اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
کد خبر: ۲۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - 21 January 2021
وزیر بهداشت :
وزیربهداشت بابیان اینکه روند توسعه عادلانه زیرساخت‌های نظام سلامت رو به شتاب است،گفت: آنچه در دولت یازدهم و دوازدهم به وقوع پیوست تحولی شگرف در بحث زیرساخت‌های نظام سلامت بوده و معادل تمامی خدمات این بخش پس از انقلاب اسلامی بوده است.
اولویت وزارت بهداشت توسعه عادلانه زیرساخت‌های نظام سلامت استبه گزارش عصرپرس، دکتر سعید نمکی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از ۳۰ پروژه بخش بهداشت و درمان هرمزگان افزود هرچند هنوز با استانداردهای جهانی در بخش زیرساختهای نظام سلامت فاصله داریم اما کارهای انجام شده ستودنی است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: خوشبختانه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم روند توسعه عادلانه زیرساخت‌های نظام سلامت روند رو به شتابی به خود گرفته است، آنچه در دولت یازدهم و دوازدهم به وقوع پیوست تحولی شگرف در بحث زیرساخت‌های نظام سلامت بوده و معادل تمامی خدمات این بخش پس از انقلاب اسلامی بوده است.

 وی ضمن مقایسه هرمزگان در بخش بهداشت و درمان طی دوره های مختلف اظهار داشت: این استان شاهد روزهایی بوده است که چهار کودک بیمار  روی یک تخت بستری می شدند اما اکنون در دورترین نقاط این استان که جمعیت زیادی نیز ندارند، امکاناتی مانند دستگاه سی تی اسکن وجود دارد.

 وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی اظهار داشت: در فاصله ۳۰ تا ۴۰ سال قبل، ازهر ۵ نوزاد زیر یک سال،  یک تا دو کودک در هرمزگان  فوت می شدند که اکنون این شاخص ها بهبود چشمگیری پیدا کرده است.

نمکی تصریح کرد همزمان با اقدامات توسعه‌ای ، گرفتار پاندمی کرونا شدیم که نظام اجرائی بسیاری از کشورهای صاحب ادعا را زمینگیر کرد اما مسوولان ایران در همین مدت با همکاری مردم حماسه آفریدند .

وی یادآور شد:  این درحالی است که با وجود توسعه زیرساخت ها ، هنوز در شاخص‌هایی مانند تخت بیمارستانی از بسیاری کشورهای اروپایی عقب تر هستیم.

وی اظهار داشت: هم اکنون سرانه تخت بیمارستانی برای هر هزار نفر در کشور یک و شش دهم تخت است و این رقم در ضعیف ترین کشور های اروپایی معادل ۵ تا شش تخت برای هر هزار نفر است .

وزیر بهداشت  اضافه کرد: در چنین شرایطی برخی پیش بینی می کردند میزان تلفات کرونا در ایران به ۱۲۰۰ نفر در روز برسد اما این آمار اکنون دو رقمی است که هنوز هم آن را زیاد می دانیم.

وی با اشاره به اینکه آیندگان این روزها را به عنوان برگ زرینی در تاریخ کشورمان ثبت خواهند کرد و به دستان غیرتمند تلاشگران عرصه بهداشت و درمان و تولید افتخار خواهند کرد، افزود: وقتی در تابستان طاقت فرسای هرمزگان عزیزان کادر درمان در بخش کرونا هرمزگان مجاهدت می کنند، مسئولان و نمایندگان مجلس پای کار هرمزگان تلاش کردند و با رایزنی امروز توانستند منشأ تحولات بزرگی در بخش زیرساخت ها را رقم بزنند.

نمکی با بیان اینکه در بند تحریم های ظالمانه دشمنان جنگیدیم و امروز به خود می بالیم که کشور را در مسیر سلامت و توسعه قرار داده ایم، عنوان کرد: برای جذب توریست سلامت در هرمزگان برنامه های زیادی در دستور کار است و در حال فراهم کردن شرایط برای تحقق آن هستیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود از رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به عنوان سردار سلامت استان نام برد که با همکاری تمام بخش‌های مدیریتی اجرائی حاکمیتی و نظارتی در مبارزه با کرونا موفق عمل کردند.


نام:
ایمیل:
* نظر: