اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
کد خبر: ۱۹۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - 27 July 2020
بذرپاش در آیین تکریم و معارفه رئیس دیوان محاسبات کشور:
رئیس دیوان محاسبات کشور با تأکید بر نظارت بر قیمت کالا و خدمات گفت: راه اندازی نهضت قیمت تمام شده از مهم ترین اقدامات ضروری است و بر قیمت‌گذاری کالا و خدمات از ابتدای تولید تا پایان آن باید نظارت شود.
دیوان محاسبات از بیت‌المال پاسداری خواهد کردبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس از خانه ملت، مهرداد بذرپاش رئیس جدید دیوان محاسبات کشور در آیین معارفه خود که صبح امروز (دوشنبه، 6 مرداد ماه) در محل این دیوان برگزار شد، با اشاره به برخی حواشی روزهای اخیر درباره سوابق خود گفت: کلکسیونی از حرف ها زده شد؛ بعضی افراد دلسوز بودند و برخی احتمالا نگران شدند که من از همه آنها گذشتم و به خون پدر شهیدم قسم یاد می کنم و با خدای خود عهد می بندم که ایستاده ام و ذره ای از حقوق مردم و بیت المال کوتاه نمی آیم و اجازه نمی دهم به کسی به اسم عدالت خواهی ظلم شود.

وی در ادامه دیوان محاسبات را از اصلی ترین و مفتخرترین نهادهای نظارت مالی کشور دانست و گفت: این دیوان در حوزه نظارت کمترین خطا و بیشترین کارایی را داشته اما همچنان مشکلات زیادی در کشور قابل رؤیت است.

رئیس دیوان محاسبات کشور در ادامه با بیان اینکه حسابرسی عملکرد، اصلی ترین راهبرد در حوزه فعالیت دیوان است، عنوان کرد: زمانی که دولت ضوابط بودجه را اعلام می کند، دیوان باید سریعا شاخصه های زمان بندی را نیز به آن اضافه کند همچنین باید پیگیری کرد تا دولت بودجه ریزی عملکرد خود را نیز ارائه کند که تا کنون چنین اقدامی از سوی دولت ها انجام نشده است.

وی افزود: محافظه کاری عمده ای در میان مدیران نهادینه شده که باید از بین برود همچنین مسئولان نباید به خاطر نزدیکی به پایان دولت یا مجلس و یا تازه کار بودن دولت یا مجلسی، امور را روی زمین بگذارند که در این راستا دیوان محاسبات نیز به پاسداری از بیت المال به عنوان مهم ترین وظیفه خود رسیدگی کرده و بر هیچ خطایی چشم نخواهد پوشید.

بذرپاش در ادامه با بیان اینکه دیوان محاسبات برخط می تواند مسیری برای رسیدن به حسابرسی عملکرد و بهینه سازی آن ایجاد کند، اظهار داشت: راه اندازی نهضت قیمت تمام شده از مهم ترین اقداماتی است که باید صورت گیرد و قیمت گذاری کالا و خدمات از ابتدای تولید آن تا پایان نظارت شود همچنین باید به گونه ای رفتار شود که مردم احساس کنند دیوان محاسبات به عنوان ناظر مالی کشور می تواند گرهی از مشکلات آنها بگشاید.

رئیس جدید دیوان محاسبات کشور ادامه داد: در این مسیر از ظرفیت عظیم نخبگان و جوانان استفاده می کنیم تا دیوان به جایی برسد که مردم نیز رفته رفته پشتیبان آن شوند.

وی در ادامه تفریغ بودجه را از اصلی ترین انتظارات مجلس از دیوان محاسبات عنوان کرد و افزود: زمان بررسی بودجه نزدیک است و نمایندگان باید برای ارائه نظر در این حوزه، به گزارش تفریغ سال گذشته رجوع کنند از این رو باید این گزارش ها دقیق و به موقع باشد.

رئیس دیوان محاسبات کشور در پایان خاطرنشان کرد: چابک سازی، شفاف سازی، کارآمدسازی و اجتماعی سازی به معنای استفاده از ظرفیت مردمی برای امور نظارتی در دستور کار دیوان خواهد بود.

براساس این گزارش، مهرداد بذرپاش در نشست روز چهارشنبه اول مرداد ماه صحن علنی مجلس با 158 رأی نمایندگان برای تصدی سمت دیوان محاسبات کشور انتخاب شد.نام:
ایمیل:
* نظر: