اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
کد خبر: ۲۰۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲:۵۲ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - 07 October 2020
رئیس قوه قضاییه
رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای اداری استان خراسان جنوبی گفت: مسئله دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر باید در سطح منطقه و جهان فعال‌تر شود تا این موضوع صرفا از بعد انتظامی و اطلاعاتی دنبال نشود.
مسئله دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر باید در سطح منطقه و جهان فعال‌تر شود
به گزارش عصرپرس به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله رئیسی امروز (چهارشنبه) در جلسه شورای اداری استان خراسان جنوبی، دین‌مداری را یکی از نکات محوری در میان مردم استان خراسان جنوبی داست و ضمن تاکید بر صیانت از این دین‌مداری، گفت: امروز استان خراسان جنوبی علی رغم مرزی بودن، از شرایط امنیتی بسیار خوبی برخوردار است.

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه عنوان کرد: در کنار اقدامات و فداکاری های نیروهای نظامی و انتظامی، نقش دین مداری مردم خراسان جنوبی و توجه آنها به فرهنگ و اخلاق اسلامی، در تامین امنیت این استان حائز اهمیت فراوان است.

آیت الله رئیسی با اشاره به انسجام و وحدت نهادها و دستگاه‌های مختلف استان خراسان جنوبی عنوان کرد: اگر آن وقتی که قرار است صرف تولید و اشتغال در یک استان شود، صرف مشاجرات بی‌حاصل شود، قطعا کارنامه پرباری را نصیب مدیران آن استان نخواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه با مغتنم شمردن فرصت حضور مدیران باکفایت در استان خراسان جنوبی اظهار کرد: رمز گشایش در کشور این است که ما در گام دوم انقلاب با همه وجود بدانیم همه مشکلات در داخل همین کشور و به دست همین مدیران و نیروهای کارآمد قابل حل شدن است.

آیت الله رئیسی با اشاره به این نکته که ما مشکل حل نشدنی نداریم عنوان کرد: دغدغه ها و مشکلات اقشار مختلف مردم در زمینه‌های مختلف را قابل حل می‌دانیم و مدیران و فرهیختگان و نیروهای کارآمد ما می توانند همه این گره‌ها را باز کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه کلمه «ما می‌توانیم» به عنوان یک شعار در همه عرصه ها می تواند گره‌گشا باشد و بسیاری از بن بست‌ها را بشکند، به دلاوری‌های دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: نیروهای سپاه، ارتش، بسیج و جهاد سازندگی بدون داشتن سلاح و ابزار کافی، کارهای بسیار بزرگی را در دوران دفاع مقدس انجام دادند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه وضعیت تسلیحاتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز قابل مقایسه با 31 شهریور سال 59 و دوران دفاع مقدس نیست، اظهار کرد: امروز با همت کارشناسان و متخصصان دفاعی، ما در شرایط بسیار ممتازی در سطح منطقه قرار داریم به نحوی که دنیا نیز به این واقعیت اذعان می‌کند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری بارها و بارها خطاب به مسئولان توصیه کرده‌اند، روحیه جهادی و انقلابی می‌تواند موجب پیشرفت‌های بسیار زیاد در عرصه مختلف کشور شود.

آیت الله رئیسی در بحش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت نظارت درون سازمانی در سطح کشور اظهار کرد: آنچه در استان خراسان جنوبی قابل مشاهده است نشان می‌دهد که اگرچه میزان بودجه و اعتبارات این استان افزایش پیدا کرده است، اما در عین حال نظارت درون سازمانی مدیران باعث شده که سلامت اداری در سطح استان افزایش پیدا کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این نکته که در کنار نگاه به توسعه یافتگی، باید سعی کرد آفت‌های کار را به حداقل رساند، تاکید کرد: نظارت درون سازمانی بهترین و کارآمدترین نوع نظارت است که خود مدیران و مسئولان باید آن را انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه بر ضرورت برقراری دادگاه‌های ویژه اقتصادی یا تجاری در کشور نیز تاکید کرد و گفت: ما مدتهاست به دنبال برقراری دادگاه‌های تخصصی در موضوعات مختلف هستیم و در همین راستا، تشکیل دادگاه‌های تجاری با ماهیت قضایی و حقوقی و نگاه اقتصادی و تجاری در دستور کار ماست و به زودی در مراکز استان‌ها شاهد برپایی این دادگاه‌ها خواهیم بود.

آیت الله رئیسی با اشاره به ضرورت حمایت از تولید در کشور، بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان در قوانین کشور تاکید کرد و گفت: بخش های قضایی باید از تولیدکنندگان به شکل قابل توجهی حمایت کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت موضوع ارزش افزوده در فرآیند تولید، گفت: قبلا هم در جلسه شورای اداری خراسان جنوبی گفته بودم که در این استان می توان اقتصاد نوع سنگ‌های ذی‌قیمت را تعریف و از آن حمایت کرد چرا که سنگ‌های ذی‌قیمت خراسان جنوبی قابل رقابت با کشورهایی است که بهترین سنگ‌ها را در اختیار دارند.

آیت الله رئیسی با اشاره به موضوع مواد مخدر و مخاطرات هم‌مرزی استان خراسان جنوبی با افغانستان، گفت: متاسفانه افغانستان امروز زیر پوشش غرب و آمریکا در حال تولید مواد مخدر و تبدیل مواد مخدر سنتی به مواد مخدر صنعتی است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به افزایش 50 برابری تولید مواد مخدر در افغانستان، گفت:  مجموعه دستگاه های ما عملا در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر هستند اما غرب در این زمینه غیر از سخن گفتن، حمایت دیگری ندارد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قاچاقچیان مواد مخدر باید در اولویت برخوردهای انتظامی باشند، اظهار کرد: باید با خرده فروشان و معتادان متجاهر هم برخورد شود اما اولویت در این زمینه، برخورد قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: مسئله دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر باید در سطح منطقه و جهان فعال تر شود تا این موضوع صرفا از بعد انتظامی و اطلاعاتی دنبال نشود.

آیت الله رئیسی همچنین با اشاره به ضرورت موضوع تنقیح قوانین در کشور عنوان کرد: حجم قوانین ما بسیار زیاد است که باید کمتر، شفاف‌تر و گویاتر شوند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ سیاست‌های تنقیح قوانین ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: هر سه قوه قرار است در این زمینه اقدام کنند و مدیران و دست اندرکاران میانی کشور که با تنگناهای مختلف روبرو هستند با اعلام نظرهای خود می توانند کمک قابل توجهی در زمینه تنقیح قوانین داشته باشند.

آیت الله رئیسی در ادامه حفظ اراضی ملی را یک ضرورت اجتناب ناپذر برای کشور دانست و گفت: در برخورد با کسانی که به اراضی ملی تعرض می کنند، باید گستره ابعاد اقدامات متخلفان بررسی شود و به عنوان مثال تخلف یک روستایی که یک متر تخلف کرده است با تخلف فردی که به منابع طبیعی به صورت گسترده تعرض می کند،  دارای تفاوت اساسی است.

رئیس قوه قضاییه در پایان با بیان اینکه گسترش اخلاق و معنویت در کاهش آمار جرم و جنایت در جامعه بسیار موثر است، بر  ضرورت برخورد با اشرار و کسانی که باعث ایجاد دلهره در میان مردم می‌شوند، تاکید کرد.     
نام:
ایمیل:
* نظر: