اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
کد خبر: ۱۷۳۳۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۳ - ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - 24 March 2020
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت:
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه طب اسلامی ماهیت خارجی ندارد، گفت: طب اسلامی بیشتر یک ادعاست که برخی افراد سودجو برای دخالت در درمان و در قالب یک پوشش از آن سوء استفاده می کنندکه در کشور هیچ گونه رسمیتی نخواهد داشت.
طب اسلامی ماهیت خارجی نداردبه گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی عصرپرس، کیانوش جهانپور روز سه شنبه در کنفرانس خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد،در پاسخ به سوال خبرنگار عصرپرس مبنی براینکه آیا درمانی با تلفیق طب سنتی و مدرن برای درمان کرونا ایجاد شده یا خیر؟ با اشاره به قدمت هزار ساله طب سنتی در کشور، گفت: طب سنتی حاصل تجارب هزار ساله دانشمندان ایرانی است که طی سالیان سال ارتقاء پیدا کرده و در دسترس ما قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: هرگونه طبی چه سنتی و چه علمی اگر به ارتقاء درمان و کاهش عوارض بپردازد ما از آن استفاده خواهیم کرد و جزیی از علم خواهد بود.

وی گفت: طب سنتی به عنوان یک طب مکمل در کنار طب راجب در درمان بیماری ها استفاده خواهد شد و متخصصین این طب تنها پزشکانی که از طریق دانشگاه علوم پزشکی فارغ التحصیل شده و دوره های پزشکی و طب را گذرانده اند، هستند.    

جهانپور در ادامه تاکیدکرد: هیچ منی برای حضور متخصصین طب سنتی در درمان بیماریها وجود ندارد .

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه طب اسلامی ماهیت خارجی ندارد، گفت: طب اسلامی بیشتر یک ادعاست که برخی افراد سودجو برای دخالت در درمان و در قالب یک پوشش از آن سوء استفاده می کنندکه در کشور هیچ گونه رسمیتی نخواهد داشت.


هر ۱۲ دقیقه یک ایرانی بر اثر کرونا  جان خود را از دست می دهد
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر ۱۲ دقیقه یک ایرانی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهد.

رشد ۱۳درصدی بیماری کرونا در تهران 

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزود: ظرف روزهای اخیر همچنان با افزایش موارد بیماری کووید ۱۹ و موارد فوت ناشی از آن در تهران و بسیاری از استانها مواجه بودیم و افزایش این موارد با رشد ۱۳درصدی بیماری در تهران مطابقت دارد. همچنان میزان ابتلا و فوت در برخی از استانها از جمله تهران بالاست البته برخی استانها تعداد فوت نسبت به کل مبتلایان کاهش پیدا کرده اما در استانهای دیگری مثل اصفهان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی این میزان بالاست.

وی گفت: میزان بیماریابی و اینکه تست کرونا بیشتر از بیماران بدحال گرفته شود یا از افراد دچار بیماری خفیف هم گرفته شود در نسبت مرگ به کل مبتلایان در استانهای مختلف تاثیر می گذارد به همین علت اعلام آمار استانی را متوقف کردیم که در جایی که بیماریابی بهتری دارند حمل بر کم کاری و شیوع بیشتر بیماری نشود و زیر سوال نروند در استانهایی که با بیماریابی کمتر آمار کمتری داشتند نشانه عملکرد بهتر نباشد و انگیزه همکاران در استانها برای فعالیت بیشتر از بین نرود.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: جان هر فرد ایرانی برای ما محترم و ارزشمند است اما آمار فوت و ابتلا در ایران با کشورهایی مثل آمریکا و برخی کشورهای اروپایی که در بحران شدیدی گرفتار هستند قابل مقایسه نیست. قبلا هم اعلام کردیم کشورهایی که کتمان می کنند و شفافیت ندارند به زودی شاید طغیان بیماری خواهند بود و اکنون شواهد آن و نشانه های آن را در این جوامع می بینیم.

به غیر از آمریکا و اسرائیل از هر کمکی در بحران کرونا  استقبال می کنیم 
جهانپور درباره ورود پزشکان بدون مرز از فرانسه به کشور، گفت: به طور کلی از کمک و حمایت هر کشوری در بحران کرونا به ایران به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی استقبال می کنیم و طی روزهای گذشته کمک های زیادی از جمله اقلام بهداشتی و درمانی را دریافت کرده ایم که جای تشکر دارد اما در مورد کمک پزشکان بدون مرز فرانسه ضمن قدردانی از آنها باید گفت که کمک این گروه احداث یک بیمارستان ۴۸ تخته در اصفهان بود اما در شرایطی که در سراسر کشور با تخت خالی در بیمارستانها مواجه هستیم فعلا به چنین کمکی نیازی نداریم ضمن اینکه از قبل نیز برای ورود این افراد و احداث این بیمارستان با وزارت بهداشت هماهنگی نشده بود.

۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۱۰ هزار تخت پسابیمارستانی به ظرفیت امکانات وزارت بهداشت اضافه شده است 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: هم اکنون با همکاری نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و هلال احمر بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۱۰ هزار تخت پسابیمارستانی به ظرفیت امکانات وزارت بهداشت اضافه شده است و احداث یک بیمارستان ۴۸ ساعته در مقیاس ظرفیت کشور عدد بزرگی نیست.

جهانپور درباره مدیریت سیل اخیر گفت: سیلی که در برخی استانها شاهد آن هستیم با ابعاد سیل سال گذشته قابل مقایسه نیست. البته وزیر بهداشت به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ کرده که اگر نیاز به کمک دارند اعلام کنند اما در اکثر استانها با توجه به مقیاس سیل آمادگی لازم برای مدیریت وجود دارد و استانهای همجوار هم به عنوان استان معین انتخاب شده است و اگر لازم باشد ستاد بحران کشوری نیز کمک های لازم را به استانها ارائه می کند.

تست کرونا در بیمارستانهای دولتی رایگان است 
وی در مورد هزینه درمان کووید ۱۹ در بیمارستانها توضیح داد: همان طور که قبلا اعلام شده تست کرونا در بیمارستانهای دولتی رایگان است و ۹۰ درصد هزینه بستری در بیمارستان را نیز بیمه ها می پردازند و ۱۰ درصد هزینه به صورت فرانشیز از بیماران گرفته می شود و نمی توان انتظار داشت که کل هزینه رایگان باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تعطیل ادارات گفت: تعطیل ادارات و بانک ها مطرح نیست اما بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا همه ادارات و بانک ها موظف هستند برای اینکه کار متوقف نشود حداکثر یک سوم کارکنان خود را به صورت شیفتی و برای کارهای ضروری در محل کار داشته باشند و بقیه کارکنان نباید سر کار باشند.

وی افزود: طرح فاصله گذاری اجتماعی وزارت بهداشت  برای کاهش تردد مردم نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا در کمیته امنیتی و اجتماعی به ریاست وزیر کشور در حال بررسی است. فعلا نمی توانیم جزئیات آن را اعلام کنیم اما اگر تصویب شود اطلاع رسانی خواهد شد.

جهانپور گفت: یکی از نگرانی های وزارت بهداشت بعد از سفرهای نوروزی و دید و بازدیدها و خریدها، اجتماعات مردم در ۱۳ بدر است که امیدواریم با تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی بتوانیم با کاهش تردد و کاهش تجمعات مردم در پارک ها و تفرجگاهها جلوی رشد بیشتر بیماری را بگیریم و شاهد پیک و طغیان مجدد کرونا در کشور نباشیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در درباره میزان شیوع خفیف کرونا در کشور و مدت زمان ناقل بودن بیماران کرونا،گفت: آمار شیوع موارد خفیف با تکمیل شدن طرح غربالگری کشوری مشخص می شود. طرح بسیج ملی غربالگری کرونا در حال اجراست و تاکنون ۴۰ میلیون نفر وضعیت خود را اعلام کرده اند اما هنوز نیمی از جمعیت یعنی ۴۰ میلیون نفر دیگر اطلاعات خود را به سامانه های وزارت بهداشت نداده اند.

وی ادامه داد: با افزایش بیماریابی و غربالگری در کشور طی روزهای آینده آمارهای واقعی تر و دقیق تری از شیوع کرونا در کشور خواهیم داشت که اطلاع مردم می رسد. ضمن اینکه با تشخیص زودهنگام بیماری شاهد کاهش مورد مرگ و حاد بیماری در کشور خواهیم بود و امیدواریم غربالگری کرونا را تا مرز ۱۰۰ درصد جمعیت کشور برسیم.

وی افزود: در هر صورت همجنان رشد بیماری و افزایش مبتلایان و فوتی های کرونا را در کشور داریم و همچنان روند رشد بیماری ادامه دارد و برای اعلام رسیدن به مرحله کاهشی بسیار زود است.

شیب نزولی کرونا با ماندن ۷۵ درصد مردم در خانه 
جهانپور گفت: اگر ۷۵ درصد مردم در خانه بمانند و به توصیه های وزارت بهداشت عمل کنند بعد از دو هفته می توانیم انتظار داشته باشیم که روند کاهشی بیماری را در کشور خواهیم داشت و وارد شیب نزولی می شویم.

وی درباره پرداخت مطالبات معوقه پزشکان و پرستاران گفت: هر آنچه سازمان تامین اجتماعی و سایر بیمه ها برای پرداخت مطالبات بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی داده باشد، پس از طی مراحل اداری به آنان با اولویت پزشکان و پرستاران و بعد از آن کارکنان بیمارستانها و بعد شرکت های دارویی و خدماتی طرف قرارداد بیمارستانها پرداخت می شود ممکن است به علت تعطیلات نوروزی وققه ای به وجود آمده باشد اما به زودی انجام می شود.


خبرنگار: پروین مرادی
نام:
ایمیل:
* نظر: