اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
کد خبر: ۲۰۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - 28 October 2020
دولت آمریکا پیش از سفر اخیر وزرای خارجه و دفاع این کشور به هند، به دهلی نو اعلام کرده است که برنامه هند برای توسعه بندر چابهار در ایران تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ۱۸ بانک ایرانی قرار نخواهد گرفت.
چابهار دوباره از تحریم‌های آمریکا مستثنی شد
به گزارش عصرپرس، نشریه هندی "آناندا بازار" روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن به دهلی نو پیام داده است فعالیت های مالی ۱۸ بانک ایرانی که در لیست سیاه تحریمی آمریکا قرار دارند، صرفا به دلیل اهمیت ویژه پروژه چابهار ایران برای هند از ملاحظات تحریمی مستثنی می شوند.
براساس این گزارش، دولت آمریکا پیش از نشست "۲ + ۲"  هند و آمریکا که با حضور مایک پمپئو و مارک اسپر وزیران خارجه و دفاع آمریکا با همتایان هندی شان برگزار شده بود، چنین پیامی را به دولت هند داد.

این گزارش حاکی است که دولت دونالد ترامپ در ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر) این پیام را از مجاری دیپلماتیک خاص به دولت هند رسانده و به دهلی نو اطمینان داده است که تحریم های جدید آمریکا شامل همکاری ایران با هند بر سر توسعه بندر چابهار نمی شود.

ناظران دیپلماتیک می گویند پیام واشنگتن دیروز در جلسه وزیران خارجه و دفاع دو کشور در دهلی نو نیز مطرح شده بود. 

نشست هند و آمریکا موسوم به ۲ + ۲ که با هدف انجام مذاکرات استراتژیک به منظور "تقویت پیام کمپین مقابله با چین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا" در دهلی نو انجام شد، نگرانی های هند در مورد بندر چابهار را برطرف کرده بود.

در این پیام دیپلماتیک به هند اطمینان داده شد که تصمیم ایالات متحده در مورد بانک های ایران تاثیری در حمل و نقل مواد غذایی و یا تجهیزات پزشکی هند از طریق بندر چابهار نخواهد گذاشت.

براساس این گزارش، وزیران دفاع و امور خارجه آمریکا به همتایان هندی خود اعلام کردند که برنامه این کشور برای توسعه بندر چابهار در ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا علیه ۱۸ بانک مهم ایران قرار نخواهد گرفت.

کارشناسان معتقدند آسیب وارده به هند، از جهاتی برگشت ناپذیر بوده است چرا که چین، حضور خود در ایران را گسترش می دهد و به سرعت برای پر کردن خلائی که آمریکا برجای گذاشته، اقدام می کند.

منبع: ایرنا
برچسب ها
هند ، چابهار ، تحریم ها ، آمریکا
نام:
ایمیل:
* نظر: