اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
کد خبر: ۱۸۷۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۰۷ تير ۱۳۹۹ - 27 June 2020
با حضور مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛
مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در سفر به شیراز و در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در این شهر، بر حرکت طب سنتی در مسیر تغییر سبک زندگی مردم، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و ارتقای سطح سلامت جامعه، تاکید کرد و این اقدامات را محور مهم فعالیت سلامتکده‌ها دانست.

سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز آغاز به کار کرد

به گزارش عصرپرس به نقل از وزارت بهداشت، دکتر «محمدرضا شمس اردکانی»، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در سفر به شیراز و در نشستی با رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشاور عالی رییس دانشگاه و اعضای هیات علمی گروه‌های طب سنتی، طب ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی و اعضای هیات علمی این دانشگاه، با بیان اینکه شیراز نه‌ تنها بر بلندای شعر و ادبیات، بلکه بر قله علم پزشکی ایستاده است، گفت: مجموعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در کشور سرآمد است.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد دانشگاه حکمت‌بنیان و اهمیت برنامه‌ریزی منسجم در این زمینه، به‌عنوان راهگشایی مطمئن برای حل مسائل، افزود: لازم است یک برنامه جامع حکمت‌بنیان که قابل دفاع باشد، تدوین کرده و پس از تعیین کلیات، اهداف را در این مسیر پیش ببریم.

از اجرای برنامه جامع حکمت‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حمایت می‌کنیم

مشاور وزیر بهداشت با قدردانی از حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز از توسعه علمی طب سنتی، نسبت به همکاری با این دانشگاه برای تقویت بیشتر این حوزه اعلام آمادگی کرد و با اعلام حمایت از اجرای برنامه جامع حکمت‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با توجه به تجربه‌های خوب موجود در طب سنتی و استعداد خوبی که در این زمینه در شیراز وجود دارد، می‌توان نخستین دانشکده طب سنتی حکمت‌بنیان را در دانشگاه علوم پزشکی این شهر راه‌اندازی کرد.

شمس اردکانی با تاکید بر بهره‌مندی از دیدگاه‌ها و تجربه‌های استادان و پیشکسوتان حوزه طب سنتی، افزود: استادان و پیشکسوتان، ثروت و نعمت دانشگاه هستند و باید از تجربه و دانش آنها بهره بگیریم.

وی از کسب رتبه پنجم برای ایران در پژوهشگری و ارائه مقالات در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی در دنیا خبر داد و تاکید کرد: طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان و دارای قابلیت کاربردی در جامعه است که باید در مسیر تغییر سبک زندگی مردم، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و ارتقای سطح سلامت جامعه گام بردارد.

فعالیت سلامتکده‌ها نباید تنها به حوزه درمان محدود شود

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز نیز با بیان اینکه راه‌اندازی سلامتکده‌ها یکی از اولویت‌های این دفتر برای بهره‌مندی هرچه بیشتر مردم از خدمات حوزه طب سنتی و مکمل است، گفت: با توجه به وسعت استان فارس و شهر شیراز و اهمیت توسعه امکانات حوزه سلامت، بخش خصوصی برای تامین نیازهای مردم در حوزه طب سنتی به یاری بخش دولتی آمده و بخش دولتی نیز از این مشارکت حمایت می‌کند.

وی راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی توسط بخش خصوصی را گام بسیار بزرگی در مسیر ارتقای سطح سلامت جامعه دانست و برشمرد که در صورت اقدام در زمینه تغییر سبک زندگی و تغذیه مردم، می تواند نقش موثری در سلامت جامعه ایفا کند.

فعالیت سلامتکده‌ها نباید تنها به حوزه درمان محدود شود، بلکه باید در زمینه ارتقای فرهنگ خودمراقبتی و برای کمک به بهبود سلامت جامعه و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و همه‌گیری‌ها وارد عمل شوند.

با توسعه طب سنتی علمی، می‌توانیم در مسیر بهبود سلامت جامعه گام برداریم

دکتر «مهرزاد لطفی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز، به امکانات و توانمندی‌های ویژه‌ای که برای این سلامتکده پیش‌بینی شده است، اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی برای توسعه خدمات درمانی در جامعه، گفت: باید از بخش خصوصی در مسیر پیشبرد اهداف سلامت جامعه و توسعه امکانات به‌منظور فراهم‌کردن رفاه بیشتر برای مردم، حمایت کرد.

وی با اشاره به جایگاه طب سنتی در دیدگاه عمومی جامعه ایران و اعتماد مردم به آن، افزود: با توسعه طب سنتی علمی و استفاده از تجربیات این عرصه، می‌توانیم در مسیر بهبود سلامت جامعه گام برداریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با قدردانی از حمایت‌های دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، لوح سپاسی را به دکتر شمس اردکانی اهدا کرد و اعضای گروه طب سنتی و طب ایرانی دانشگاه نیز گزارشی از اقدامات خود را ارائه کردند.

گفتنی است، سلامتکده طب سنتی پارسیان در چهار طبقه و با اعتبار حدود سه میلیارد تومانی بخش خصوصی در شیراز راه‌اندازی شده و با دارا بودن امکاناتی مانند اتاق پزشک، اتاق CPR، اتاق حجامت بانوان و آقایان، اتاق غمز و دلک، مرکز ساخت داروهای گیاهی و داروخانه گیاهی و با حضور ۹ پزشک متخصص طب سنتی و داروسازی سنتی، آماده ارائه خدمات این حوزه به مردم است.


نام:
ایمیل:
* نظر: