع برای سرمایه گذاری

زنگنه با اشاره به  کمبود جدی منابع برای سرمایه گذاری در سال‌های اخیر، ادامه داد: به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاری ها به تاخیر افتاد اما سعی کردیم با جذب منابع از بازار سرمایه حرکت خود را ادامه دهیم و ظرفیت‌های شرکت را حفظ کنیم

داغ صفر شدن صادرات نفت را به دل دشمنان گذاشتیم

وی تصریح کرد: دشمنان ما دنبال این بودند که ما را نابود کنند، که ما بمیریم و صادرات ما به صفر برسد؛ اما نه تنها صادرات نفت ما به صفر نرسید بلکه با فداکاری همکارانمان بالاترین رکوردهای صادرات فراورده‌های نفتی را در دوران تحریم ثبت کردیم و داغ اینکه صادرات نفت را به صفر برسانند بر جگرشان گذاشتیم

زنگنه با بیان اینکه الان در موقعیتی نیستم که بگویم به چه عددهایی رسیدیم، خاظرنشان کرد: ترامپ و پمپئو مردند و خودشان و افکار جنایتکارانه شان به زباله‌دان تاریخ پیوستند اما ما زنده ایم و با امید بیشتر برای ساختن کشور تلاش خواهیم کرد

وی خواستار صرفه جویی در مصرف گاز شد و ادامه داد: بالاترین رقم های افزایش تولید گاز را در این سال ها داشته ایم؛ تولید گاز در پارس جنوبی ۲.۵ برابر شد و تولید روزانه گاز خام کشور از مرز هزار میلیون متر مکعب گذشته است اما رشد مصرف بیش از این ها بوده است و به همین دلیل، مصارف صنایع را محدود کرده‌ایم.

 
خبرنگار: وجیهه مرادی 
نام:
ایمیل:
* نظر: