اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
کد خبر: ۱۶۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۷ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - 30 January 2020
دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر
دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: همه فیلم‌ها و سینماگران در جشنواره حضور دارند. ۱۰۰ فیلم ثبت نام کردند که نهایتا ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ و ۱۰ فیلم در بخش نگاه نو حضور خواهند داشت.

راهیابی ۲۲ فیلم به سودای سیمرغ

به گزارش عصرپرس، نشست خبری سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر صبح پنجشنبه دهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت آغاز شد.

در ابتدای نشست مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جنواره فیلم فجر با خوشامدگویی به حضار ، گفت: در ابتدا دکتر جوادی یگانه معاون امور اجتماعی شهرداری تهران سخنرانی خواهد کرد و در ادامه از  سیمرغ ایرانی جشنواره رونمایی خواهیم کرد.

جوادی یگانه نیز در این نشست، گفت: حمایت از جشنواره‌ها در دنیا رایج است و برخی جشنواره‌ها را شهرداری‌ها برگزار می‌کنند. در تهران نیز شهرداری این حمایت را طی این سال‌ها داشته است. حمایت از جشنواره فیلم فجر وظیفه شهرداری است و شهرداری از بقیه جشنواره‌ها نیز تا آنجا که بتواند حمایت می‌کند. ما پردیس ملت و میلاد را در این دوره در اختیار جشنواره گذاشتیم و در کنار آن معتقدیم بسیاری از مسائل شهر تهران می‌توانند از طریق راه حل‌های فرهنگی و زبان هنر استفاده شود.

وی ادامه داد: بنای ما مشارکت بود و تنها بر حمایت تاکید نداشتیم. تلاشمان بر این بود که آموزش‌های شهروندی را پیش از حضور فیلم‌ها داشته باشیم. مسائلی که اگر مورد توجه سینماگران و اصحاب رسانه قرار بگیرد می‌تواند موثر باشد و بخشی از مشکلات را حل کنند. این همکاری شروع تازه‌ای است که امیدواریم از این طریق حل شود.

معاون امور اجتماعی شهرداری تهران گفت: در این دوره با کمک ستاد برگزاری جشنواره و شهرداری از طریق در اختیار گذاشتن فضاهای شهری و آموزش‌های شهروندی می‌تواند نتیجه خوبی را حاصل کند. امیدوارم جشنواره امسال به یاد ماندنی شود و از این طریق برخی مشکلات مردم را حل کنیم.

در ادامه این نشست و پیش از آغاز سخنان ابراهیم داروغه زاده دبیر این دوره از جشنواره از تندیس سیمرغ و پوستر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

در ادامه این نشست پویا محمودیان، معاون صنایع دستی وزارت میراث درباره ساخت سیمرغ ایرانی، گفت: خرسندیم که گوشه‌ای از هنر ایران را به اهالی هنر و سینماگران نشان دادیم. صنایع دستی به عنوان یک هنر خلاقه و سینما نیز به عنوان یک هنر خلاقه دیگر، در یک هم‌افزایی می‌توانند در اقتصاد هنر ثمرات خوبی داشته باشند. اهالی صنایع دستی و هنرمندان برای به رخ کشیدن اقتدار ایران در داخل و خارج در کنار یکدیگر قرار گرفتند. همکاری و همدلی را امسال با حضور سیاستگذاران جشنواره تجربه کردیم که ارمغان خبرهای خوبی خواهد بود.

وی افزود: هم‌نشینی فجر سینما و صنایع دستی می‌تواند برای هر دو حوزه موثر باشد. از آقای فراهانی وهمکارانشان که در شرکت جهان کریستال این سیمرغ را با نهایت هنر و خلاقیت طراحی کردند نهایت تشکر را دارم و امیدواریم این مهم ارمغان خبرهای خوبی در آینده باشد.

در ادامه نشست ابراهیم داروغه‌زاده با اشاره به حوادث ناگوار دی ماه گفت: سردار حاج‌قاسم سلیمانی بیش از چهل سال برای تأمین امنیت ایران مبارزه کرد و لباس رزمش را در این سال‌ها از تن در نیاورد که در نهایت به دست همان دشمنان به شهادت رسید. این اتفاق و همچنین حادثه سقوط هواپیمای مسافربری و از دست دادن جوانان این مرز و بوم و اهالی سینما را در شرایط روانی سختی قرار داد.

وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم همانند سال‌های گذشته جشنواره خوبی داشته باشیم که پل ارتباطی بین مردم و سینماگران باشد، افزود: همه فیلم‌ها و سینماگران در جشنواره حضور دارند. ۱۰۰ فیلم ثبت نام کرده بودند که نهایتا ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ و ۱۰ فیلم در بخش نگاه نو حضور خواهند داشت.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر، ادامه داد: شعار امسال جشنواره این است که با سینما در کنار هم باشیم. امیدواریم سینما بر اساس رسالت خود، مظلومیت مردم ایران را به جهانیان نشان دهد. امیدواریم سینماگران آنچه در این سال‌ها از طرف آمریکا و رژیم صهیونیستی بر علیه مردم ایران صورت گرفته، تصویر کنند.

در ادامه این نشست خبری داروغه‌زاده درباره درخواست محسن امیریوسفی برای حضور در جشنواره بود گفت: ما طبق آیین نامه نمی‌توانستیم به تقاضای او جواب مثبت دهیم. فیلمی که نمایش داده شده نمی‌تواند در جشنواره حضور داشته باشد.

وی درباره نمایش فیلم‌های بیرون مانده برای اصحاب رسانه نیز توضیح داد: اگر صاحبان اثر این درخواست را مطرح کنند ما می‌توانیم این امکان را برای اصحاب رسانه فراهم کنیم.

در ادامه خبرنگاری درباره دخالت دیگر نهادها در انتخاب فیلم‌های جشنواره پرسید و دبیر جشنواره پرسیده که داروغه زاده، گفت: هیچ ارگان و نهادی در این زمینه دخالت نداشته و فیلم‌ها تنها با نظر هیأت انتخاب برگزیده شدند. هیأت انتخاب فیلم‌هایی را که پروانه ساخت سینمایی از سازمان سینمایی داشتند را بازبینی کردند و نهاد دیگری در این زمینه دخیل نیست.

وی ادامه داد: هیات انتخاب تنها خودش فیلم‌ها را دیده و خوشبختانه تمام فیلم‌های امسال مجوز نمایش گرفتند و هیچ فیلمی قبل از بازبینی هیات انتخاب کنار گذاشته نشده است. البته موضوع یک‌ فیلم ممکن است به یک حوزه یا ارگان خاص مربوط شود که در این موارد، همیشه از قبل تعاملاتی بین صاحبان اثر و آن ارگان صورت می‌گیرد. فیلمی که شما ممکن است مد نظرتان باشد از سوی قوه قضاییه مشکلی نداشت و از طریق شورای پروانه نمایش مجوز گرفته و عدم حضور آن فیلم، نظر هیات انتخاب بوده است.

تحریم جشنواره از سوی افراد و برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی هیأت انتخاب سوال بعدی خبرنگاران بود که دبیر جشنواره در پاسخ به آن گفت: ما هر زمان که کار هیأت انتخاب شروع می‌شود، تاکیدمان این است که با رسانه‌ها گفت‌گویی نکنند که متاسفانه در برخی مواقع این اتفاق می‌افتد اما اظهارنظرها در نظر هیات انتخاب تاثیری نداشته است. درباره تحریم‌ها هم به واقع باید بگویم که چنین چیزی را ما که در ستاد برگزاری بودیم احساس نکردیم و تنها شاهد چند اظهارنظر احساسی از سوی چند هنرمند محدود بود.

داروغه‌زاده درباره به تعویق افتادن برگزاری نشست گفت: آماده نبودن پوستر جشنواره و آماده نبودن محل برگزاری نشست، دلیل به تعویق افتادن نشست خبری بود. امسال تنها تغییر ما عدم برگزاری افتتاحیه به دلیل کمک به مردم مظلوم سیستان و بلوچستان بود. روز شنبه اقلام تهیه شده به سوی منطقه سیل زده روانه می‌شود.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در ادامه این نشست رسانه‌ای، گفت: ما برای تخصصی‌تر شدن داوری تعداد داوران را افزایش دادیم و ناخواسته بود. برخی رسانه‌های خارج از کشور، این شائبه را ایجاد کردند که کسی حاضر به پذیرفتن داوری نیستند اما این افزایش نشان داد که چنین چیزی صحت ندارد.

وی افزود: همان‌طور که تهیه کننده فیلم آقای کیمیایی گفتند در جشنواره حضور خواهند داشت. آقای کیمیایی یکی از خاطره‌انگیزترین کارگردانان قبل و بعد از انقلاب بوده‌اند که با فیلم‌هایشان دوستداران سینما را به وجد آورده‌اند. با توجه به استقبال مردم از جشنواره ایشان که در پیام خود به "احترام به خواست مردم" اشاره کرده بودند، در جشنواره حاضر خواهند شد و مردم را همراهی خواهند کرد.

داروغه زاده خاطرنشان کرد: امسال ظرفیت نمایش فیلم‌ها افزایش پیدا کرد. پارسال هفت هزار صندلی بود و امسال حدود نه هزار و چهارصد صندلی افزایش داشته است. هر سال درصدی از بلیت‌ها به نهادهایی اختصاص دارد  که می‌خواهند برای کارمندانشان بلیت خریداری کنند اما امسال با توجه به استقبال مردم از ظرفیت این ارگان‌ها کم شد. علیرغم حاشیه‌هایی که به وجود آمد استقبال مردم افزایش داشت.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در ادامه درباره بودجه برگزاری جشنواره و بخش دانش آموزی در نوبت صبح، گفت: بنیاد فارابی بخش سیمرغ و پروانه‌ها را به روال سال‌های گذشته در سراسر کشور، بدون بلیت‌فروشی و به طور رایگان برگزار می‌کند. هزینه جشنواره براساس قراردادی که با شهرداری داشتیم، ۸ میلیارد تومان برآورد شده که امیدواریم بتوانیم این میزان را کمتر کنیم.

ترکیب هیأت داوران و دوتابعیتی بودن برخی از آنها و عدم سنخیت آنها  با اهدای جایزه سردار سلیمانی پرسید دیگر سوال خبرنگاران بود که دبیر جشنواره توضیح داد: ما برای تعیین داوران درباره تابعیت داوران سئوالی نمی‌پرسیم و البته بعید می‌دانم کسی از این بین دارای پاسپورت آمریکایی باشد. با توجه به جایگاه سردار سلیمانی، امسال جایزه مقاومت و جهاد طراحی شد که نام ایشان جاودانه بماند و فیلم‌هایی که به این موضوع می‌پردازند، در این بخش جداگانه داوری شوند.

وی درباره علت پذیرفته نشدن یک فیلم که درباره ناشنوایان است در بخش سودای سیمرغ، و احتمال جایگزینی این فیلم در بخش رقابتی با توجه به احتمال نرسیدن برخی آثار گفت: تمام فیلم‌هایی که در جشنواره انتخاب شدند به جشنواره خواهند رسید و اگر غیر از این بود فیلم‌های رزرو را جایگزین می‌کردیم اما هیچ فیلمی اعلام نکرده که نمی‌رسد.

داروغه زاده درباره نرسیدن برخی فیلم‌ها و جایگزینی فیلم‌ها همچنین ماجرای انصراف پیمان معادی، گفت: پیمان معادی هیچ زمان صحبتی از تحریم جشنواره نزدند اما شرکت فیلم در جشنواره حق تهیه‌کننده است و ما فارغ از این مسئله فیلم ها را داوری می‌کنیم، مگر اینکه تهیه‌کننده‌ای کتبا تقاضا کند. به همه فیلم‌های رزرو گفته شده که فیلم‌هایشان را آماده کنند که در صورت نرسیدن یک فیلم، فیلم‌ها به ترتیب اولویت رزرو جایگزین شوند.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر درباره جایزه سردار سلیمانی گفت: ساخت تندیس انجام خواهد شد و در اختتامیه اهدا خواهد شد. با توجه که موضوع این جایزه مقاومت و جهاد است فیلم‌هایی که در این راستا ساخته شده باشند، در این بخش داوری می‌شوند. در مورد بحث بعدی، ما امسال بهترین همراهی را با فیلم‌های مستند و کوتاه کردیم و در چارسو و سینمای هنرمندان هم این آثار در جدول نمایش اکران خواهد شد.

داروغه‌زاده درباره حضور انیمیشن‌ها در جشنواره گفت: ما در دو سال گذشته به جهت حمایت از این حوزه بخش ویژه‌ای را اختصاص دادیم. امسال هم برای این حوزه بخش ویژه‌ای را اختصاص داده بودیم اما دو فیلمی که درخواست بودند شرایط نمایش به عنوان فیلم سینمایی را نداشتند و البته ناقص هم بودند.

وی درباره خبرنگاران تأیید صلاحیت شده و علت حضور یک مدیر به عنوان یک خبرنگار، گفت: ما دو برابر آنچه پذیرفته شد تقاضا داشتیم و مبنای ما نامه‌ای است که از سوی رسانه برای ما فرستاده می‌شود.

دبیر جشنواره درباره چرایی نبود فیلم مجبوریم در جشنواره گفت: امسال تمامی فیلم‌ها دیده شدند و انتخاب شدند. هیچ ملاحظه‌ای بیرون از هیأت انتخاب نبوده و نبود فیلم رضا درمیشیان تنها به دلیل عدم انتخاب هیات انتخاب است و این فیلم مشکلی برای پروانه نمایش نخواهد داشت.

داروغه زاده درباره کوتاه کردن برخی فیلم کوتاه و مستند گفت: ما باید فیلمی که تهیه‌کننده به ما ارائه می‌دهد را داوری کنیم و اینکه اگر فیلمی کوتاه می‌شود و آسیب می‌بیند، به سازندگان اثر مربوط است.

وی درباره حضور فیلمسازان زن و هیأت داوری گفت: اولویت‌مان این است که تعداد کسانی که واجد شرایط بودند، انتخاب شوند. امسال آثار ارائه شده از سوی فیلمسازان زن تنها همین یک فیلم بود. هیئت انتخاب نمی‌تواند فمنیستی به این مسئله نگاه کند. فیلم‌ مورد بررسی واقع می‌شود اما امسال تعداد کمتری از فیلمسازان زن برای حضور در جشنواره استقبال کردند. ما دوست داریم حضور زنان در هیئت داوری بیشتر شود زیرا آنها منصفانه‌تر و دقیق‌تر فیلم را مورد بررسی قرار می‌دهند.

داروغه‌زاده افزود: هیچ‌کدام از فضاهای سینمایی که داریم مناسب اکران فیلم‌های فجر نیست و با توجه به نظرات و انتقادات اهالی سینما و رسانه گزینه انتخابی به دلیل استانداردهای موجود در آن شد.

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر ادامه داد: همزمان با نظرسنجی اصحاب رسانه با تک تک کارگردانانی که در جشنواره فیلم دارند گفت وگو کردیم و در نهایت پردیس ملت گزینه انتخابی از سوی اهالی رسانه و اهالی سینما بود.

وی گفت: ساختن مجموعه‌ای که بتواند کاخ رسانه‌ها برای جشنواره‌های سینمایی مختلف باشد دربازه زمانی کوتاه مدت اتفاق نخواهد افتاد اما شهردار تهران پیگیر این موضوع برای انتخاب زمین مناسب خواهد بود.

داروغه‌زاده با بیان اینکه همزمان با افتتاح جشنواره فیلم فجر، اقلام مورد نیاز برای کمک به سیل‌زده‌ها به سمت سیستان و بلوچستان حرکت خواهد کرد، گفت: امسال تنها بزرگداشت فریدون جیرانی در اختتامیه جشنواره اجرا خواهد شد.

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال جاری همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار می‌شود. در این دوره جشنواره، ۱۱۵ فیلم سینمایی به همراه ۳۶ فیلم مستند فرم ثبت‌نام جشنواره را تکمیل کردند که در میان فیلم‌های سینمایی، ۳۷ اثر به فیلمسازان اول اختصاص دارد.

همچنین بر اساس آمار نهایی فیلم‌های پذیرفته شده ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ، ۱۰ فیلم در بخش نگاه نو، ۱۰ فیلم در بخش فیلم کوتاه و ۱۰ فیلم در بخش مستند به نمایش در می‌آیند که بعضی آثار پذیرفته شده در بخش نگاه نو در بخش سودای سیمرغ نیز با دیگر آثار رقابت دارند.

به گزارش ایرنا، این جشنواره شامل بخش های مختلف؛ از جمله مسابقه سینمای ایران یا سودای سیمرغ (فیلم های سینمایی داستانی/ پویانمایی فیلم‌های بلند داستانی که دارای پروانه ساخت یا نمایش از سازمان سینمایی باشند و تا قبل از بهمن ۱۳۹۸ اکران عمومی نشده و در هیچیک از رویدادها و جشنواره‌های سینمایی داخلی و خارجی به نمایش در نیامده باشند)، نگاه نو (فیلم اول کارگردان: داستانی/ پویانمایی فیلمساز یا کارگردان اول، به هنرمندی اطلاق می‌شود که برای ساخت یا نمایش فیلم سینمایی خود برای نخستین بار، مجوزهای لازم و قانونی را از سازمان سینمایی کسب کرده باشد و پیش از این اثری از وی به عنوان فیلم سینمایی اکران یا در رویدادهای داخلی یا خارجی معرفی نشده باشد)، مستند بلند، کوتاه داستانی (با زمان نمایش حداقل ۳ و حداکثر ۱۵ دقیقه)، مسابقه تبلیغات سینمای ایران و مسابقه تجلی اراده ملی است.

محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سیدمحمود رضوی و حسین کرمی در این دوره از جشنواره اعضای هیات انتخاب فیلم‌های بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) و نگاه نو (ویژه فیلم اول کارگردانان) هستند.

جز پردیس ملت به عنوان کاخ اصلی جشنواره که محل نمایش فیلم ها برای اصحاب رسانه است، پردیس سینمایی آزادی، سینما استقلال، پردیس سینمایی ایران‌مال، پردیس سینمایی باغ کتاب، پردیس سینمایی تماشا، سینما جوان، پردیس سینمایی راگا، پردیس سینمایی زندگی، پردیس سینمایی فرهنگ، سینما فجر اسلامشهر (سالن اصلی)، پردیس سینمایی کوروش، پردیس سینمایی کیان، سینما ماندانا، پردیس سینمایی مگامال و موزه سینما در مناطق مختلف شهر تهران، سینماهای مردمی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهند بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: