اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
کد خبر: ۲۰۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - 10 October 2020
با حضور معاون درمان وزیر بهداشت انجام شد؛
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امروز(شنبه) نخستین دستگاه اکسیژن ساز پرتابل (سیار) بیمارستانی تولید داخل را رونمایی کرد.
رونمایی از دستگاه اکسیژن‌ساز بیمارستانی گروه مپنابه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس، مراسم رونمایی از نخستین دستگاه اکسیژن ساز سیار بیمارستانی تولید داخل برای بیماران کرونا با حضور قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت در گروه کارخانه های مپنا برگزار شد.

جان بابایی در این مراسم با اشاره به مسائل مبتلا به ناشی از شیوع بیماری کرونا گفت: با توجه به شرایط بحرانی شیوع کرونا همه دنیا در هر دو زمینه تشخیص و درمان باید بازنگری کلی داشته باشند و کرونا نقاط ضعف و درس آموخته های فراوانی برای علم پزشکی در همه دنیا داشته است.
وی اولویت نخست  مراکز بیمارستانی برای بیماران کرونایی و بیماران ریوی را تامین اکسیژن دانست و از گروه مپنا خواست تا در اسرع وقت دستگاه های اکسیژن ساز را تولید و تامین کند. 

معاون درمان وزیر بهداشت دومین اولویت رسیدگی به بیماران را روش ها و چرخه تشخیص مناسب دانست و تصریح کرد: در صورتی که دستگاه‌های تشخیصی به سرعت تولید و ارائه شود برای درمان بیماران کرونایی بسیار موثر خواهد بود. در این زمینه نیز سرعت و زمان ساخت بسیار مهم و حیاتی است؛ چرا که حیات و ممات بیماران کرونایی ابتدا به وجود دستگاه های اکسیژن ساز و روشهای صحیح تشخیصی بستگی دارد. 

معاون وزیر بهداشت، همچنین چرخه تشخیص کرونا از طریق سی تی اسکن علاوه بر تست  PCR را مهم دانست و خواستار همکاری گروه صنعتی مپنا در این زمینه نیز شد.

ساخت ۱۴ وسیله اصلی حوزه سلامت توسط گروه مپنا 

عباس علی آبادی، مدیر عامل گروه صنعتی مپنا نیز در در این دیدار گفت: گروه مپنا با برنامه ریزی های مناسب ساخت ۱۴ وسیله اصلی حوزه سلامت را هدف گیری کرده و در این مسیر آماده همکاری با وزارت بهداشت است. مپنا همچنین آماده است با توجه به شیوع بیماری کرونا، دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی را برای درمان بیماران کرونایی به سهولت تولید کند. 

بر اساس تفاهم نامه همکاری وزارت بهداشت و گروه مپنا که در سال ۱۳۹۳ به امضا رسید، شرکت توسعه بهداشت و سلامت مپنا تاسیس شد و هم اکنون ۱۴۶ مرکز پزشکی اولویت گذاری شده اند و قرارداد ۱۳۵ مرکز نیز به امضا رسیده است.همچنین تاکنون با استفاده از تجهیزات گروه مپنا حدود ۸۰ هزار سی تی اسکن برای بیماران کرونایی انجام شده است. 

 علی آبادی تصریح کرد: گروه مپنا یک بنگاه ملی است و در صورتی که وزارت بهداشت علاقه‌مند باشد مپنا می تواند به مقیاس سرمایه گذاری در همه حوزه های کسب و کار خود در حوزه سلامت نیز سرمایه گذاری کند.

به گفته وی کارشناسان حوزه سلامت گروه مپنا با نمایش سامانه برخط (آنلاین) نشان دادند که با برنامه نرم‌افزاری این گروه، داده های رادیولوزی ۱۲۰ مرکز طرف قرارداد به سرعت و با کیفیت مناسب قابل دریافت است که می تواند در سهولت و سرعت درمان بیماران بسیار موثر باشد.

بر اساس اعلام این گروه، پس از شیوع بیماری کرونا، در فروردین ۹۹ مطالعات ساخت دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی در گروه مپنا انجام و در اردیبهشت‌ امسال کار ساخت آن در کارخانجات مپنا آغاز شد. پس از آن دستگاه اکسیژن ساز مپنا با ویژگی هایی از جمله پرتابل (قابل حمل بودن) و دارای ابعاد بسیار مناسب ساخته شد. برچسب سبز وزارت بهداشت نیز برای آن نصب شد.

در این روش تولید اکسیژن به روش جداسازی جذبی یا PSA صورت می‌گیرد. این روش مقرون به صرفه است و ویژگی هایی از جمله سهولت در عملیات و بهره برداری سیستم، ایمنی و ضریب اطمینان بالا، خلوص دقیق، افت فشار کم، طول عمر بالا و عدم نیاز به قرارگیری در مکان خاص دارد. 

 
 

نام:
ایمیل:
* نظر: