اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
کد خبر: ۱۸۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۷ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - 21 May 2020
سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:
سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید براینکه منطقه سبز درکشور نداریم ،گفت: در حال حاضر 218 منطقه سفید در سطح کشور داریم درحالی که اویل بیماری حتی یک نقطه سفید وجود نداشت امیدواریم با رعایت بیشتر مردم بتوانیم تا یک ماه آینده آماری از مناطق سبز را اعلام کنیم.

وضعیت سفید در 218 شهرستان کشوربه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس،کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: حدود دو ماه پیش اگر می‌خواستیم آمار بستری و سرپایی را به تفکیک اعلام کنیم، روزهای اول اسفند موارد ارجاعی صد در صد از بیمارستان‌ها بود و بعد ۹۵ درصد. در حال حاضر ۱۵ درصد موارد ارجاعی از بیمارستان‌هاست و کمترین درصد و عدد بستری را در دو ماه گذشته شاهد هستیم.

وی افزود: در موارد سرپایی نکته‌ای که در هفته‌های اخیر در استان‌های مختلف پیگری می‌شود، رهگیری موارد تماس نزدیک و مجاوران با افراد مبتلاست و هر روز بهتر از گذشته این اقدام انجام می‌شود. ممکن است موارد مثبت در ظاهر بالاتر از روزهای گذشته باشد، اما در عمل موارد بستری به شدت در حال کاهش است و امیدواریم با همین شیب در روزهای آتی ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: موارد فوت هم نسبت به روزهای پیک، تقریبا یک سوم شده است. افرادی که فوت می‌کنند اغلب کسانی هستند که بین ۳ تا ۵ هفته در آی سی یو تحت مراقبت بودند.

حرکت به سمت مهار بیماری کرونا

جهانپور گفت: چند هفته است که در مرحله مدیریت بیماری ناشی از ویروس کرونا هستیم. در استان خوزستان بین ۷ تا ۱۰ روز اخیر وضعیت مدیریت شده بیماری نداریم، اما با گذر از این مرحله با توجه به این‌که در استان‌های مختلف شاهد کاهش موارد فوت و ابتلا و بستری هستیم، مرحله مدیریت شده بیماری در اغلب استان‌ها حفظ شده است. در اغلب استان‌ها در آستانه کنترل بیماری هستیم، اما نمی‌توانیم با توجه به فراز و نشیب‌ها در برخی استان‌ها، این واژه را درباره همه کشور به کار ببریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در آستانه کنترل هستیم و به سمت مهار بیماری حرکت می‌کنیم. اگر چند استان با ثبات دیگر اضافه شده و خوزستان هم از بحران خارج شود در آستانه کنترل خواهیم بود.

افزایش استانهای وضعیت سفید به 218 منظقه

جهانپور در پاسخ به سوال عصرپرس در خصوص آماری از استان های وضعیت سفید و قرمز ، گفت: امروز از  100 منطقه سفید به بیش از 218 منطقه افزایش یافت است و مردم می توانند با نصب سامانه ماسک اطاعات را به صورت تفکیک و به روز دریافت کنند.

وی ادامه با تاکید براینکه  درکشور منطقه سبز نداریم ،افزود: همانطور که در اوایل بیماری در هیچ نقطه ای از ایران منطقه سفید وجود نداشت و اکنون 218 منطقه سفید داریم امیدواریم یک ماه آینده آماری از مناطق سبز را اعلام کنیم.

جهانپور ادامه داد: مناطقی در وضعیت زرد هستند و  نگرانی ما از ایام تعطیلات خرداد و به خصوص عید سعید فطر است که انتظار داریم مردم از سفر های غیر ضروری پرهیز کنند که در این صورت می توان در اینده افزایش مناطق سفید را داشته باشیم.

مستندات علمی در خصوص ضعیف شدن ویروس کرونا  وجود نداریم

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگر عصرپرس مبنی بر اینکه آیا کاهش ابتلا کرونا نشان از ضعیف شدن بیمار است ؟ گفت: مستندات علمی در خصوص ضعیف شدن ویروس نداریم و با توجه به کاهش موارد اتبلا  این به معنای ضعیف شدن ویروس نیست و اینکه آیا رفتار متفاوتی در پیش گرفته و یا  نه نمی توانیم به عنوان وزارت بهداشت اظهار نظر کنیم.

وی ادامه داد: از میان مبتلایان بیماری همچنان در 24 ساعت تا 70 نفردر روز بر اثر بیماری فوت می کنند و امروز نمی توانیم با قطعیت در خصوص این بیماری صحبت کرد.

 مخالفت وزارت بهداشت با اجرای طرح ترافیک

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: نظر وزارت بهداشت به صراحت این است که فعلا تا اطلاع ثانونی چیزی به نام طرح ترافیک در هیچ کدام از شهرهای بزرگ منطقی نیست و قطعا با آن مخالفیم و این موضوع کمکی به پیشگیری از انتقال کرونا نمی‌کند.

جهانپور ادامه داد:کشور در وضعیت عادی نیست و تهران وضعیت فراز و نشیب در هفته‌های اخیر داشته و نمی‌توانیم بگوییم حتی وضعیت سفید دارد. اولویت ما رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی است و آلودگی هوا نیست.

107 شهید مدافع سلامت

وی درباره تعداد شهدای سلامت، گفت: کمیته ویژه‌ای موضوع شهدای سلامت را بررسی می‌کند و معیارهایی در این زمینه وجود دارد. آنچه رییس سازمان نظام پزشکی از شهدای سلامت مشخص کرده تاکنون 107 نفر شامل کلیه پزشکان و پرستاران و بهورزان و داروسازان و بهیاران و کارکنان و خدمه بیمارستان‌ها هستند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان نظام پزشکی موارد مبتلا هم حدود 790 نفر هستند که در همه رده‌ها و مشاغل هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره ادامه فعالیت سامانه 4030بیان کرد: فعلا سامانه 4030 در مرحله دوم غربالگری کرونا به کار خود ادامه می‌دهد. البته تلاش ما این است که مردم را به سمت ثبت نام و خوداظهاری مجدد در سامانه salamat.gov.ir‌ ببریم. سامانه 1666بیمه سلامت هم همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. تا زمانی که بار تماس‌ها به حدی کاهش پیدا کند که بتوانیم به سامانه 190 برگردیم و تعداد افراد نیازمند به مشاوره به حد عادی قبل از اسفند ماه برسد. در مورد ادامه همکاری 4030 هم می‌تواند بعدتر صحبت کرد. تا زمانی که تعداد تماس‌ها بیش از وضعیت عادی است، 4030 به کار خود ادامه می‌دهد.

اولویت استخدام با همکاران فعال در بسیح ملی مقابله با کرونا

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره پرستاران با قرارداد 89 روزه بیان کرد: قرار شد پرستارانی که اشتغال نداشتند و در اسفند ماه خواستند به کادر درمان اضافه شوند، قرارداد 89 روزه منعقد کنند. وزارت بهداشت تصمیم گرفت که برای هرگونه استخدام که در آینده انجام می‌شود، این افراد در اولویت استخدامی باشند. این موضوع همچنان به قوت خود باقی است و هرگونه مجوز استخدامی جدید صادر شود، اولویت با افرادی است که در بسیج ملی مقابله با کرونا همکاری داشتند.

ابتلای مجدد به کرونا

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره عدم ابتلای مجدد بهبود یافتگان کرونا اظهار کرد: این‌که هر فرد بهبود یافته به کرونا مبتلا نمی‌شود را نمی‌توان به طور قطعی اعلام کرد. اکثر افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، اگر آنتی بادی آنها از سطح قابل قبولی بیشتر باشد، به طور موقتی ابتلای مجدد نخواهند داشت. این‌که عدم ابتلا چند سال یا ماه خواهد بود، مشخص نیست. اکثر افراد حداقل تا چند ماه آینده مبتلا نمی‌شوند و این ممکن است شامل همه نباشد.

بازگشایی صحن‌ها و اماکن متبرکه

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت درباره زمان بازگشایی صحن‌ها و اماکن متبرکه گفت: بعد از عید فطر، بقاع متبرکه در حد صحن بازگشایی می‌شوند و افراد به صورت عبوری در صحن حاضر می‌شوند. فعلا رواق‌ها تا اطلاع ثانوی بازگشایی نمی‌شود. این موضوع به این بستگی دارد که بعد از 17خرداد بررسی بیشتری داشته باشیم.

 

 

خبرنگار: پروین مرادی

دبیر: وجیهه مرادی


نام:
ایمیل:
* نظر: