اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۲۰۷۰۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۸ - ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - 22 October 2020
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی در آیین بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی طرح‌های ملی این وزارتخانه، گفت:یکی از مهمترین اهدافی که ما با تدبیر دولت دنبال کردیم تا بتوانیم جریان تولید مسکن در کشور را با مصون‌سازی از همه آفت‌هایی که کشور را تهدید می‌کند ایجاد کنیم.
دولت به وعده ساخت مسکن ملی برای ۴۰۰ هزار متقاضی عمل می‌کند
به گزارش عصرپرس، محمد اسلامی، در آیین بهره‌برداری از طرح‌های وزارت راه و شهرسازی که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور رییس‌جمهوری برگزار شد، با اشاره به اینکه امروز شاهد فعالیت خط تولید پیوسته مسکن هستیم، آن را نشانگر یک جریان پایدار تولید مسکن دانست و گفت، امروز از نقطه آغاز یعنی تهیه نقشه و زمین تا ساز و کار ساخت و تعیین و معرفی متقاضی، اجرا، اتمام و تحویل پروژه را شاهد هستیم. این یکی از مهمترین اهدافی بود که ما با تدبیر دولت دنبال کردیم تا بتوانیم جریان تولید مسکن در کشور را با مصون‌سازی از همه آفت‌هایی که کشور را تهدید می‌کند ایجاد کنیم.

وی سهم مسکن از سرمایه ناخالص کشور را ۴۰ درصد خواند و گفت: سهم مسکن از تولید ناخالص ملی ۲۰ درصد و در تولید اشتغال ۱۳ درصد است؛ یعنی به اندازه کافی جایگاهی ارزشمند برای اداره قدرتمند اشتغال و تولید را در اختیار دارد؛ همه نهاده‌های آن داخلی است و از هیچ عامل بیرونی متاثر نیست. بنابراین اگر ساز و کارها سیاست ها و برنامه ها به گونه ای کاملاً شفاف پابرجا باشد اعتماد سازی و اعتماد آفرینی صورت گیرد این حرکت می تواند سهم خود در اقتصاد را زنده پویا و بانشاط نگه دارد.

اسلامی ادامه داد: ما ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی مسکن، سال ۹۷ رونمایی کردیم؛ کارهای نرم‌افزاری خود را انجام دادیم؛ زمین‌ها را در نقاط مرغوب شناسایی کردیم؛ ثبت‌نام گسترده از مردم را انجام دادیم، متقاضیان واقعی خودمان را شناختیم و وارد فاز اجرایی شدیم.

وی گفت در سه بخشی که امروز افتتاح می‌شود ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی آماده و به مردم واگذار می‌شود که این واحدها مربوط به استان‌های پیشتاز است و باید از مسئولان و مدیران این استان‌ها قدردانی کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه بخش زیادی از این ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد مربوط به بخش فرسوده است، گفت: ما ناکامی ویژه‌ای در بافت فرسوده داشتیم و داریم و دلیل آن این است که در بافت‌های فرسوده ما باید در عرصه مردم حرکت کنیم؛ مهم است که با توانمندسازی، مشاوره دادن، از طریق دفاتر تسهیل‌گری فعالی که داریم و نقش موثر شهرداری‌ها که طبق قانون باید در دادن پروانه ساخت کمک کنند، بافت فرسوده را حرکت دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد، در سراسر کشور با رویکردی متفاوت از شهرداری‌های کل کشور شاهد باشیم تا بازسازی بافت فرسوده شتاب گیرد و مردم نیز بیشتر مشارکت داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به واگذاری زمین به‌صورت ۹۹ ساله به مردم، عنوان کرد، بخش زیادی از پروژه‌های امروز در قالب، واگذاری زمین به‌صورت ۹۹ ساله است. 

بخش دوم آن، زمین‌هایی است که قیمت بالا‌تر دارد و برای متقاضیان آن‌ها در دو گروه پروژه تعریف کرده‌ایم؛ یکی به‌صورت مشارکت با بخش خصوصی است و بخش دیگر، فروش اقساطی است که از پنج سال به ۱۰ سال افزایش یافته است و زمینی که امروز قیمت‌گذاری می‌شود، اقساط آن تا ۱۰ سال با نرخ ثابت پرداخت خواهد شد. نکته سوم نیز پروژه‌هایی است که شروع شده است و عملیات اجرایی بخشی از آن امروز آغاز می‌شود؛ بخشی از این پروژه‌ها در مرحله فونداسیون و بخشی در مرحله اسکلت و سفت‌کاری است و این نوار خط تولید در فازها و مقاطع  مختلف که بالغ بر ۲۵۳ هزار واحد می‌شود را امروز به آن دسته از متقاضیانی که ثبت‌نام و افتتاح حساب کرده‌اند و آورده خود را به حساب واریز کرده‌اند، معرفی می‌کنیم.

اسلامی با بیان اینکه ما تمام ظرفیت‌ها را پای کار آورده‌ایم و از هیچ ظرفیتی فروگذار نکرده‌ایم، افزود: بخش دیگری از فرایند تولید مسکن را در قالب عقد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف دنبال می‌کنیم و به این منظور تفاهم‌نامه‌هایی را برای ساخت مسکن فرهنگیان امضا کرده‌ایم که بر مبنای آن ۱۳ هزار واحد را در اردیبهشت‌ماه و امروز بیش از ۴۰ هزار واحد را کلنگ‌زنی کردیم که این تعداد جدا از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن است. امروز همچنین عملیات اجرایی ساخت واحدهایی برای کارگران و نیروهای مسلح آغاز خواهد شد.

به گزارش پایاه اطلا رسانی وزارت راه وشهرسازی، وزیر راه و شهرسازی در پایان از استانداران سراسر کشور خواست تا پیوسته و مقتدرانه جریان تولید مسکن را در استان‌ها رهبری کنند تا طرح‌های مسکن در زمان مورد نظر به بهره‌برداری رسد.

آیین بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی طرح‌های ملی وزارت راه‌وشهرسازی در قالب ۵۰۹ هزار واحد مسکونی طرح‌های «اقدام ملی مسکن» و «مسکن مهر» در سراسر کشور صبح روز پنجشنبه با ارتباط تصویری حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: