اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
کد خبر: ۱۹۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۱ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - 01 September 2020
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اعلام کرد:
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده،اعلام کرد: در راستای افزایش توانمندی زنان روستایی و عشایری و تشکیل تعاونی، موافقتنامه مشترکی با وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی امضا کردیم تا از مهارت های شغلی زنان و تشکل های بانوان با رویکرد ایجاد زنجیره ارزش و اشتغال حمایت شود.

حمایت از صندوق های خرد روستایی با همکاری وزارت تعاونبه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزارشد،  با اشاره به اینکه جهت گیری اصلی معاونت در سه سال گذشته برنامه ای شدن نگاه به حوزه زنان و برداشتن گام های اساسی در این مسیر بوده است،گفت: در دولت دوازدهم نگاه برنامه ای در حوزه زنان بیشتر مورد توجه و اولویت قرار گرفت و شاهد مدعا، برگزاری ستاد ملی زن و خانواده به عنوان ستاد فراقوه ای با حضور رییس جمهور بود که مصوبات خوبی از جمله شاخص های عدالت جنسیتی نتیجه آن بود.

راه اندازی سامانه رصد در راستای پایش شاخص های عدالت جنسیتی

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به راه اندازی سامانه رصد و پایش شاخص های عدالت جنسیتی در جهت رفع مشکلات شاخص های عدالت جنسیتی بخصوص در حوزه بین المللی گفت: ابلاغ شناسنامه شاخص ها هم برای همه دستگاه ها انجام شده که بنا بر آن موظف هستند بر اساس ستاد زن و خانواده شاخص ها را اجرا و ثبت کنند.

وی افزود:از سال ۹۷ با همه استان ها وارد مذاکره شدیم تا هر استان برنامه منطقه ای مبتنی بر این شاخص ها را تدوین کنند که نتیجه محور باشد.

اجرایی شدن ۱۳۷ برنامه ملی و استانی در دولت دوازدهم

ابتکار با بیان اینکه برای پیشبرد این شاخص ها موافقتنامه و تفاهمنامه هایی با وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط منعقد شده است، اظهار داشت: ۱۳۷ برنامه ملی و استانی در دولت دوازدهم اجرایی شد و ۱۴۱ پروژه هم با سازمان های مردم نهاد در دست اقدام است زیرا طرف ما فقط دولت نیست بلکه مشارکت مردم برای ما اصل است.

وی در ادامه از مهم ترین نگاه برنامه ای در حوزه زنان و خانواده را تصویب شاخص های خانواده در دومین جلسه ستاد ملی زن و خانواده با حضور رییس جمهوری دانست و گفت: خانواده همواره یکی از آرمان ها و جهت گیری های ما بوده و با در نظر گرفتن سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و ستاد ملی زن و خانواده مهم‌ترین اقدام معاونت گفت وگوی خانواده و بین نسلی است.

ابتکار افزود: در این راه ۱۲ بسته آموزشی برای مربیان زنان و دختران در حوزه مهارت های زندگی و مهارت ارتباطی تدوین شد تا راهکاری برای انسجام خانواده و اجتماع کشور باشد.

طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی در ۹۰۰ محله در سراسر کشور

وی در ادامه طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی در ۹۰۰ محله در سراسر کشور را از دیگر طرح های معاونت با حمایت سازمان های مردم نهاد و سازمان های مرتبط دانست و تاکید کرد: در این راه تاکنون ۱۲۰۰ آموزشگر محلی مهارت دیده اند تا تاب آوری در میان جوانان و زنان ارتقا دهند.

حمایت از صندوق های خرد روستایی با همکاری وزارت کار

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه موضوع اتصال به بازار کار و صندوق های خرد روستایی یا تعاونی ها را از سال ۹۸ مدنظر قرار دادیم،اعلام کرد: در راستای افزایش توانمندی زنان روستایی و عشایری و تشکیل تعاونی، موافقتنامه مشترکی با وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی امضا کردیم تا از مهارت های شغلی زنان و تشکل های بانوان با رویکرد ایجاد زنجیره ارزش و اشتغال حمایت شود.

اورژانس اجتماعی مهم ترین نهاد در بحران ها

ابتکار در ادامه با بیان اینکه  معاونت امور زنان و خانواده از اورژانس اجتماعی به عنوان یکه نهاد موثر در بحران حمایت می کند، گفت: اورژانس اجتماعی، شبکه مداخله ای در بحران ها است که در همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر این شبکه ایجاد شده است.

وی افزود: دوره ها و بازدیدهای بسیاری از این شبکه ها صورت گرفته و مباحث مرتبط با خشونت علیه زنان پیگیری شده است. به عنوان مثال در استان های کهگیلویه و بویراحمد، به طور خاص با رایزنی با اورژانس اجتماعی سه مرکز مشاوره ای ایجاد شده و می رود که مرکز خوابگاهی برای دختران بازمانده از تحصیل هم راه اندازی شود.

اجرای طرح ارمغان از عاشورا تا اربعین

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به تفاهم نامه این معاونت با انجمن حمایت از زندانیان، گفت: این کار در جهت تحکیم بنیان خانواده های زندانیان و بهبود کیفیت آنان صورت گرفته است.

وی افزود: امسال بنا داریم از عاشورا تا اربعین پنجمین دوره طرح «ارمغان» که برای آزادسازی زنان زندانی جرایم غیر عمد انجام می شود، برگزار کنیم. این طرح با همکاری تشکل ها، فعالان، سلبریتی ها و رسانه برای آزاد سازی زنان صورت خواهد گرفت.

ماه آینده لایحه تامین امنیت زنان و خانواده به صحن مجلس می رود

ابتکار درباره وضعیت لایحه تامین امنیت زنان با اشاره به اینکه بررسی های این لایحه در کمیسیون لوایح تمام شده و در نیمه راه کمیسیون اصلی است، گفت: در بررسی این لایحه، حدود ۲۶ جلسه کمیسیون برگزار شده و امیدواریم ماه آینده بررسی ها تمام و وارد صحن علنی مجلس شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره موضوع تجاوز که این روزها در شبکه های مجازی بیشتر به آن پراخته می شود، توضیح داد: در این حوزه قوه قضاییه و اورژانس اجتماعی ورود می کند اما آنچه معاونت امور زنان دنبال کرده، تهیه گزارش مقدماتی در جلسه قبل کمیسیون لوایح و ارائه آن است. ضمن اینکه گزارش کامل تری هم در قالب مصاحبه با برخی افراد که مورد تجاوز قرار گرفته اند، ارائه خواهیم داد که بیشتر جنبه گزارش مدیریتی برای اطلاع افراد تصمیم گیر و مدیران ارشد است.

ابتکار تاکید کرد: آفت این موضوع این است که به یک اتهام زنی یا به خارج شدن از چارچوب رسیدگی قضایی منتج شود.

ارسال لایحه تشدید مجازات قتل فرزند توسط پدر به قوه قضاییه

ابتکار درباره موضوع قتل فرزند توسط پدر، گفت: معاونت بعد از خبر قتل محارم، نشست های حقوقی برگزار و لایحه ای تنظیم و برای کمیسیون لوایح دولت ارسال کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: این لایحه یک جلسه در کمیسیون لوایح مطرح شد مبنی بر تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند که بخاطر ماهیت قضایی از طریق دکتر آوایی ریاست محترم کمیسیون به قوه قضاییه ارسال شده که امیدواریم برای تصویب نهایی هر چه سریعتر به صحن علنی مجلس وارد شود.

پیگیری مشکلات زنان در حوزه‌ ثبت سند

ابتکار درباره‌ مشکلات زنان در حوزه‌ ثبت سند و پیگیری آن از معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور اظهار کرد: اگر زنان با مشکلاتی و مواردی در حوزه ثبت سند مواجه هستند به ما گزارش دهند چراکه ما حتما پیگیری می کنیم.

وی افزود: حمایت از نهادهای مدنی از تاکیدات رئیس جمهور بوده و هست و در حال حاضر با ۲۷۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده در حال فعالیت و ارتباط هستیم و به دلیل نقش آنها در کشور دوره‌ آموزشی نیز برای آنها برگزار کردیم.

ابتکارادامه داد:  ۱۴۰۰ تشکل در سال گذشته یک دوره‌ی چهار روزه را دیده‌اند و ۱۴۱ پروژه با همکاری آنها اجرا شده است.

همکاری با جهاد دانشگاهی و وزارت کشور در جهت توان افزایی زنان سرپرست خانوار

وی به همکاری معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور با جهاد دانشگاهی و وزارت کشور در جهت توان افزایی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی اشاره کرد و افزود: طرح‌های تاب آوری و ارتقای اجتماعی زنان عمدتا زنان سرپرست خانوارِ حاشیه نشین را مورد توجه قرار می‌دهد و در حاشیه شهرها انجام می شود.

ابتکار درباره فعالیت معاونت زنان و خانواده در مسائل مربوط به زنان معتاد تصریح کرد: به علت اینکه متولیان زیادی در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند؛ معاونت امور زنان و خانواده مستقیما فعالیتی ندارد اما تفاهم نامه‌ای با ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت پیشگیری از اعتیاد داریم که در حال تبدیل به موافقت‌نامه است.

تلاش برای بازگشت به مدرسه کودکان بازمانده از تحصیل

وی در مورد بازگشت به مدرسه کودکان بازمانده از تحصیل، گفت: بسته سیاستی در حوزه کودکان بازمانده از تحصیل با وزارت آموزش و پرورش و سازمان نهضت سواد آموزی اجرا شده که به طور خاص حدود ۳۰ هزار دختر روستایی و عشایر را در بر گرفته است. این در حالیست که یکی از دلایل بازماندن از تحصیل حدود ۵۰ هزار کودک مشکلات شناسنامه ای بود که امید می رود با تدابیر اتخاذ شده وزارت رفاه و آموزش و پرورش مشکلات این قشر نیز رفع شود.

حمایت از زنان سرپرست خانوار در بحران کرونا

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به سوال عصرپرس مبنی بر اینکه این معاونت در بحران کرونا چه اقداماتی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار انجام داده ؟ گفت: تلاش کردیم در بحران كرونا بیشتر توليدات بهداشتی را به سمت زنان سرپرست خانوار ببریم و دراین راستا ميليون ها ماسك استاندارد توسط خانم هاي سرپرست خانوار تهيه شده است.

وی افزود: علاوه بر آن نیز در راستای حمایت و جلوگیری از خشونت خانگی و تقویت بنیان خانواده در دوران قرنطینه و بحران کرونا به کمک وزارت ارتباطات دو پيامك سراسري را برای معرفي اوژانس 123 و 1480 ارسال شده و مردم با تماس با این شماره ها می توانند از خدمات مشاوره ای بهره مند شوند.

  

خبرنگار: پروین مرادی

دبیر: وجیهه مرادی


نام:
ایمیل:
* نظر: