اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
کد خبر: ۱۶۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - 27 January 2020
رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه:
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در آینده ‎ای نه چندان دور، قاتلان شهید سپهبد سلیمانی پای میز محاکمه خواهند ایستاد.

دیر یا زود با قاتلان شهید سلیمانی ملاقات خواهیم کردبه گزارش سرویس سیاسی عصرپرس از صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره (س)، راه نجات جامعه را شناخت سیره اهل بیت (ع) و عمل به سیره پاک آن بزرگواران دانست.

وی خون حاج قاسم سلیمانی را موجب برانگیختگی ملتهای آزاده و صیانت از جوامع مورد ستم در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: ان شاءالله امر حقوقی و قضایی این جنایت دنبال می‌شود و در گفت و گویی که با رئیس دادگاه عالی عراق داشتم، روشن شد که انگیزه بالایی برای پیگیری این موضوع دارند و از همان ابتدا برنامه ریزیهای لازم را در این زمینه داشتهاند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: ما هم کار را از طریق مجامع بینالمللی دنبال میکنیم و دیر یا زود با قاتلان حاج قاسم ملاقات خواهیم کرد، اما نه برای مذاکره و گفتگو بلکه برای محاکمه و کیفر.

وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام الله دهه فجر تصریح کرد: اصلیترین سلاح ما در طول چهار دهه گذشته، پیامهای انقلاب اسلامی بوده است که موجب خنثیسازی توطئههای پی در پی دشمنان، به حاشیه راندن خواستههای آن‌ها در منطقه و جهان و امیدآفرینی برای ملتهای محروم و مستضعف شده است.

رئیس قوه قضاییه، پیام انقلاب اسلامی را پیام اخلاص، کارآمدی، عدالت اجتماعی، معنویت پیوند خورده با سیاست، اخلاق، ضدیت با ظلم و استکبار، نجات مستضعفان و محرومان عالم و زندگی بر اساس دین و آموزه‌های دینی برشمرد.

وی ادامه داد: همین پیامهای بلند انقلاب اسلامی بوده است که توطئههای دشمنان در منطقه و جهان را نقش بر آب کرده و تازهترین نمونه آن نیز طرح از پیش شکست خورده «معامله قرن» است که طراحان آن باید مطمئن باشند پیام انقلاب اجازه نخواهد داد توطئهای جدید در قالب ادبیاتی جدید، منطقه را به آتش بکشد، سلطه بر منطقه را تحکیم کند و حقوق حقه مردم مظلوم فلسطین را پایمال کند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر لزوم بزرگداشت ایام الله دهه فجر از سوی مردم و مسئولان، تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی و امیدبخشی با عملکرد صحیح را ضروری دانست و اظهار کرد: دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی است و آنچه امروز ایجاد امید میکند، کارآمدی دستگاههای اجرایی و اداری کشور است. در واقع عملکرد مخلصانه و نشان دادن کارآمدی، امیدآفرین است و دستگاهها باید این جهت را هر چه بیشتر مدنظر داشته باشند و کارآمدی خود را ارتقا بخشند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه درباره برخی احکام صادر شده در ماههای اخیر تصریح کرد: احکام دادگاهها باید به نحوی صادر شود که برای افکار عمومی از لحاظ تناسب جرم و مجازات اقناع کننده باشد. مثلا برخورد با کارگری که به دلیل فشار‌های اقتصادی اعتراض می‌کند و فریاد می‌زند و حالا ممکن است در میان اعتراض کلام ناشایستی هم به زبان بیاورد، باید متفاوت از برخورد با کسی باشد که به صورت سازمان یافته و با برنامه ریزی قبلی اقدام به برهم زدن نظم جامعه می‌کند.

رئیس قوه قضاییه همچنین با تاکید بر ضرورت توسعه اسناد رسمی در کشور، اسناد عادی را یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش میزان پروندهها در قوه قضاییه دانست و اقدامات اخیر صورت گرفته برای خارج شدن اسناد عادی از چرخه معاملات کشور را یکی از مهم‌ترین تحولات در کاهش حجم پروندههای قضایی توصیف کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارش رئیس سازمان زندانها و دادستان تهران مبنی بر تعیین تکلیف نزدیک به دو هزار پرونده زندانی که در سفر‌های استانی اخیر در دستور کار قرار گرفته بود، بر لزوم اولویت دادن مسئولان قضایی به اجرای این مصوبات تاکید کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: