اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
کد خبر: ۱۷۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - 03 March 2020
سخنگوی قوه قضائیه:
سخنگوی قوه قضاییه گفت: از اقدامات دیگر ما برخورد سریع و قاطع و برخورد بازدارنده و مناسب نسبت به پرونده های احتکار و کسانی است که با سودجویی اقلام مورد نیاز را احتکار کردند؛ در این پرونده ها بدون اغماض و در اسرع وقت به این پرونده ها رسیدگی شود.
دادگاه پرونده های احتکار تجهیزات پزشکی علنی برگزار می شود
به گزارش عصرپرس، غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت ایام ماه رجب گفت: امروز جامعه ما متاسفانه شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور و مبتلا شدن جمعی از شهروندان به این ویروس منحوس است.

وی ادامه داد: تلاش جامعه پزشکی و پرستاری به عنوان مدافعان سلامت جای تقدیر دارد و کار آن‌ها نمونه بارز جهاد راه خداست.

اسماعیلی اضافه کرد: امروز به پاس این خدمات، عزت جامعه پزشکی بیشتر و اعتماد مردم تقویت و قطعا لطف و عنایت خداوند متعال نیز شامل حال آن‌ها بوده است.

سخنگیو قوه قضاییه اظهارداشت: برای کسانی که مبتلا شده اند آرزوی صحت و تندرستی دارم و از مردم فهیم تقاضا می کنم توصیه های پزشکی را مراعات کنند تا با کمک و همراهی هم شر این ویروس را کوتاه کنیم.

اسماعیلی گفت: امروز این نشست به لحاظ این وضعیت و مراعات صحت و سلامت یکایک افرادی که در این محفل بودند با حداقل خبرنگاران تشکیل شده است و با برطرف شدن شرایط موجود با سیاق سابق برگزار می شود.

اسماعیلی توصیه کرد: ایام مبارک ماه رجب ماه مناجات است؛ مردم به توصیه پزشکان مسافرت نکنند و زیارت ها به فرصت دیگری موکول شود.

وی افزود: می توانیم از این شرایط برای خلوت با خداوند و راز و نیاز و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت حداکثر استفاده را ببریم و هر کدام منزل و محل کار خود را به شبستان و رواق تبدیل کنیم.

سخنگیو قوه قضاییه گفت: قوه قضائیه در کنار قوای دیگر و همراه با مسئولان و ستاد ویژه در ایام اخیر اقدامات ویژه ای را در دستور کار خود قرار داده است.

وی درباره این اقدامات اظهارداشت: صدور بخشنامه مرخصی به زندانیان از سوی ریاست قوه قضاییه و اهتمام بسیار جدی برای اجرای آن، صدور بخشنامه کنترل ورودی زندانیان جدیدالورود و اهتمام قضات و دادگاه‌ها بوده که از صدور قرارهای جایگزین حبس استفاده شود و اجرای احکام قطعی جاری به سال ۹۹ موکول شود.

اسماعیلی ادامه داد: در قوه قضائیه به جهت حفظ سلامت کارکنان اداری و قضایی بخشنامه هایی صادر شده است و همچنین بخشنامه متناسب سازی فرایند رسیدگی با توجه به شرایط حاکم و دستورالعمل هایی در محیط اداری صادر شده است. به دنبال این هستیم که کار قضایی تعطیل نشود ولی عوارضی هم نداشته باشد لذا بخشنامه ای از سوی معاون اول قوه قضائیه ابلاغ شده است.

وی گفت: صدور بخشنامه متناسب سازی فرایند رسیدگی ها با شرایط امروز جامعه است. دیروز از سوی معاون اول قوه قضاییه بخشنامه ای صادر شد تا رسیدگی ها ادامه یابد همچنین در خارج از وقت اداری رسیدگی به پرونده های معوق با دورکاری انجام شود.

اسماعیلی اظهارداشت: اقدام دیگر اهتمام جدی، برخورد سریع و قاطع و برخورد بازدارنده و مناسب نسبت به پرونده های احتکار و کسانی است که با سودجویی اقلام مورد نیاز را احتکار کردند؛ در این پرونده ها بدون اغماض و در اسرع وقت به این پرونده ها رسیدگی شود.

دادگاه پرونده های احتکار تجهیزات پزشکی علنی برگزار می شود

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد قوه قضائیه با محتکران تجهیزات پزشکی گفت: کسانی که در این ایام و در حوزه مسائل بهداشتی، دارویی و درمانی دست به اعمال مجرمانه می زنند و دست به سودجویی های سیاه و کثیف می شوند، مطمئن باشند که کرونا زمستان را پشت سر خواهد گذاشت و بهار را در پیش داریم و مردم ما از این مسیر عبور می کنند اما سودجویان مهر ننگ ابدی بر آنها خواهد ماند و سخت ترین مجازات برای آنها در پیش خواهد بود.

اسماعیلی ادامه داد: تا امروز در ارتباط با پرونده های قاچاق تجهیزات پزشکی، ژل ضدعفونی، ماسک و دستکش پزرونده های متعددی تشکیل شده و افراد زیادی در این حوزه بازداشت شده اند.

وی افزود: ۱۱ پرونده  ظرف یک هفته در دادسرای عمومی و انقلاب تهران منتهی به کیفرخواست و به دادگاه ارجاع شدو پرونده ها با عنوان اخلال در نظام مایحتاج عمومی مردم در دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده های اخلال نظام اقتصادی ارجاع شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این پرونده ها به زودی و ظرف چند روز آینده به صورت علنی برگزار و اسامی این افراد اعلام می شود و مجازات های سختی برای این افراد در نظر گرفته می شود.

وی اضافه کرد: حسب مورد اتهام این افراد افساد فی الارض صدر ماده دو قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاع و اختلاس است و مجازات آن اعدام خواهد بود همچنین مجازات های دیگر طویل المدت پنج تا ۲۰ سال را خواهند داشت.

اسماعیلی افزود: در این پرونده ها بیش از پنج میلیون ماسک شناسایی و توقیف شد و بلافاصله این تجهیزات در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت تا توزیع و در اختیار نیازمندان قرار گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه اظهارداشت: شب گذشته هم با مجوز صادره از سوی دادستان شهرستان ری انبارهای احتکار کالاهای پزشکی از جمله ۳۲ میلیون دستکش طبی کشف شد و این پرونده هم به سرعت رسیدگی می شود.

وی ادامه داد: نظارت بر امر توزیع کالاها بر عهده دولت است و تنها نباید تولید را در نظر بگیریم؛ شبکه توزیع شبکه معیوبی است و باید اشکالات این شبکه برطرف و نظارت بر توزیع انجام شود.

اسماعیلی افزود: شبکه واردات معیوب است؛ ادعا شده است که کالاهای ووارداتی از مبدا تا مقصد رصد می شود سامانه های انبارها فعال و اطلاعات موجود است؛ اگر این سامانه ها و نظام واردات و گرمک فعال بود می دانست که این کالاها چه تاریخی وارد، کجا نگهدای و به چه صورت توزیع می شود بنابراین تاکید داریم بخش های نظارتی وظایف خود را انجام دهند و هر جا نیاز به کمک دستگاه قضایی داشتند مطمئن باشند همکاری می کنیم..

کاهش ۳۰ درصدی مراجعه به مراجع قضایی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره تقاضای وکلا  مبنی بر حضور کمتر در محاکم گفت: در بخشنامه ریاست قوه قضاییه تصریح شده است ضمن انجام امر دادرسی بخش عمده مراجعه اصحاب پرونده، غیر حضوری 

برگزار شود و در نتیجه ما شاهد کاهش مراجعه حضوری به مراجع قضایی خواهیم بود و طبق گزارش ها در هفته قبل تا امروز، ورودی و مراجعه به مراجع قضایی ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اسماعیلی اضافه کرد: دستورات قضایی موکد برای افرادی که با انحای متخلف احساسات مردم را جر یحه دار می کنند، برخی با شایعه سازی،  برزگ نمایی،  ساختن اخبار کذب و جعل و همچنین برخی با اقداماتی که موجب تشویش اذهان عمومی می شود، صادر شده است.

وی ادامه داد : در مورد کلیپ هایی که در فضای مجازی از برخی افراد منتشر شده که به نوعی اقدامات نامتعارف در مسیر زیارت اهل بیت انجام میدادند که در زیارت تعریف نشده است، این اقدامات در فضای مجازی موجب جریحه دار شدن افکار عمومی بوده که خوشبتخانه یک مورد در مشهد و یک مورد در قم شناسایی شده اند و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند که حتما متناسب با اعمال آن‌ها رفتار خواهد شد.

بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیها به مرخصی رفتن 

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد سلامت زندانیها بویژه زندانی های امنیتی گفت: بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانی ها به مرخصی رفته اند و اقدامات بسیار خوبی با همکاری وزارت بهداشت انجام شده است.

اسماعیلی در مورد وضعیت نازنین زاغری نیز گفت: وی در سلامت کامل است و دیروز هم با خانواده اش تماس داشت اما خبرهایی منتشر و فضایی ایجاد می شود اما وقتی خبر سلامتی داده می شود، کسی توجه نمی کند.  

سخنگوی قوه قضایی گفت: در مورد سایر ز ندانی هایی که در موردشان صبحت شده است برخی از زندانی ها اصلا در زندان نیستند و یک نفر دیگر هم مقدمات اعطای مرخصی برای او فراهم شده است و ظرف امرو زیا فردا به مرخصی می رود.

به گزارش ایرنا، وی اضافه کرد: بر ای ما زندانی امنیتی و غیر امنیتی تفاوتی ندارد و سلامت همه برای ما مهم است و می توانم ادعا کنم شرایط نگرانی و وضعیت زندانیان امنیتی به مراتب نسبت به سایر زندانها بهتر است.


نام:
ایمیل:
* نظر: