اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
کد خبر: ۲۰۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - 11 October 2020
رئیس اداره سلامت روانی وزارت بهداشت:
رئیس اداره سلامت روانی وزارت بهداشت تاکید کرد:هدف اصلی نظام سلامت باید این باشد که بیشتر بر روی سواد سلامت روان مردم کار شود، چون شرایط خوبی ندارد.

باید بر روی سواد سلامت روان جامعه کار شودبه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، احمد حاجبی رئیس اداره سلامت روانی وزارت بهداشت در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت روان برگزار شده با اشاره به اینکه ویروس کووید ۱۹ سلامت روان مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده، گفت: هدف اصلی نظام سلامت باید این باشد که بیشتر بر روی سواد سلامت روان مردم کار شود، چون شرایط خوبی ندارد.

وی درادامه با اشاره به اینکه هرساله 10 اکتبر به عنوان روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده است، گفت: امسال به دلیل بحران کرونا سازمان بهداشت جهانی شعار( سلامت روان برای همه ، سرمایه گذاری بیشتر ،دسترسی بهتر) اعلام کرده و ما امسال باید گروه های هدف بیشتری در بخش سلامت روان در بحث کرونا مدنظر داشته باشیم.

۷۵ درصد از افرادی که دچار اختلالات روانی هستند دسترسی به درمان ندارند

رئیس اداره سلامت روانی وزارت بهداشت  درادامه پاسخ به سوال عصرپرس مبنی بر انیکه چند درصد از افرادی که دچار اختلال روانی هستند به درمان دسترسی ندارند؟ و به ازای هر چند نفر ایرانی یک روان پزشک وجود دارد، گفت: ۷۵ درصد افرادی که از اختلالات روانپزشکی رنج می‌برند، از خدمات مورد نیاز استفاده نمی‌کنند.

به ازای هر ۴۵ هزار نفر یک روانپزشک در کشور داریم

حاجبی افزود: در حال حاضر به ازای هر ۴۵ هزار نفر یک روانپزشک در کشور داریم. استاندارد خاصی در مورد این عدد تعریف نشده است و در کشورهای مختلف این عدد متفاوت است، البته نکته قابل تأمل عدم توازن در توزیع پزشک میان جامعه است.

وی در پاسخ به سوال دیگر عصرپرس در خصوص شاخص جهانی ایران در سلامت روان، گفت: به طور معمول در رابطه با اختلالات روانپزشکی هیچ درجه‌بندی وجود ندارد چون روند بیماری‌ها ثابت نیست. زمانی که ما بر اساس شاخص‌هایمان اعلام کردیم شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور ۲۳.۶ درصد است در همان زمان این اختلالات در آمریکا ۲۶.۵ درصد گزارش شد و اعداد متفاوت است.

رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ روانشناس در سطح اول مشغول ارائه خدمات به مردم هستند، گفت: این خدمات در قالب برنامه‌های پیشگیری اولیه و مداخلات درمانی در کشور انجام می‌شود.

حاجبی در ادامه با اشاره به روز جهانی غذا، تاکید کرد: تغذیه سالم جزئی از شیوه زندگی سالم است که اثرات مثبتی بر سلامت روان دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت ، تغذیه سالم تغذیه گران نیست بلکه تغذیه مناسب بنا به گروه های سنی مختلف است.

 

 

 

خبرنگار: پروین مرادی

 

 

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: