اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷
کد خبر: ۲۱۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۹ - ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - 03 December 2020
وزیر نفت مطرح کرد:
وزیر نفت گفت: توافق اعضای اوپک و غیراوپک در آوریل امسال (۲۰۲۰) باعث کاهش ۱۶۰۰ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت در جهان شد و با هدف حفظ ثبات نسبی به‌وجود آمده در بازار، اعضای اوپک‌پلاس مذاکره و تصمیم‌گیری خواهند کرد.
کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان پس از توافق اوپک‌پلاس
به گزارش عصرپرس به نقل از شانا، بیژن زنگنه عصر امروز (پنجشنبه، ۱۳ آذرماه) پیش از آغاز رسمی دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی عضو و غیرعضو اوپک،عنوان کرد: در صدوهشتادمین نشست اوپک که سه‌شنبه شب (۱۱ آذرماه) برگزار شد، درباره تمدید توافق کاهش تولید به اجماع رسیدیم اما این جلسه به عنوان تنفس و به منظور مذاکره با اعضای اوپک‌پلاس تعطیل شد و امیدواریم در نشست امروز اوپک‌پلاس، مذاکرات به نتیجه برسد و نهایی شود.

وی گفت: اصل بر این است که به منظور حفظ ثبات نسبی بازار، میزان کاهش تولید بیشتر از مقدار ۵.۷ میلیون بشکه‌ای باشد که بر اساس توافق اوپک‌پلاس در آوریل ۲۰۲۰ قرار شده بود از ابتدای ۲۰۲۱ در دستور کار اعضا قرار گیرد.

زنگنه با اشاره به تاثیرگذاری کرونا بر رشد اقتصادی جهان، ادامه داد: اگرچه تحلیل‌ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی که به دنبال شیوع کرونا به منفی چهار درصد رسید، در سال ۲۰۲۱ به مثبت ۴ درصد افزایش یابد، اما اینها همه برآوردهاست و باید دید در واقعیت رشد اقتصادی جهان چه مسیری را طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اصرار اوپک بر آن است که کاهش تولید به ویژه در ماه‌های ابتدایی ۲۰۲۱ بیش از میزان توافق شده از قبل باشد، گفت: اگرچه بحث جبران از سوی برخی اعضا که مطابق برنامه تولید خود را کاهش ندادند مطرح است، اما به هر حال باید این نکته را نیز مدنظر داشت که از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون و به واسطه تصمیم اوپک‌پلاس، ۱۶۰۰ میلیون بشکه نفت کمتری در جهان عرضه شده است.

زنگنه افزود: اگر امشب به نتیجه نرسیم، مذاکرات باز هم ادامه می‌یابد؛ کار جهان را باید بر مبنای مذاکره و حوصله پیش برد.

بر اساس این گزارش، یکصدوهشتادمین نشست اوپک ۱۱ آذرماه برگزار و در پایان، هرگونه تصمیم‌گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به جلسه با اعضای غیراوپک موکول شد؛ جلسه‌ای که دقایقی پیش به صورت ویدئوکنفرانس آغاز به کار کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: