اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
کد خبر: ۱۸۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 18 May 2020
رئیس قوه قضائیه:
رئیس قوه قضائیه گفت: بازار نه برای مصرف‌کننده نه برای تولیدکننده وضعیت مناسبی ندارد و حضور کارشناسانه و مقتدرانه دستگاه‌های نظارتی در بازار تاثیرگذار است مثل ورود در موضوع خودرو که موثر بود.

حضور کارشناسانه دستگاه‌های نظارتی در بازار تاثیرگذار است

به گزارش عصرپرس از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام  والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی با بازرسی مداوم بر اصناف و قیمت کالاها بازار را از آشفتگی نجات دهند.

آزادی قدس اولویت امت اسلامی است

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز قدس،  آزادی قدس را اولویت امت اسلامی دانست و اظهارداشت: بعد از نابودی داعش که مولود صهیونیسم بود، رژیم صهیونیستی به دنبال خروج از انفعال است اما تلاش امریکا و رژیم صهیونیستی برای تحقق معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی نه تنها محقق نخواهد شد بلکه انتفاضه ای گسترده تر از انتفاضه های گذشته را در پی خواهد داشت و خروج امریکا از منطقه را که آغاز شده به ثمر خواهد نشاند.

 آمریکا گرفتار اعتراضات مردمی شده است

رئیس قوه قضاییه گفت: پس از اضمحلال داعش که مولود آمریکا و رژیم صهیونیستی بود، اسرائیلیها تلاش کردند از انفعال خارج شوند، اما بر همگان روشن است که آن‌ها در وضعیت استیصال بهسر می‌برند و آمریکا که همواره دنبال ایجاد آشوب و ناامنی در دیگر کشورهاست، با ۵/۱ مبتلا به کرونا و ۹۰ هزار کشته بر اثر شیوع این ویروس، گرفتار اعتراضات مردم این کشور شده است.

سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر وضعیت زندانیان آمریکایی تاسفبار است

رییسی با بیان اینکه در آمریکا روزانه تعداد زیادی وارد زندان میشوند که در شرایط نامناسبی به سر می‌برند و زندانهای این کشور از جهات مختلف وضعیت اسفناکی دارد، نسبت به سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر روحیه استکباری و جنایات آمریکایی‌ها و همچنین عدم توجه آن‌ها به وضعیت زندانیان به ویژه رنگینپوستان ابراز تأسف کرد.

رییس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه سودای شکل گیری خاورمیانه آمریکایی به بایگانی تاریخ سپرده خواهد شد، تصریح کرد: خروج آمریکا از منطقه با اراده مردم منطقه رقم خورده و آغاز شده و قطعاً به برکت خون شهید سلیمانی و شهدای مقاومت، به ثمر می‌نشیند و شرایط منطقه متفاوت خواهد شد.

وضعیت بازار رضایت‌بخش نیست؛ دولت و دستگاههای نظارتی ورود کنند

رییسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارشات و شکایاتی که نسبت به وضعیت بازار به قوه قضائیه رسیده است، اظهار داشت: شرایط بازار برای مصرفکنندگان و تولیدگران مناسب و رضایتبخش نیست و نیازمند یک نظارت جدی از سوی دستگاههای مسئول است.

 آرامش مردم در گرو نظارت و بازرسی علی الدوام از بازار

رییس قوه قضاییه، قیمت‌گذاری کالا‌ها برای حمایت از مصرفکنندگان و همچنین برخورد با افراد متخلف و متجاسر به قانون را از حقوق مردم دانست و گفت: سازمان بازرسی، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کنندگان با نظارت و بازرسی علیالدوام و کنترل قیمتها در بازار، آرامش را به زندگی مردم باز گردانند.

رییسی با بیان اینکه هر جا دستگاههای مسئول مقتدرانه و کارشناسی وارد عمل شدند اثرگذار بودهاند، تأکید کرد: قیمت گذاری و تسعیر وظیفه دولتها است و امروز هم دولت ودستگاههای متولی کنترل بازار باید با نجات بازار از وضعیت آشفته فعلی و حمایت از تولیدکننده و مصرفکننده، در جامعه آرامش ایجاد کنند و اقداماتی که در این زمینه آغاز شده، با جدیت بیشتر پیگیری شود.

رییس قوه قضاییه در همین زمینه به ورود دستگاههای مسئول به موضوع قیمت خودرو اشاره کرد و متذکر شد که این اقدام موجب تاثیر بر این بازار و تا حدودی کنترل قیمت‌ها شد.

رییسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از اقدامات جهادی همکاران دستگاه قضا در ماههای پایانی سال گذشته برای بهروزرسانی پروندههای قضایی اظهار داشت: شیوع کرونا مشکلاتی برای دستگاههای اجرایی و قضایی ایجاد کرد، اما با بهبود وضعیت، امیدواریم گامهای جدی برای تسریع در رسیدگی به پروندهها و روزآمدسازی آن‌ها برداشته شود.

رییس قوه قضاییه در خصوص گزارش‌های تحقیق و تفحص مجلس که برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارجاع کرده است، به دادستان تهران مأموریت داد موضوع را بررسی و گزارشی دقیق و جامع از وضعیت گزارش تحقیق و تفحصهای ارجاع شده به قوه قضائیه ارائه دهد.

تأکید رئیس دستگاه قضا بر اجرای بخشنامه صلح و سازش

رییسی با اشاره به گزارش برخی از استانها درباره افزایش ورودی پروندههای صلح و سازش به بخشنامه سال گذشته قوه قضاییه در مورد دراولویت قرار دادن موضوع صلح و سازش در دادرسی‌ها اشاره کرد و افزود: پیگیری این رویکرد از اولویتهای جدی دستگاه قضایی است و لازم است دادگستری‌های کل کشور به آن اهتمام مضاعف داشته باشند.

دستور ارائه گزارش سازمان بازرسی به اعضای هیات واگذاری درباره شرکت کشت و صنعت دشت مغان

در این نشست حجتالاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ارائه گزارشی از پیگیری وضعیت برخی واحد‌های تولیدی در استان کرمانشاه که انتشار گزارش آن در رسانه ملّی واکنش‌هایی را در پی داشت، اظهار داشت: برخی از موارد این گزارش مطابق با واقع بوده و پیگیری آن در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین به موضوع واگذاری شرکت کشت و صنعت دشت مغان اشاره کرده و افزود: با توجه به ایرادات جدی که در واگذاری این شرکت به بخش خصوصی وجود داشت، هیأت داوری در اردیبهشت ماه جاری درخواست ابطال این واگذاری را به هیأت واگذاری اعلام کرد، اما هیأت مذکور با رد این درخواست، آن را مجدداً به هیأت داوری بازگرداند که موضوع همچنان در دست بررسی است.

رئیس قوه قضاییه نیز ضمن تقدیر از پیگیری موضوع کرمانشاه توسط سازمان بازرسی، به این سازمان دستور داد گزارش بررسی‌های خود در موضوع واگذاری شرکت کشت و صنعت دشت مغان را بههمه اعضای هیات واگذاری ارائه کند.

 ۱۶ هزار زندانی با مرخصی پایان حبس به زندان برنمیگردند

جهانگیر رئیس سازمان زندانها نیز در این جلسه با اشاره به پایان مهلت مرخصی بخشی از زندانیان مشمول بخشنامه ریاست قوه قضاییه، به ارائه گزارشی از تمهیدات در نظر گرفته شده برای قرنطینه این افراد پیش از ورود به فضای عمومی زندان پرداخت و افزود: ۱۶ هزار نفر از زندانیانی که به مرخصی رفته بودند، با مرخصی پایان حبس دیگر به زندان باز نخواهند گشت.


نام:
ایمیل:
* نظر: