اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
کد خبر: ۲۰۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - 21 October 2020
رییس کل بانک مرکزی:
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به درخواست ایران برای دریافت منابع اضطراری از صندوق بین‌المللی پول به منظور مقابله با ویروس کرونا، گفت: انتظار می‌رود این صندوق به سرعت و بدون هیچ‌گونه تبعیض و تاثیرپذیری از لابی‌گری‌های سیاسی و یا فشارهای دیگر کشورها از جمله آمریکا به این درخواست قانونی پاسخ دهد.
صندوق بین‌المللی پول بدون فشارهای آمریکا وام ایران را پرداخت کند
به گزارش عصرپرس از روابط عمومی بانک مرکزی، نشست روسای بانک مرکزی کشورهای عضو منا (MENA) عصر امروز به شیوه ویدئوکنفرانس برگزار شد.

عبدالناصر همتی در این نشست تاکید کرد: بیماری کووید ۱۹ به بسیاری از کشورها آسیب رساند و ایران بیشتر از بسیاری از کشورها آسیب دید، اما باوجود تحریم‌های شدید آمریکا و وضعیت دشواری که کشور با آن روبرو بود، ایران موفق شد این مسئله را مهار کند و سیاست‌های اقتصادی خویش را پیش ببرد.

همتی با بیان اینکه باید پذیرفت که هر کشور به منابع مالی مناسب و کافی نیاز دارد تا بتواند سیاست‌های خود را پیش ببرد، تصریح کرد: وضعیت پیش‌بینی نشده کنونی بسیاری از کشورها را با مشکل بودجه و نقدینگی روبرو ساخت و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست.
رییس کل بانک مرکزی افزود: ایران توانست با اتکا به منابع قانونی خود اقدام های مناسبی را انجام دهد؛ اما مشکل آنجاست که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، ایران را از دسترسی به منابع خود که بدون هیچ منطق قابل قبولی در خارج از کشور مسدود شده‌اند، محروم سازد.
وی ضمن تاکید بر اینکه همزمان و با توجه به وضعیت کنونی، ایران همانند دیگر کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول، این حق را دارد که از منابع اضطراری صندوق که برای مقابله با ویروس کرونا فراهم شده‌اند، استفاده کند، گفت: ایران در بین نخستین کشورهایی بود که درخواست دریافت منابع اضطراری داد، اما این فرآیند به  شکل غیرمنطقی و بدون هیچ نتیجه مشخصی زمان زیادی به طول انجامیده است.
همتی اضافه کرد: به تازگی اطلاع یافتم که بر اساس بیانیه اداری ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰، به مدیر اجرایی گروه آمریکا دستور داده شده تا با درخواست ایران برای تسهیلات مخالفت کند. در این صورت خواسته یک کشور، دیگری را از دسترسی به منابع مالی لازم برای مقابله با اثرات کوید ۱۹ محروم می‌سازد.  
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این امر آشکارا با روحیه و اهداف یک سازمان بین‌المللی مغایرت دارد، گفت: انتظار می رود که صندوق بین‌المللی پول به سرعت و بدون هیچ گونه تبعیض و تاثیرپذیری از لابی‌گری‌های سیاسی و یا فشارهای دیگر کشورها از جمله ایالات متحده به این درخواست قانونی پاسخ دهد.
کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول نیز در سخنرانی پایانی خود ضمن تاکید بر این موضوع که سعی می‌کنیم در تخصیص تسهیلات مقابله با بیماری کووید۱۹ بدون تبعیض عمل کنیم، تصریح کرد: شرایط ایران برای بهره‌مندی از وام صندوق بین‌المللی پول را درک می‌کنیم و بر همین مبنا تمام تقاضاهای باقیمانده از کشورهایی که هنوز وام مقابله با کرونا دریافت نکرده‌اند،  بررسی و تلاش می‌کنیم شرایط بهره‌مندی همه کشورها را فراهم کنیم.
گفتنی است منا (به انگلیسی: MENA - Middle East and North Africa) به معنی خاورمیانه و شمال آفریقا اصطلاحی است که برای نامیدن کشورهای عمده تولیدکننده نفت که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند به کار می‌رود.
نام:
ایمیل:
* نظر: