اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
کد خبر: ۱۸۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - 21 May 2020
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:
رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام اینکه شرکت دانش بنیان داخلی تا قبل از مهر ماه واکسن انفلوانزا را وارد بازار می‌کند، گفت: کمبود شدیدی در دنیا در مورد واکسن آنفلوآنزا وجود دارد و حتی اگر بخواهیم از منشا خارجی تهیه کنیم با مشکلاتی مواجه خواهیم بود بنابراین امیدواریم با همت سازمان غذا و دارو، واکسن آنفلوآنزا را به روش نوترکیب داشته باشیم.

تولید واکسن آنفلوآنزا توسط شرکت های دانش بنیان درکشوربه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، مصطفی قانعی رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، با تاکید براینکه کشور ما با توجه به کمبود اقلام بهداشتی با توانایی علمی توانست ظرف مدت دو ماه به کشور صادر کننده تبدیل شود، گفت: با همت جامعه علمی کشور این نوید داده می شود که آینده کشور با توان و تلاش علمی حمایت خواهد شد.

قانعی درادامه با اشاره به صدور ۷۰ مجوز مطالعات بالینی در کشور گفت: مطالعات در حال انجام است و اگر واکسن بیماری کرونا در دنیا کشف شود ایران این توانایی را خواهد داشت تا در کمترین زمان آن را به تولید انبوه برساند.

نیاز تایید کمیته علمی بر دارو یا روش درمانی کرونا

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره ادعاهای مختلف در زمینه تولید دارو یا روش درمانی برای کرونا ادامه داد: در هر استان حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد و این دانشگاه تیمی با عنوان «کمیته اخلاق در پژوهش» دارد که ریاست این کمیته با دانشگاه علوم پزشکی است.

وی افزود: تمام کدهای اخلاق در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد و تخلف از این کدها، تخلف انتظامی است. از سال ۷۲ دارای کدهای اخلاقی هستیم. حتما کسی که می‌خواهد دارویی را روی فردی آزمایش کند باید همه مشخصات آن را اعلام کند. باید سلامت دارو ، سیستم پوشش بیمه‌ای و دیگر موارد  توسط کمیته اخلاق بررسی شود که در این خصوص امکان  ادعاهای متعدد وجود دارد که کمیته اخلاق می‌تواند آن را رد کند و اگر رد شد، فرد هیچ چاره‌ای ندارد که از طرح خود بگذرد.

خودکفایی در کیت های تشخیصی کرونا

وی ادامه داد: در مورد تشخیص بیماری کووید ۱۹ به خودکفایی کامل در زمینه کیت‌های تشخیصی رسیده‌ و در جلسه‌ای که با وزیر بهداشت داشتیم نیز اجازه صادارت موارد  اضافی داده شده است.

قانعی افزود: تست‌های مختلف در مورد داروهای انجام می‌شود و اگر در کمیته علمی نتایج ارائه شود، دارویی مورد بحث قرار می‌گیرد که باعث کاهش التهاب ریه شود. دسته دوم داروها، داروهایی هستند که جلوی تکثیر ویروس را می‌گیرند. برخی از این داروها وارد کشور شده و تست بالینی آن منتشر شد. به طور مثال داروی فاویپیراویر نسبت به کلترا هیچ مزیتی ندارد و از پروتکل درمان کرونا خارج شد. بخش دیگر مربوط به داروهایی مثل رمدسیویر است که همه این موارد در حال تحقیق و بررسی بوده و نتایج علمی آنها هنوز به کمیته علمی نرسیده است. داروی اسلتامیویر هم از پروتکل درمان خارج شد. انواع داروهای ضد التهاب هم که تست شده مسیربندی‌هایی مشخص کردیم که اگر طی شود می‌توانیم بگوییم در ماه‌های آینده نتیجه آن مشخص می‌شود.

هر ادعای در خصوص کشف دارو بدون چاپ مقاله در مجله های معتبر قابل اعتنا نیست

قانعی در پاسخ به سوال عصرپرس درباره ادعاهای مختلف در کشورها مبنی بر ساخت دارو یا واکسن کرونا، گفت: در حال حاضر رقابت بین المللی وجود دارد که قبل از انتشار نتایج علمی در مجله‌های علمی و داوری شدن آن، کشورها تلاش می‌کنند از بازاری که توسط کرونا ایجاد شده، نفع اقتصادی ببرند. اگر هم بعدها مشخص شد که اثری نداشته، کشورها فروش خود را انجام داده‌اند. در نتیجه هر کشوری که چیزی داشته باشد، ادعای خود را رسانه‌ای می‌کند و این ادعاها بدون چاپ مقاله در مجله‌های علمی قابل اعتنا نیست.

رعایت همه استاندارد های بهداشتی کشور در تحقیقات علمی

وی تاکید کرد: با توجه به این‌که در دنیا دارو یا واکسن خاصی برای بیماری کووید ۱۹ ساخته نشده لازم است همه افرادی که در سطح کشور پیشنهاد درمانی برای بهبود بیماران دارد، موضوع در کمیته‌ای بررسی شده و بعد در سطح کشور مطرح شود. هیچ یک از استانداردهای بهداشتی و درمانی در کشور زیرپا گذاشته نشد. با تشکیل کمیته علمی هرگونه پیشنهاد برای درمان بیماری یا تشخیص آن، بررسی شد. اگر کمیته علمی تشکیل نمی‌شد، بسیاری از افرادی که تصمیم داشتند داروهای خود را در این بحران وارد بازار کرده و با ایجاد تقاضای القایی، مصرف آن را بالا ببرند. حضور کمیته علمی باعث شد مردم در امنیت خاطر باشند و مطمئن باشند چیزی که وزارت بهداشت صلاح بداند، وارد پروتکل درمانی شده است.

رییس کمیته علمی کرونا گفت: خبرهایی از برخی پروژه‌های تحقیقاتی می‌رسد که نشان می‌دهد که برخی تحقیقات توانسته در میزان بهبودی بیمار اثر خوبی داشته باشد. بخش دیگری که در تحقیقات انجام شده و نتایج آن را می‌بینیم، اقداماتی است که می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت بیماری کمک کند. تحقیقات مختلفی مثل سلول درمانی و پلاسما درمانی هم در کمیته علمی مطرح شد. از همه این تحقیقات استقبال به عمل آمد، اما برای ورود به پروتکل کشوری باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

رتبه پنچم ایران از نظر پروژه های تحقیقاتی در دنیا

قانعی با اشاره به انجام بیش از  270 پروژه تحقیقاتی در ایران، گفت: رتبه کشور ها توسط سایت تحقیقاتی بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و در این میان ایران در بین 5 کشور برتر دنیا از نظر کار تحقیقاتی قرار گرفته است این تحقیقات توسط داور های بین المللی و چاپ در مجله های معتبر دنیا بررسی می شود .

وی افزود: گاهی در رسانه‌های خارجی مشاهده می‌شود که یک تحقیقات شروع شده، اما به طور مثال تحقیقات در مورد کلروکین و آزیترو تقریبا یک ماه دیرتر از ایران آغاز شد. تحقیقات در مورد پلاسما درمانی نیز بعد از این بود که این تحقیقات در ایران شروع شد. آنتی بادی اختصاصی کرونا در کشور ما زودتر اعلام شد.

قانعی بیان کرد: در این مدت، هماهنگی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت کمک بسیاری کرد. از طرفی مسئولیت اجتماعی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز وجود داشت. طرح‌های تحقیقاتی با سرعت بالایی بررسی و موارد اخلاق مورد بررسی قرار گرفت که آسیبی به کسی وارد نشود. از طرفی کمیته علمی نیز شکل گرفت که اگر قرار باشد درمانی بین مردم استفاده شود، حتما از کمیته علمی کرونا عبور کند.

کمک‌های مالی برای کمیته علمی کرونا

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادمه گفت: حدود ۴۰ میلیارد تومان برای تولید ونتیالتور به صورت وام قرض الحسنه کمک شد و ۵۰۰ میلیارد تومان  از محل صندوق نوآوری و شکوفایی به بحث های مقابله با کرونا دریافت شده و علاوه بر این نیز معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برای پروژه‌های پژوهشی بودجه خوبی گذاشت و معاونت علمی ریاست جمهوری هم بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان برای حمایت از پروژه‌ها هزینه کرده است.

تاثیر پلاسما درمانی برای کرونا

وی با تاکید براینکه تاکنون اثبات شده که درمان پلاسمایی بی عارضه است،گفت: درباره اثربخشی آن در حال جمع آوری اطلاعات هستند که در مطالعه بعدی باید بیمار به صورت تصادفی دارو را دریافت کند.

تولید واکسن آنفلوآنزا توسط شرکت های دانش بنیان

قانعی در ادامه با اعلام اینکه شرکت دانش بنیان داخلی تا قبل از مهر ماه واکسن انفلوانزا را وارد بازار می‌کند، گفت: کمبود شدیدی در دنیا در مورد واکسن آنفلوآنزا وجود دارد  و حتی اگر بخواهیم از منشا خارجی تهیه کنیم با مشکلاتی مواجه خواهیم بود بنابراین امیدواریم با همت سازمان غذا و دارو، واکسن آنفلوآنزا را به روش نوترکیب داشته باشیم.

استفاده از داروهای ضد انعقاد در بیماران کرونایی

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ویروس کرونا سلول‌های پوشاننده داخل عروق را به نوعی تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: وقتی سلول‌های داخل رگ ملتهب می‌شوند، زمینه برای لخته شدن خون فراهم می‌شود. بنابراین دریافت داروی ضد انعقاد برای این بیماران وارد پروتکل شد که میزان مرگ ناشی از لخته شدن خون در ریه با این اقدام تا ۳۰ درصد کاهش داده است.

قانعی گفت: طیف علائم کرونا بسیار گسترده است و بر اساس آخرین تحقیقات، فرم خفیف بیماری بسیار بیشتر از آن چیزی بود که پیش بینی کردیم و بسیاری از بیماران می‌توانند با یک داروی ضد تب یا قرنطینه در منزل درمان شوند و نیازی به داروی بیشتری ندارند. وقتی درمان به کار می‌رود که اکسیژن به زیر ۹۳ درصد برسد و ریه درگیر شده باشد.

وی اداممه داد: در موارد خفیف که تنگی نفس فعالیتی وجود ندارد، ریه درگیر نشده و ممکن است تب و لرز مختصر و سرفه وجود داشته باشد. سیستم دفاعی بدن ویروس را کنترل می‌کند. بنابراین مشاهده می‌شود که مرگ و میر و ابتلا در کسانی است که دیابت و فشار خون دارند یا چاق هستند. زیرا عروق آنها زمینه درگیری با بیماری را دارد و اگر فرد سالم باشد، سیستم دفاعی بدن او به خوبی دفاع می‌کند.

آخرین وضعیت رمدسیویر

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی درباره داروی رمدسیویر گفت: این دارو در پروتکل چند کشور وارد شده، اما شواهد خیلی قدرتمند نیستند که نشان بدهد این دارو را می‌توانیم وارد پروتکل درمانی کنیم. به هر حال شرکت سازنده تلاش می‌کند این دارو را وارد فهرست کند. این دارو تزریقی است و اگر بخواهیم از این دارو استفاده کنیم، فرد حتما باید برای ۱۰ روز در بیمارستان بستری شود. نکته دیگر این است که مشخص نیست این دارو برای کدام دسته از بیماران اثربخش است.

وی ادامه داد: کمیته علمی کرونا بر اساس مدارک بالینی هنوز قبول نکرده که این دارو وارد فهرست درمانی شود.

امکان کشت زنده ویروس کرونا در کشور وجود ندارد

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره امکان کشت ویروس کرونا در کشور، گفت: یک سوال بسیار جدی در مورد دستگاه‌هایی وجود دارد که می‌گویند در بازه زمانی کوتاه ویروس را از بین می‌برند. این اقدام زمانی میسر است که کشت ویروس در کشور ممکن باشد و تاکنون موفق به کشت این ویروس در کشور نشدیم. انستیتو پاستور فعلا موارد را روی ویروس آنفلوآنزا و سایر ویروس‌ها تست می‌کند.

وی ادامه داد: کمیته علمی هیچ کدام از دستگاه‌های رفع ویروس در دو ساعت را تایید نکرده است. در این‌که برخی شرکت‌های دانش بنیان به دنبال راه حل هستند باید از آنها تقدیر کرد.

قانعی اظهار کرد: وقتی در مورد کیت صحبت می‌کنیم، از ویروس زنده استفاده نمی‌شود، بلکه از پاسخ سیستم ایمنی بدن بر یکی از اجزای ویروس استفاده می‌شود که اگر ویروس وجود داشته باشد، پادتن در بدن می‌تواند ویروس را شناسایی کند یا خیر. کیت‌ها کاملا مطابق استانداردها ساخته شد و زمانی که در حال توسعه کیت‌ها بودیم از ذخیره سرم‌هایی که از ۴ سال قبل وجود داشت به شرکت‌ها داده شد و تمام موارد منفی اعلام شد. از تعدادی از بیماران بیمارستان بقیه الله نمونه‌های مثبت دادیم و دو نمونه هم منفی گذاشتیم و شرکت اعلام کرد که به جز دو نمونه، بقیه مثبت بوده‌اند. در نتیجه متوجه شدیم که این کیت تشخیصی از پتانسیل خوبی برخوردار است.

وی افزود: در حال حاضر قادر به این نیستیم که ویروس کرونا را در کشور کشت بدهیم و در محیطی آزاد کنیم و کسی اقدامی علیه آن انجام بدهد و بگوید محیط استریل شده است. ولی از تکنولوژی که برای ویروس‌های قبلی بوده استفاده می‌شود و با توجه به این‌که ابزار دیگری نداریم، از آن استفاده می‌کنیم.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: وقتی سوآپ داخل حلق یا بینی می‌شود و نمونه‌ای از ویروس گرفته می‌شود، بلافاصله ویروس از بین می‌رود. بخش‌هایی از داخل ویروس خارج شده و به کمک دستگاه PCR تشخیص داده می‌شود. وقتی کرونا با این روش تشخیص داده می‌شود، با ویروس زنده سروکار نداریم و با اجزای آن کار می‌کنیم.

نتایج داروهای گیاهی تا یک یا دو ماه آینده مشخص می شود

قانعی در پاسخ به سوال عصرپرس مبنی بر اینکه وضعیت تولید دارو گیاهی در درمان بیماری کرونا به کجا رسیده ؟ گفت: تولید داروهای گیاهی در دو مسیر اثربخشی و سلامت مورد بررسی قرار می گیرند که در دارو گیاهی کرونا درحال حاضر تنها نشان داده است که سالم بوده و یک دارو گیاهی بار ویروس را کاهش می دهد و یک دارو التهاب ریه را کاهش می دهد که در یک یا دوماه آینده نتیجه اثر بخشی آن مشخص خواهد شد و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

خبرنگار: پروین مرادی
دبیر: وجیهه مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: