اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
کد خبر: ۲۲۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۲۰ دی ۱۳۹۹ - 09 January 2021
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد:
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه منابع شهرداری حتی در شرایط عادی هم محدود است، تاکید کرد: تراکم فروشی که به معنای واقعی شهرفروشی است و منبع درآمد مهمی برای شهرداری بود متوقف شده است.
توقف شهرفروشی در تهرانبه گزارش سرویس اجتماعی عصرپرس، اسحاق جهانگیری روز شنبه در حاشیه آئین افتتاح طرح شارباغ تهران در جمع خبرنگاران گفت: امروز کارهای جدیدی در جنوب تهران آغاز شد و این کارها برای مردم جنوب تهران مهم است؛ پروژه شارباغ و بزرگراه های در دست اجرا کمک زیادی به زندگی مردم جنوب تهران می کند.

وی درباره بودجه شهرداری تهران گفت: یک بخش از مدیریت شهری در دست شهرداری ها است و یک بخش در دست دولت؛ مخصوصا آب و فاضلاب که موضوعی شهری است و می تواند به شهرداری واگذار شود اما دولت سالیانه میلیاردها تومان هزینه می کند تا آب سالم به پایتخت نشینان برسد.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش و بهداشت بخش هایی است که دولت به طور کامل هنوز در دست دارد و شاید یکی از دلایلی که هنوز این امور واگذار نشده این است که مدیریت شهری را در این حد آمادگی نمی بیند که هدایت آنها را به شهرداری بسپارد.

توقف شهر فروشی در تهران

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه منابع شهرداری حتی در شرایط عادی هم محدود است، افزود: در این حوزه ۲ رویکرد وجود دارد؛ یکی تراکم فروشی است که به معنای واقعی شهرفروشی و قانون فروشی است و منبع درآمد مهمی برای شهرداری بود که متوقف شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات شهر تهران هم از همین روش کار (تراکم فروشی) بود، ادامه داد: روش دیگر استفاده از اوراق مشارکت بود که تقریبا کلانشهرهای ایران از آن استفاده کردند و شهرداری تهران سال گذشته یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت استفاده کرد و بنده شخصا برای وصول آن و مشکل پیش آمده با بانک مرکزی ورود کردم.

جهانگیری ادامه داد: امسال هم مشکلی با تامین اجتماعی و بانک رفاه بود که البته حل شده است و بدانید اوراقی که در قانون برای شهرداری گذاشته ایم حتما تامین می شود و اگر مشکلی باشد من کمک خواهم کرد.

وضع بودجه دولت بهتر از شهرداری نیست

به گفته معاون اول رئیس جمهور، وضع بودجه دولت هم خیلی بهتر از شهرداری نیست چراکه یکی از ارکان اصلی بودجه دولت نفت بود و نفت یک رقم مستقیم در بودجه دارد و یک رقم غیرمستقیم.
وی افزود: وقتی می گوییم عوارض ورود کالا و زمانی که می گوییم ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد کشور کم شده، معنی آن این است که ۱۰۰ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است.

کمک دولت به حمل و نقل عمومی تهران و هفت کلانشهر کشور 

جهانگیری با اشاره به اینکه دولت به حمل و نقل عمومی پایتخت، متروی تهران و هفت کلانشهر کمک کرده است، توضیح داد: دولت ۲ میلیارد دلار به محض برداشتن شدن تحریم از منابع چین، به این امر اختصاص داد که یک میلیارد دلار آن خاص شهرداری تهران بود و کار پیشرفت می کرد اما متاسفانه بار دیگر با تحریمی جدید و قوی برخورد کردیم که خیلی قوی کار پیش نرفت.

وی گفت: از سوی دیگر تامین ۶۳۰ واگن با اعتبار حدود ۸۰۰ میلیون دلار بود و ۳۱۵ واگن مترو دیگر هم اعتباری بود که دولت گذاشت؛ بپذیرید که ۲ میلیارد دلار رقم کمی نیست.

اقدام جدی برای تراکم جمعیت در مترو و اتوبوس های تهران

وی در زمینه حمل و نقل عمومی تهران در دوره کرونا هم گفت: تراکم جمعیت هم در مترو و اتوبوس زیاد است و بنده هم از این شرایط ناراحتم و باید اقدام جدی تری انجام شود.

جهانگیری اظهار داشت: ستاد مقابله با کرونا نیز تصویب کرد که اواخر امسال بتوانیم نفت بدهیم و اتوبوس ساخته و نیمه ساخته وارد کنیم؛ با اینکه بسیاری از اتوبوس ها را در داخل کشور می سازیم اما شرایط حمل و نقل عمومی تهران این موضوع را می طلبد.

پیگیر مسائل شهرداری  هستم 

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: امروز از طرح های شهرداری بازدید کردیم؛ در دوره قالیباف و حناچی هر وقت دعوت کردند حضور پیدا کردیم و حتی یکی ۲ بار هم شخص رئیس جمهوری در مراسم های افتتاح حضور یافتند.

جهانگیری افزود: هر وقت ما را دعوت کنند حضور پیدا می کنیم چراکه شهرداری تهران آنقدر مهم و مسائل آن زیاد است که حتما باید در جریان این موضوعات بود.

به گزارش عصرپرس، عملیات اجرایی بازآفرینی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران ـ تبریز با عنوان شارباغ حضرت فاطمه الزهرا (س) امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری آغاز شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: