اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
کد خبر: ۲۰۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۷ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - 11 October 2020
معاون وزیر بهداشت:
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه براساس گزارش جهانی به دلیل درآمد کم و مشکلات مالی 75 درصد افرادی که دچار اختلالات روانی هستند دسترسی به درمان ندارند، گفت: 3 درصد از بودجه سلامت کشورهای جهانی به سلامت روان اختصاص دارد و در کشورهای توسعه یافته این رقم به 10 درصد هم می رسد.

75 درصد افراد دارای اختلالات روانی در جهان دسترسی به درمان ندارندبه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، علیرضا رئیسی روز یکشنبه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس به مناسبت هفته سلامت روان برگزار شد با اشاره به اینکه یک میلیارد نفر در دنیا دچار اختلال روانی هستند، گفت: سالانه سه ملیون نفر در دنیا براثر مصرف الکل فوت کرده و هر 40 ثانیه یک نفر خودکشی می کند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در ادامه بابیان اینکه براساس گزارش جهانی به دلیل درآمد کم و مشکلات مالی 75 درصد افرادی که دچار اختلال روانی هستند دسترسی به درمان ندارند، اظهار داشت: 3 درصد از بودجه  سلامت کشورهای جهانی به سلامت روان اختصاص دارد و در کشورهای توسعه یافته این رقم به 10 درصد هم می رسد و در برخی کشورها به یک درصد هم نمی رسد، اما در ایران 3/6 درصد از این بودجه به سلامت روان اختصاص یافته است.

رئیسی میزان اختلال روانی در کشور را 12/7درصد اعلام کردو گفت: بیشتر مبتلایان در کشور را زنان تشکیل می دهند و مطالعات نشان داده که این آمار در بین زنان شهری و دارای تحصیلات پایین  و درآمد اقتصادی کم بیشتر است.

افزایش اختلالات روانی بعد از اپیدمی کرونا

رئیسی درباره افزایش اختلالات روانی بعد از اپیدمی کرونا، گفت: فشار روانی بعد از اپیدمی کرونا میلیاردها نفر را تخت تاثیر قرار داده است. سبک زندگی ها عوض شده است. همه مناسبت ها تغییر کرده است. قبلا می گفتیم به پدربزرگ و مادربزرگ سر بزنید اکنون برعکس می گوییم رفت و آمد نکنید.

معاون وزیر بهداشت گفت: از دست دادن شغل و فشار معیشتی نیز در افزایش مشکلات روانی موثر است، میلیونها نفر بعد از کرونا شغل خود را از دست داند و فقیر شدند . مهمانی هم که دیگر برگزار نمی شود ؛ عروسی ها هم لغو شده است که همه اینها در افزایش اختلالات روانی موثر است.

وی افزود: در کنار این افزایش بار روانی، افزایش بیماری و فشار کاری کادر درمان را هم داریم، افرادی که باید ساعتها بالای سر بیماران بدحال در بیمارستان و آی سی یو بمانند و به بیمارانی که زجر تنفسی می کشند رسیدگی کنند.

رئیسی گفت:  هر چه زمان اپیدمی طولانی تر شود، فشارهای روانی بر مردم افزایش می یابد، اگر در گذشته می گفتیم 23درصد مردم به اختلالات روانی مبتلا هستند؛، بعد از کرونا حتما این عدد خیلی بالاتر است، در دنیا نیز میزان خودکشی بعد از کرونا افزایش یافته است که نشانه اثرات منفی روحی و روانی بعد از کروناست که بعد از بروز بیماری سارس در سالهای گذشته نیز مشاهده شده بود.

افزایش ابتلاء خانوادگی به کرونا درکشور

معاون وزیر بهداشت افزود: افرادی که دچار سوگ می شوند اگر مراسم برگزار کنند، ابتدا دچار اضطراب می شوند و بعد از مدتی به سمت افسردگی می روند، این روزها نیز که هر روز شاهد مرگ حدود 200نفر بر اثر کرونا هستیم  متاسفانه شاهد ابتلای خانوادگی به کرونا نیز هستیم بنابراین مشکلات افسردگی و اختلالات روانی در بین مردم بعد از کرونا بسیار بیشتر شده است.

نیمی از مردم کشور پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

معاون وزیر بهداشت گفت: بیش از 50درصد مردم از اواخر اسفند همیشه پروتکل ها را رعایت کرده و ماسک زده اند ولی نیمی از مردم رعایت نکرده اند، اکنون رعایت این پروتکل ها مطالبه مردم است و می گویند چرا باید از افرادی که رعایت نمی کنند، بیماری بگیریم. باید این افراد جریمه شوند چون بقیه را به خطر می اندازند.

رئیسی افزود: همان طور که کمربندی بستن الزامی است و اگر پلیس ببیند جریمه می کند، مورد ماسک هم اول ارائه دهندگان خدمت مثل کارکنان حمل و نقل عمومی جریمه می شوند. مثلا اگر در تاکسی کسی ماسک نزند، اگر پلیس ببیند می تواند خودرو را متوقف کند. راننده خودش 100هزار تومان و به ازای هر مسافر 20هزار تومان جریمه می شود. مسافر هم 50هزار تومان جریمه می شود.

وی گفت: در اتوبوس هم اگر افرادی رعایت نکنند. خود راننده، مسافران و شرکت آن اتوبوس از یک میلیون تا مبالغ بیشتر جریمه می شوند. در تهران چون سیستم حمل و نقل عمومی ضعیف است نمی توانیم اتوبوس را متوقف کنیم اما جریمه ها اعمال می شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: در مورد اصناف اگر فردی  که در یک صنف ارائه خدمت می دهد اگر خودش ماسک نزند یا مشتریانی را بپذیرد که ماسک نزدید اول اخطار می گیرد، در مرحله بعد 300هزار تومان و در مرحله بعد یک هفته پلمپ می شود.

جریمه افراد بدون ماسک با کد ملی

رئیسی گفت: در مورد افرادی است که در خیابان تردد می کنند، چند مکانیزم وجود دارد پلیس و بازرسان قطعا افراد را جریمه می کنند، دوربین های راهنمایی و انندگی با چهره نگاری و کدملی از همان سیستم که برای حجاب استفاده می شود برای ماسک  هم استفاده می کنند. کد ملی همه افراد را دارند و می دانند کجا زندگی می کنید. برای افراد پیام می آید و جرایم به حساب وزارت بهداشت واریز می شود و برای مدیریت کرونا نیز از این استفاده می شود.

وی افزود: خودروهای شخصی جریمه نمی شوند اما اگر فرد از خودرو پیاده شد و ماسک نداشت. جریمه می شود. شماره حساب وزارت بهداشت به دولت اعلام شده، چند راه برای اخذ جریمه پیش بینی شده افرادی که جریمه می شوند به دولت بدهکار می شوند و از طرق مختلف می توانند پرداخت کنند ممکن است روی قبوض بیاید.

تنها راه مقابله با کرونا رعایت بهداشت فردی وعمومی است

معاون وزیر بهداشت گفت: بیماری های تنفسی مثل آنفلوانزا یا هر بیماری تنفسی دیگر سه راه مقابله دارند، اول داروی موثر، دوم واکسن موثر و سوم رعایت بهداشت فردی وعمومی است، آنفلوانزا هم دارو و هم واکسن دارد و رعایت نکات بهداشتی بسیار بر روی آن موثر است، امسال در نیمکره جنوبی کمترین میزان آنفلوانزا را دشته اند حدود یک دهم سالهای قبل بوده است.  رعایت اصول بهداشتی در پیشگیری از آنفلوانزا بسیار موثر بوده است.

وی گفت: اما کرونا نه داروی موثر و نه واکسن دارد فقط رعایت بهداشت فردی و عمومی موثر است. به همین علت نقش رسانه ها در آگاهی رسانی به مردم در کنترل این بیماری بسیار مهم است چون هیچ راهی جز افزایش آگاهی مردم نداریم. دنیا به این نتجه رسیده که محدودیت های شدید خیلی موثر نیست.

چهار استراتژی جدید وزارت بهداشت در مقابله با کرونا

رئیسی افزود: استراتژی وزارت بهداشت برای مقابله با موج جدید کرونا این است که اول از همه اعمال قانون و تشدید نظارت بر افراد و قانون شکنان از پروتکل ها را با همکاری بازرسان و نیروی انتظامی اعمال می کنیم.. دوم انجام تعداد زیاد تست است. استراتری سوم ردیابی و ایزوله کردن افراد مثبت است و استراتژی چهارم افزایش آگاهی و اطلاع رسانی به مردم است.

معاون وزیر بهداشت گفت: در مورد تست برنامه این است که تعداد تست ها را روزانه 10هزار تست بالا ببریم اکنون بین روزانه 25تا 30هزار تست انجام می شود که به 40هزار تست در روز می رسد. این تست ها و نمونه گیری ها در مراکز منتخب وزارت بهداشت انجام می شود از بخش خصوصی هم کمک می گیریم. در مورد تست رئیس جمهوری دستور داد که 100میلیون دلار پول برای افزایش تست اختصاص پیدا کند و قرار شد از کره جنوبی با کشور دیگر تهیه می کنیم.

وی ادامه داد: با استفاده از این اعتبار کیت های تست های سریع است که بعد از 25دقیقه جواب آن مشخص می شود. این تستها، تست خونی نیست و از مایع حلق نمونه گرفته می  شود. اپلیکیشن ماسک هم فعال می شود و همه افراد از این طریق این اپلیکیشن رهگیری و در صورت ابتلا ایزوله می شوند. استراتژی آخر نیز افزایش آگاهی رسانی به مردم است که با همکاری صدا و سیما و رسانه ها دنبال می شود.

موج های اپیدمی ناشی از تغییر رفتار ویروس نیست بلکه ناشی از رفتار مردم است

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوال عصرپرس مبنی براینکه اگر محدودیت های کرونا از فروردین و اردیبهشت ادامه پیدا می کرد کرونا کنترل نمی شد، گفت: اینکه اگر محدودیت های فروردین و اردیبشت ادامه پیدا می کرد چه می شد باید گفت آیا اگر همه مردم در خانه بمانند و سه ماه از خانه بیرون نیایند اپیدمی کنترل می شود اما دیگر نمی شود زندگی کرد. این دوگانه را باید با هم در نظر بگیریم. نمی شود همه چیز را تعطیل کنیم بعد جامعه را کنترل کنیم.

رئیسی ادامه داد: در فرانسه که محدویت تردد اجرا شد نیز اکنون آمار کرونا به روزی 20هزار مبتلا رسیده است. در آلمان و اسپانیا نیز بعد از محدودیت ها دوباره با افزایش شیوع بیماری مواجه شدند باید به دنبال رعایت گسترده پروتکل برویم نه تداوم محدودیت ها.

وی گفت: موج های اپیدمی ناشی از رفتار ویروس نیست ناشی از رفتار مردم است. بنابراین محدودیت ها به معنی بستن و تعطیلی توصیه نمی شود و ادامه رعایت پروتکل هاست که تاثیرگذار است.

فاصله زیادی تا ایمنی گله ایوجود دارد

 رئیسی درباره احتمال حرکت به سمت ایمنی گله ای گفت: تا ایمنی گله ای خیلی فاصله داریم. ایمنی گله ای زمانی است که ۶۶ درصد افراد کرونا بگیرند. یعنی بالای 50میلیون نفر در ایران، چنین چیزی امکانپذیر نیست اما نکته مهم این است که الگوی بیماری که اخیرا در بیمارستانها دیده می شود بیشتر ابتلای خانوادگی است و این الگو نسبت به قبل بیشتر دیده می شود.

وی افزود: در مورد ایمنی گله ای هیچ جای دنیا چنین الگویی دنبال نمی شود. هیچ کشوری نمی تواند به ایمنی گله برسند چون باید میلیونها کشته بدهد تا به این نوع ایمنی برسد و این کاری عقلانی نیست و باید کلا آن را کنار بگذاریم.

رئیسی ادامه داد: سبک زندگی مردم بعد از کرونا تغییر کرده است. می شود آموزش ها و خریدهای آنلاین انجام داد، در آینده برخی خدمات پزشکی را هم می شود از راه دور انجام داد. این تغییرات مثبت است و می توانیم در آینده این سبک زندگی را حفظ کنیم.

پیش خرید واکسن کرونا

وی درباره پیش خرید واکسن کرونا، گفت: ایران برای خرید واکسن کرونا از کوواکس اقدام کرده است. تاریخ ایران برای پرداخت وجه واکسن تمدید شده است ایران جزو کنسرسیوم پیش خرید واکسن کرونا شده است مهلت ایران برای پرداخت پول واکسن تا زمانی که این وجه را پرداخت کنیم تمدید شده است و مشکلی از این نظر نیست.

تاثیر تحریم ها در بحران کرونا

رئیسی با اشاره به اثر تحریم های جدید بر واردات دارو و وا کسن، گفت: هیج گونه اجازه واردات دارو و غیره به ایران نمی دهند حتی با پول های ایران که بلوکه شده نیز نمی توانیم خرید کنیم. وضعیت بدتر بود و از این بدتر نمی شود. بد نبود که بدتر شود از اول بدتر بوده است. ترامپ تعادل روحی و روانی ندارد حالا هم که کرونا گرفته بدتر هم شده است، قسمت مغزی او که به شخصیت و شعور مربوط بوده از بین رفته است.

معاون وزیر بهداشت افزود: تحریم 18یا 20بانک دیگر فرقی ندارد برای تهیه دارو واکسن مشکل داریم. در مورد واکسن آنفلوانزا نیز برای واردات محموله  که خریداری کرده بودیم و پول آن را هم داده بودیم در آخرین لحظه جلوی آن را گرفتند. دیگر تحریمی باقی نمانده که انجام دهند. این بانک ها از قبل هم تحریم بوده اند و اوضاع فرقی نکرده است.

 

 

 

خبرنگار: پروین مرادی


نام:
ایمیل:
* نظر: