اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
کد خبر: ۲۱۳۰۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - 26 November 2020
رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از 3 طرح ملی وزارت نفت:
رییس جمهوری گفت: اقتصاد ایران اقتصادی بزرگ و مقاوم است و ایران می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی جهان را در برخی از موارد ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند.
اقتصاد ایران اقتصادی بزرگ و مقاوم استبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت:  طرح پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ظرف ۴ سال می تواند کل سرمایه گذاری خود را برگرداند.

رییس جمهوری افزود: اگر سالانه ۲۴۰ میلیون دلار درآمد این پروژه باشد معنی آن این است که ظرف ۴ سال با ظرفیت کامل کار کند کل سرمایه گذاری را بر می گرداند.

بازگشت ۴ ساله کل سرمایه گذاری طرح  پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان

وی ادامه داد: این موضوع برای مردم و سرمایه گذاران ما مهم است که طرح عظیم و بزرگ صنعتی که رقمی بالای ۸۰۰ میلیون دلار در آن هزینه شده است بتواند ظرف ۴ سال کل سرمایه گذاری را برگرداند.

رییس جمهوری یادآور شد: ۸۰ درصد پرسنلی که برای تکمیل این پروژه تلاش می کنند و بعدا هم برای  اداره این پروژه فعال خواهند بود بومی هستند که این بسیار مهم است که یک پژوه عظیمی در یک استان فعال می شود بتوانیم از نیروهای بومی آن استان استفاده کنیم.

رییس دولت دوازدهم اظهار کرد: در شرایطی که می خواستند ما را تحریم کنند و ایران را منزوی کنند و در شرایطی که با تصور خام خود می خواستند ما را نسبت به آینده کشور مایوس کنند، در یک هفته شاهد افتتاح ۳ طرحی هستیم که ارزش آن ۳۰ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: برای افرادی که در این مدت علیه ملت ایران طراحی‌های شوم کردند، باورکردنی نیست که ما در یک روز در ایران ۳۰ هزارمیلیارد تومان طرح و پروژه مهم را به افتتاح برسانیم.

روحانی با بیان اینکه برای این طرح‌ها رقمی حدود هزار میلیارد دلار هزینه شده، در خصوص اهمیت طرح اوره و آمونیاک گفت: محصولات این طرح صادراتی است و ما در داخل امکاناتی داریم که نیاز ما را تامین کند بنابراین هم جهش صادرات و هم جهش تولید است.

وی همچنین درخصوص طرح فرآورش ۵۰ هزار بشکه در روز گفت: با این مدل فرآورش اولین بار است که در این صنعت قدم گذاشتیم و کار را برای ما بسیار آسان کرده است.

مهم ترین طرح کشور،تاسیس مخازن بزرگ برای نفت، معیانات و گاز است

رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت مسئله مخازن نفت در کشور گفت: یکی از طرح‌های اساسی که کشور نیاز دارد تاسیس مخازن بزرگ هم برای نفت و هم برای معیانات و هم برای گاز است. علت این که ما گاهی در گاز در زمستان مشکلاتی داشتیم به خاطر ذخیره مخازن است که البته در این سال ها مشکلی نداریم و امروز شاهد این طرح بزرگ در سه استان خوزستان و بوشهر و چهارمحال بختیاری بودیم.

روحانی افزود: ایران ثابت کرد که در این سه سال جنگ، البته قبل از آن هم در دوران تحریم هم مقاومت و ایستادگی کرد. اما در این سه سال در یک جنگ بودیم و با همه توان روبروی ملت ایران آمدند و شکست مفتضحانه خوردند.  

رییس جمهوری ادامه داد: آنهایی که می خواستند در سال ۹۷ ملت ایران جشن ۲۲ بهمن نبیند و آنها وارد ایران شوند، همه سرنگون شدند و همه دوران قلدری‌های آنها پایان یافت و چند هفته دیگر به زباله دان تاریخ ریخته می شوند. این ملت ایران بود که مقاوم ایستاد و پیروز شد و این دشمنان ایران بودند که دچار شکست شدند.

اقتصاد ایران اقتصادی بزرگ و مقاوم است

وی ادامه داد: اقتصاد ایران نشان داد که یک اقتصاد بزرگ و مقاوم است.  فکر نمی کنم در منطقه هیچ کشوری چنین قدرتی داشته باشد که بتواند در سه سال جنگ مداوم رویارو بایستد و پیروز شود که این عظمت، ‌قدرت و تاب آوری ملت ایران در سایه خوداتکایی مردم و درون زایی است البته ژئوپلتیک ایران یکی از نکات اساسی است.

روحانی یادآور شد: ملت ایران همیشه با فرهنگ خود کار بزرگی کرده است. اما ایران یک نقطه مهم از نظر جایگاه جغرافیایی و ژئوپلتیک است که هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند ایران را نه برای منطقه و نه برای جهان حذف کند خیلی ها آمدند که ایران را از بین ببرند و نتوانستند.  

وی گفت: برای ما و ملت ما و برای دنیا آینده ایران بسیار مهم است. آینده امیدوارکننده برای همگان است و ایران آباد و پیشرفته تنها برای مردم ایران نیست چرا که ایران پیشرفته برای منطقه و جهان است. ایران می تواند نیازمندی های منطقه و حتی نیازمندی های جهان را در برخی موارد ارزانتر و راحت تر تامین کند که نکته بسیار مهمی است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: این قابلیت ها امروز در سایه تلاشهای اندیشمندان، دانشمندان و دانشگاهیان ایجاد شده است. در دانشگاه های ما کارهای بسیار خوبی انجام می‌شود و  این همه مهندسانی که تربیت می‌شوند، سرمایه بسیار بزرگی هستند.

رییس دولت دوازدهم با مهم خواندن سرمایه انسانی، اظهار کرد: اگر بتوانیم در صنعت دارای یک جهش و شتاب بسیار ارزشمند باشیم به ارکان آن نیازمندیم که رکن نخست آن، سرمایه است. در واقع اگر سرمایه نباشد نمی توانیم کاری انجام دهیم.

روحانی درباره طرحی که امروز با مشارکت سرمایه گذار خارجی افتتاح شد، گفت: امروز طرحی با سرمایه خارجی افتتاح شد و سرمایه خارجی و داخلی در کنار هم با پروژه‌های عظیم و بزرگی داریم، می توانیم تحولات بسیار بزرگی را در صنعت و سایر حوزه ها مانند خدمات وکشاورزی شاهد باشیم.

رییس دولت تدبیر و امید موضوع دوم مورد نیاز برای جهش تولید را مواد اولیه برشمرد و گفت: خوشبختانه در بسیاری از این موارد، خصوصا در بخش پتروشیمی مواد اولیه و گاز در اختیار ما است و این خیلی مهم است. 

وی ادامه داد: اگر از جای دیگر این مواد اولیه را بیاوریم معلوم نیست به صرفه و اقتصادی باشد. در بسیاری از موارد در صنعت پتروشیمی، نفت، گاز، فولاد، مس و آلومینیوم خیلی از صنایع بزرگ کشور، مواد اولیه را در اختیار دارند و این یکی از نکات بسیار مهم است‌

رییس جمهوری تکنولوژی را مسئله سوم برای جهش تولید ذکر کرد و گفت: تکنولوژی نباشد، حداقل استفاده را با قیمت گران و غیررقابتی می توان برد. گاهی چیزی تولید می‌کنیم که با دنیا نمی توانیم رقابت کنیم. درحالی که در تولید باید بتوانیم با جهان در حال رقابت باشیم و محصولات خود را صادر کنیم و این تکنولوژی هم باید داخلی و هم خارجی باشد. 

وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان ما پیشرفت های بسبار خوبی در همه زمینه ها دارند. از تکنولوژی خارجی هم استفاده کردیم و باز هم استفاده می کنیم. هیچ وقت آمریکا و دشمنان ما نتوانستند مانع شوند و در جایی که نیاز داشتیم تکنولوژی را از خارج به داخل کشور آوردیم.

وی اضافه کرد: البته با وجود تحریم و فشارها،  گاهی تکنولوژی گرانتر و گاهی ارزانتر می شود اما به اصل وارد کردن تکنولوژی به کشور نتوانست مانع ایجاد کند.

رییس دولت دوازدهم پایه چهارم جهش تولید را بازار عنوان و تصریح کرد: اگر چیزی را می خواهید تولید کنید، باید تقاضا و بازار باشد. بخشی از بازار، بازار داخلی است و بخش بزرگی از بازار، بیرون است میلیاردها نفر جمعیت در بیرون است و به ۸۰ میلیون جمعیت داخلی نباید نگاه کنیم. باید جمعیت یک میلیارد و سیصد و یک جمعیت متنوع را ببینیم و اینجاست که می‌تواند تعامل سازنده ما موثر باشد.

وی با بیان اینکه تعامل سازنده در کنار قدرت ملی مفید است، افزود: التماس، تعامل سازنده نیست. تعامل سازنده یعنی  قدرت ملی و یعنی در جایگاهی قرار بگیریم که آنها به ما نیازمندند و ما هم علاقه مندیم با آنها تجارت و تعامل داشته باشیم؛ بخریم و بفروشیم. 

رییس جمهوری گفت: امروز در کشور ما این چهار اصل وجود دارد و ملت ما در یک مسیر صحیح و درستی قرار گرفته است. کسی هم نمی‌تواند از افکار عمومی ملت فاصله بگیرد. در جمهوری اسلامی ایران همه حرکت های ساختاری ما بر مبنای مردم‌سالاری است.

مردم سالاری تضمین کننده اصل نظام است

روحانی تاکید کرد: مردم سالاری بسیار مهم است برای اینکه افکار را در مسیر درست قرار دهیم. افکار درست است که می تواند نسل جوان، دانشگاهی، کشاورز و صنعت گر را جذب کند و این یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که ۲۲ بهمن ۵۷ در مسیر مردم سالاری حرکت کرد.

وی ادامه داد:  امام راحل ما که معمار این نظام بود مردم سالاری را به خوبی دید و در همان چهل و چند روز اول گفت پای صندوق بروید درحالی که کسی در دنیا باورش نمی شد  ۴۷ روز از انقلاب گذشته و امام می گوید بروید پای صندوق و شما مردم بگویید چه نظامی روی کار باشد جمهوری اسلامی یا چیز دیگر.

رییس جمهوری اضافه کرد: مردم سالاری هم تضمین کننده اصل نظام ما و هم تصحیح افکار  ما است. امروز جامعه ما حرکت بسیار خوبی با امیدواری خوبی نسبت به آینده دارد. 

روحانی گفت: همه باید به فکر مردم، آینده کشور، و رفاه ملت باشیم و بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم. البته ما که به اینها اعتنا نمی کنیم. اگر کسی بد اخلاقی یا بددهنی کند در اراده ما خللی ایجاد نمی‌شود؛ اما پیغمبر ما فرمود اخلاق و مکارم اخلاقی را کامل کنید.

وی افزود: افتخار جمهوری اسلامی مکارم اخلاقی، ادب و احترام گذاشتن به یکدیگر است. این به معنای انتقاد نکردن نیست. کسی که انتقاد می کند و می گوید راهی که رفتید اشتیاه بود و اینجا مشکل داشت، خیلی خوب است اما انتقاد، غیر از بددهنی، فحاشی و بی تربیتی است و ملت ما هتاکی را بر نمی تابد.

پنجشنبه های ما گواه ایستادگی ملت در برابر توطئه دشمنان است

روحانی خاطرنشان کرد: همه باید برای خدمت به مردم، افتخار و سرافرازی ایران تلاش کنیم. طرح های امروز به ملت ما و جهان نشان می دهد، جوانان، کارگران، مهندسان و مدیران ما با تمام وجود در میدان هستند و توانستیم در یک هفته ۳۰ میلیارد تومان در شرایط ته تحریم بلکه در شرایط جنگ اقتصادی افتتاح کنیم.

رییس دولت دوازدهم گفت: پنجشنبه های ما گواه تاریخ و شهادت ایستادگی ملت ما است. پنجشنبه های ما در تاریخ شهادت می دهد ملت ما مقاوم است و در برابر توطئه دشمنان ایستادگی می کند اما عقب نشینی نمی کند و مسیر پیشرفت خود را تا پیروزی نهایی پیش می رود.نام:
ایمیل:
* نظر: