اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
کد خبر: ۲۲۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 January 2021
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: در مورد مدارس نیز سوالات زیادی در هفته گذشته مطرح شده بود و شاید صحبت‌های ضد و نقیض وجود داشت. مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نمی‌شود و برای پایه‌های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خواهد بود.
حضور در مدارس در مناطق آبی و زرد اختیاری استبه گزارش خبرنگار عصرپرس، علیرضا رییسی روز شنبه درباره پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا و آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور افزود: مهم‌ترین مصوبه امروز در مورد برگزاری مراسم ۲۲ بهمن سال روز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بود.

وی ادامه داد: سخرانی ریاست جمهوری نیز امسال از طریق صدا و سیما پخش می‌شود. بنابراین مراسم ۲۲ بهمن به هیچ وجه شکل سال‌های قبل نیست و به صورت نمادین و با خودروها برگزار می‌شود.

ایجاد محدودیت شدید پروازهای خارجی 

رییسی گفت: در جلسه امروز مروری بر وضعیت بیماری در دنیا انجام شد. اروپا در وضعیت بسیار نا به سامانی در مورد میزان بیماری به سر می‌برد. در انگلستان از مرز روزانه ۱۵۰۰ مرگ عبور کرده و میزان ابتلا در اروپا طی یک ماه گذشته تقریبا شیب آن مثل شیب ابتلا در آمریکا شده و نگران کننده است. جهشی که در ویروس کرونا صورت گرفته در انتقال بیماری موثر بوده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل حتما نیاز است که مراقبت کنیم. یادمان باشد که ترس از ویروس جهش یافته کرونا از کشورهای دیگر نیست. کشورهایی مثل ژاپن و برزیل و آفریقای جنوبی هم نمونه‌هایی از ویروس جهش یافته داشتند و این باعث شده که در تمام کشورها پروازها لغو و محدود شود. در کشور ما نیز پروازها بسیار محدود شده‌اند.

استان مازندران همچنان در وضعیت خوبی نیست

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: وضعیت بیماری کرونا و روند ابتلا و مرگ در کشور ما نزولی است، اما استان مازندران همچنان در وضعیت خوبی نیست و اکثر شهرهای آن که شامل ۱۰ شهر می‌شوند در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی ادامه داد: استان گیلان و گلستان نیز درگیر هستند. بندر گز و کردکوی که در وضعیت قرمز بودند، کمی مهار شده و به رنگ نارنجی تبدیل شدند. ولی آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدون کنار، قائمشهر و نکا، ۱۰ شهر قرمز کشور هستند که نیاز است پروتکل‌های بهداشتی را جدی‌تر رعایت کنند.

رییسی گفت: علاوه بر این ۱۰ شهر که در وضعیت قرمز هستند، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

هشدار جدی در خصوص عدم رعایت پروتکلها و سفر به شمال و جنوب کشور 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: نکته مهم این‌که در چند روز گذشته در برخی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بودیم. مسافرت‌هایی به جنوب کشور و به ویژه جزیره قشم اتفاق افتاده و مسافرت‌های زیادی به سمت شمال داشتیم. این هشدار جدی است که اگر رعایت‌ها ضعیف شود، می‌تواند موج چهارم بیماری در اواخر بهمن یا اوایل اسفند شکل بگیرد. هر موجی که شکل می‌گیرد بین ۸ تا ۱۰ هزار فوت بیشتر رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: گرچه الان به شرایط نسبی مطلوب رسیدیم، اما باید مد نظر داشته باشیم که کوچکترین ساده انگاری می‌تواند باعث شروع خیز بیماری شود. اگر در منطقه‌ای اعلام شود که وضعیت کم خطر است، به این معنی نیست که ویروس ضعیف شده و باید بار سفر را ببندیم. متاسفانه تجربه اردیبهشت و خرداد و تیر را داشتیم. در اردیبهشت شرایط مناسبی بود و بعد از آن پیک سنگینی داشتیم.

رییسی افزود: اگر رعایت نکنیم، موج چهارم بیماری شکل می‌گیرد و دوباره محدودیت‌ها در اواخر اسفند و تعطیلات عید نوروز بر می‌گردد.

معاون وزیر بهداشت گفت: ۲۳ شهر نارنجی در سه استان گیلان و مازندران و گلستان است که عمده آنها در استان مازندران قرار دارند.

حضور در مدارس در مناطق آبی و زرد اختیاری است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: در مورد مدارس نیز سوالات زیادی در هفته گذشته مطرح شده بود و شاید صحبت‌های ضد و نقیض وجود داشت. مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نمی‌شود و برای پایه‌های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خواهد بود.

وی ادامه داد: به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان در آن کمتر است و هر کلاس ۱۰ نفر یا کل مدرسه ۵۰ نفر خواهد بود. به صورت دو روز در هفته که اجباری نیست. ولی حضور کادر مدرسه و کارکنان بر عهده آموزش و پرورش است که خودشان تصمیم خواهند گرفت.

رییسی گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر وارد جزیره قشم شدند و این می‌تواند باعث ایجاد کانون آلودگی به بیماری باشد. مراسمی که در برخی استان‌ها برگزار شد نیز بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: