اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
کد خبر: ۲۰۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - 19 September 2020
ذوالفقاری:
رییس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه دولت عراق به زائران مجوز ورود نمی‌دهد، از زائران و علاقه مندان امام حسین (ع) خواست به شایعات و اخبار بدون اصالت توجه نکرده و به سمت مرزها راهپیمایی نکنند.
دولت عراق به زائران مجوز ورود نمی‌دهدبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس، حسین ذوالفقاری روز شنبه در نشست ستاد مرکزی اربعین افزود: وزارت خارجه، سفارت ایران در عراق و ستاد اربعین به طور مستمر در حال پیگیری هستند و به دلیل سلامتی مردم و برخی ملاحظات درنظر گرفته شده، زائران به سمت مرزها نروند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه دو دولت ایران و عراق و همچنین مردم دو کشور مشتاق برگزاری مراسم اربعین هستند، گفت: اهمیت جان مردم باعث شده تا این لحظه برنامه‌ای نداشته باشیم و این تنها به دلیل سلامت مردم است و هیچ بحث سیاسی دیگر مطرح نیست.

ذوالفقاری از مردم خواست به شایعات و برخی اخبار فاقد اصالت توجه نکنند و اظهار کرد: صرف دعوت عشایر و شیوخ عراقی به دلیل ارتباط نزدیک‌شان با موکب‌داران، ارزشی ندارد چون دولت عراق برنامه‌ای برای این کار ندارد و ویزا صادر نمی‌کند.

وی تاکید کرد: مردم، موکب‌داران و همه زائران به اخبار رسمی توجه کنند. فراخوان‌ها از نظر ما اعتباری ندارد.

رییس ستاد اربعین با بیان اینکه حرکت‌های زائران به عراق ممنوع است، تصریح کرد: از آنجا که در مناطق مرزی امکانات لازم وجود ندارد و امکان ارائه خدمات نیست، مردم وقتی به مرز بروند با ممانعت مواجه می‌شوند و عراقی‌ها رسما اعلام کردند بازگشایی در مرزها ندارند.

وی اضافه کرد: زائران شرایط کشور و بیماری را درک و از حرکت و راهپیمایی خودداری کنند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: موکب‌داران با مدیریت اسکان و تغذیه ستاد اربعین، کمک‌های مومنانه را با بسته مشخصی طراحی و در روز اربعین بین نیازمندان توزیع خواهند کرد. مراسم زیارت اربعین هم در روز اربعین در سراسر کشور همانند مراسم محرم و تاسوعا و عاشورا در فضای باز و با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

وی افزود: برای زیارت‌های اربعین، غذای بیرون‌بر تهیه شده و به افرادی که در این مراسم شرکت کردند تحویل داده می‌شود.

رییس ستاد مرکزی اربعین گفت: معتقدیم تعدادی از موکب داران ایرانی در عراق حضور یابند، هنوز به ما وعده و قولی از کشور عراق داده نشده است. اگر چنین شود در آن زمان تصمیم گیری می‌کنیم پس تا قطعی نشدن موضوع موکب‌داران هیچ حرکتی به سمت عراق نداشته باشند.

وی ادامه داد: همه دست اندرکاران مراسم اربعین و خدام اباعبدالله (ع) برای خدمت به زائران یک سال برنامه‌ریزی کردند که امروز با توجه به شرایط بیماری در دو کشور، اعزام نشدن زائران موجب تاسف همه ماست.  

معاون وزیر کشور ابراز امیدواری کرد با کارهای فرهنگی تبلیغی، کارهای عمیق و معرفتی در سطح عاشورا انجام خواهد شد و همه علاقه‌مندان می‌توانند در این زمینه مشارکت کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: