اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴
کد خبر: ۱۸۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۳ - ۰۴ تير ۱۳۹۹ - 24 June 2020
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد:
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه استفاده از ماسک در دنیا در حال اجباری شدن است و ما باید برای احترام به حقوق شهروندی، ماسک بزنیم، اظهار داشت: استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده و مکان های پر تجمع لازم و ضروری است و باید به سمتی برویم که استفاده از ماسک اجباری شود.
اجباری شدن استفاده از ماسک در دنیابه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، با تاکید براینکه امکان بسته بودن طولانی مدت مشاغل وجود نداشت، گفت:مهم ترین نکته در خصوص بازگشایی مشاغل رونق اقتصاد است، نمی شود انتظار داشت مشاغل در طولانی مدت بسته باشند و مردم در خانه بمانند. این کار شدنی نیست.

وی مهمترین شاخص های تاثیر گذار درباره شیوع و بروز کووید ۱۹، را ویژگی های ویروس دانست و گفت: بیماری کووید۱۹ هنوز نه واکسن و نه درمان قطعی دارد و تا حدود زیادی هنوز رفتارش ناشناخته است. بر خلاف اجداد ویروس کرونا، این ویروس جدید اصلا ضعیف نشده و از بین نرفته است.

رئیسی ادامه داد: ویروس کرونا حداقل تا یکسال آینده باماست. در پاییز و زمستان آنفلوانزا هم داریم. ویروس کرونا بر خلاف آنفلوانزا که بیماری فصلی است در تابستان هم باماست. اکنون اتفاقا کرونا بیشتر در تابستان مناطق گرمسیر را درگیر کرده است در دنیا هم بزریل که کشور گرمی است دومین میزان شیوع کرونا را در دنیا دارد.

وی گفت: ویروس کرونا در تجمعات شیوع بالاتری دارد. در زمستان در شهرهایی که تجمع بیشتر است شیوع بیشتر می شود در تابستان هم چون مردم در اتاقی که کولر دارد بیشتر جمع می شوند بیماری بیشتر می شود.

اجباری شدن استفاده از ماسک در کشور

وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک در دنیا در حال اجباری شدن است و ما باید برای احترام به حقوق شهروندی، ماسک بزنیم، اظهار داشت: استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده و مکان های پر تجمع لازم و ضروری است و  باید به سمتی برویم که استفاده از ماسک اجباری شود.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی، گفت: بهترین راه در مقابله با انتقال ویروس و کاهش موارد ابتلاء استفاده از ماسک است.

رئیسی ادامه داد: اصلا نیازی نیست سراغ ماسک های گران قیمت برویم. ماسک ساده خانگی هم کمک کننده است. با آموزش های ساده می توان ماسک خانگی تولید کرد. مهمترین ناظر خود مردم هستند اگر کسی که کنار ما نشسته ماسک استفاده نمی کند باید به او توصیه کنیم ماسک استفاده کند.

کمبود تخت بستری نداریم 

وی درباره وضعیت تخت‌های بستری و تجهیزات بیمارستانی با توجه به افزایش مراجعات و بستری بیمارستانی کووید ۱۹ در کشور، گفت: از نظر تخت‌های ویژه و بستری وضعیت مطلوبی داریم و به هیچ وجه در وضعیت بحرانی کمبود نیستیم. 

رئیسی افزود: در برخی از استان‌ها که اکنون استان‌های درگیر این بیماری هستند، ممکن است درصد بالایی از تخت‌ها  اشغال شده باشند اما این به معنای کمبود تخت نیست.

معاون وزیر بهداشت، درباره نیروی انسانی در بخش‌های کرونا، اظهار داشت: در ارتباط با نیروی انسانی که مهم‌تر و کاراتر از تجهیزات است، باید بگویم که نیروی آموزش دیده و دوره دیده بسیار اهمیت دارد. باید به علل کمبود نیروی انسانی در این وضعیت دقیق ‌تر نگریسته شود. 

وی افزود: در بیمارستان‌ها برخی از بخش‌ها را تنها به بیماری کرونا اختصاص دادیم که قاعدتا این بخش‌ها پرستار ویژه خود را می‌طلبند. برخی از بخش‌ها نیز تخت‌های ویژه دارند که این بخش‌ها نیز پرستار ویژه نیاز دارند. نکته دیگر هم درگیری خود همکاران ما در برخی از بیمارستان‌ها با کرونا است که حداقل دو هفته باید از فیلد بیمارستان خارج شوند و بعد از بهبودی به محیط کار بازگردند.

رئیسی گفت: مجموعه این موارد باعث شده کمبودهایی ایجاد شود و برای به کارگیری پرستاران فراخوان دهند. البته به طور مزمن نسبت پرستار به تخت در همه جای کشور معمولا از قبل هم کمبود وجود داشته است. در این شرایط ویژه هم که همکاران ما در بیمارستان‌ها فرسایش و خستگی پیدا کرده‌اند و برخی از پرستاران فعال در بخش‌های کرونا حتی تا همین اواخر نیز، زمان استراحت‌شان را هم در بیمارستان می‌مانند.

برنامه ریزی برای به کار گیری طولانی مدت پرستاران ۸۹ روزه 

وی درباره وضعیت بکارگیری پرستارهای ۸۹ روزه که قرار بود در مجوزهای جدید، استخدام و بکارگیری شوند، افزود: در ارتباط با پرستاران ۸۹ روزه‌ نیز در جریانم برنامه‌ ریزی‌ های خوبی صورت گرفته که به کارگیری طولانی مدت شوند و مجوزهایی برای استخدام آنها در دانشگاه‌ها اخذ شده است.

ابتلاء ۴۰ درصد مردم در برخی استانها به کرونا
معاون وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه در این مورد که چند درصد کشور درگیر کرونا شده است نمی توان یک آمار کلی کشور اعلام کرد، گفت: این آمار ها استان به استان فرق می کند. در برخی استانها ۴ درصد یا ۵ درصد درگیر کرونا بوده اند.برخی 10تا 12درصد، در استان تهران بر اساس بررسی های سرولوژی کمتر از 20درصد و حدود 15درصد درگیری داشته ایم. قم و گیلان بالای ۴۰ درصد درگیر شده اند. اگر قرار به ایمنی حمعی برسیم بالای 65دصد درگیری باید باشد.

وی با بیان اینکه  گزارشی از اینکه بیمارانی دوباره مبتلا  به کرونا شده باشند نداشته ایم، ادامه داد: اگر تست کسی تست مثبت شده باشد تا ۶۰ روز بعد ممکن است تست او مثبت باشد. این به معنای آلودگی مجدد نیست. تکه های ویروس مثبت تلقی در بدن باقی ماند. این ویروس در بافت ریه یا مخاط سینوس تا مدتها باقی می ماند اما مثبت های بعدی بیماری زایی جدید نیست.

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در بازگشایی هاباعث افزایش بیماری است
رئیس در پاسخ به سوال عصرپرس مبنی بر اینکه با توجه به بازگشایی استخرهای سر پوشیده مردم چه پروتکلی باید رعایت کنند و اینکه با رعایت پروتکل های بهداشتی می توان مانع انتقال کرونا شد؟ گفت: بازگشایی ها الزامات کلی و عمومی دارد، یکسری الزامات کلی شامل همه جا می شود هر بازگشایی که باعث تجمع  و کاهش فاصله گذاری اگر پروتکل ها رعایت نشود، می تواند باعث افزایش بیماری شود. اگر تجمع در جای سرپوشیده باشد افزایش بیماری بیشتر خواهد بود. مثلا اگر استخر یا سینما روباز باشد موارد انتقال کمتر است. در فضای بسته با توجه به حجم فضا میزان انتقال متفاوت است هر چه فضا بزرگتر و افراد کمتر باشند احتمال انتقال کمتر است.

وی گفت: به عنوان وزارت بهداشت به نفع ما بود که بازگشایی ها اتفاق نمی افتاد اما ما تحت تحریم و در شرایط بد و مشکلات اقتصادی هستیم افرادی هستند اگر روزانه کار نکنند شب شام ندارند نمی توانیم همه چز را تعطیل کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار برای کرونا پول گذاشت. انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای مدیریت و کنترل کرونا پول گذاشت. پول ما برای کرونا یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی که با گذشت ۵ ماه از اپیدمی کرونا فقط ۳۰ درصد این پول را گرفته ایم باید واقع نگر باشیم.

وی افزود: شنبه هفته جاری تصمیم خوبی در ستاد ملی کرونا گرفته شد. بر اساس آن به استانهای که در شیوع بالای کرونا هستند، اختیار داده شد که بتوانند، تعطیلی داشته باشند. این تصمیم یک نقطه عطف در مدیریت کرونا در ایران است.

بازگشت محدودیت ها در ۷ استان

رئیسی افزود: هفت استان درخواست مدیریت کرونا ۷ استان درخواست داشتند، اجازه تعطیلی و بازگشت محدودیت را داشته باشند. وزارت بهداشت این درخواست را تایید کرد و قرار شد امشب به وزارت کشور ابلاغ شود و از بسته شدن اماکن عمومی در این استانها اعمال شود. این اقدام نوعی تعطیلی و اعمال محدودیت موقت است

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: اجرای پروتکل ها و نظارت بر اجرای پروتکل ها هر دو مهم است و باید توجه شود افرادی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند جریمه شوند. میزان ریسک انتقال کرونا در یک نانوایی با یک رستوران فرقی ندارد، البته در نانوایی ها مشکلات بهداشتی زیادی از قبل داشته ایم که راه حل آن صنعتی شدن نانوایی هاست. اما مردم هنوز با نان سنتی علاقه دارند.

رئیسی ادامه داد: پروتکل های بهداشتی برای همه صنایع ارسال شده است. همه کارکنان باید خود اظهاری سلامت کنند و باید تعهد اجتماعی داشته باشند که دیگران را در مخاطره بیماری قرار ندهند. باید جلوی تخلفات را هم در اماکن عمومی و هم در بین مردم بگیریم و باید به طور جدی با متخلفان برخورد کنیم.

پلمب ۲۴۷ هزار واحد صنفی متخلف در بحران کرونا

وی ادامه داد: بعد از شروع کرونا تاکنون ۲۴۷ هزار واحد صنفی و صنعتی را در این مدت پلمب کردیم. و این آمار همچنان رو به افزایش است اما این اقدام کافی نیست و خود مردم باید نظارت کنند.

معاون وزیر بهداشت، گفت: تصمیم جدی داریم که واحدهای متخلف پلمب شوند این برخوردهای قهرآمیز شاید گریزناپذیر باشند اما راه پایداری نیست. خود مردم اگر تخلف دیدند نباید در مراکز متخلف حضور پیدا کنند.

موج دوم کرونا شروع نشده است

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هنوز پیک اول را تمام نکرده ایم، گفت: ویروس کرونا همچنان در سطح کشور می چرخد. زمانی می گوییم موج دوم که حداقل ۸۰ درصد موج اول به اتمام برسد، آن زمان می توانیم افزایش بعدی را موج دوم تلقی کنیم.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران به 9 و نیم درصد رسید

وی افزود: رفتار مردم یا سبک زندگی مردم در کنترل این بیماری مهم است اگر در استانهایی فاصله گذاری اجتماعی به درستی رعایت نشود، ماسک استفاده نشود و مردم در تجمعات حضور پیدا کند، میزان شیوع بیشتر می شود. در سطح کشور بعد از اینکه در اردیبهشت بیش از 70 درصد مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند الان رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۲۰ درصد رسیده به همین علت میزان ابتلا بالاتر رفته است و  متاسفانه درتهران این آمار به 9 و نیم درصد رسید است.

غربالگری کرونا در مراکز ۱۶ ساعته ادامه دارد

معاون وزیر بهداشت در ادامه با اعلام اینکه غربالگری کرونا در مراکز ۱۶ ساعته ادامه دارد، گفت: در این مراکز از افراد مشکوک تست گرفته می شود. بیماران شناسایی شده تحت درمان و قرنطینه قرار می گیرند و از اطرافیان افراد مثبت مانند اعضای خانواده و همکاران نیز تست گرفته می شود.

۴۰ میلیون نفر در مرحله دوم غربالگری شده اند

رئیسی گفت: تاکنون دو مرحله غربالگری و بیماریابی کرونا انجام شده است، در مرحله اول ۷۸ میلیون نفر غربالگری شدند، دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این تعداد ویزیت سرپایی شدند. در مرحله دوم ۴۰ میلیون نفر که عمدتا افراد دارای بیماری زمینه ای، سالمند و زنان باردار بودند غربالگری شدند.

وی افزود: غربالگری آزمایشگاهی سرپایی هم انجام شد. اولین پایلوت در زنجان بود با ۱۰۰ تست روزانه شروع کردیم. نتایج خوبی به دست آمد ۲۰ درصد افراد مراجعه کننده در حوزه سرپایی بیشتر شدند. ۵۶۸ هزار تست از مراجعان سرپایی تاکنون انجام شده و افراد بیمار با قرنطینه خانگی درمان شدند. تعداد تست روزانه کرونا در کشور نیز به  بیش از ۲۰ هزار رسیده است.

 
خبرنگار: پروین مرادی
دبیر: وجیهه مرادی

نام:
ایمیل:
* نظر: