اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
کد خبر: ۱۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۴ - ۰۶ دی ۱۳۹۵ - 26 December 2016
گمرک ایران اعلام کرد
گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در 9 ماهه امسال را منتشر کرد که بر اساس آن صادرات غیرنفتی به بیش از 31 میلیارد دلار رسید و آمارهای کشور، نشانه تراز تجاری مثبت است.
صدوربیش از31 میلیارد دلار کالاهای غیرنفتی به خارج

سرویس اقتصادی عصرپرس:‌ صادرات غیرنفتی کشور در این مدت با 9.05 درصد افزایش در همسنجی با سال گذشته به 31 میلیارد و 593 میلیون دلار رسید.

به گزارش ایرنا به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، روند واردات کشور که در ماه‌های گذشته منفی بود، و در آبان ماه مثبت شد و در پایان آذر ماه با رشد 4.38 درصدی همراه بود.

براساس این گزارش، تشریفات گمرکی 91 میلیون و 262 هزار تن کالای صادراتی و 24 میلیون و 867 هزار تن کالای وارداتی در گمرکات سراسر کشور انجام شده است.

رقم صادرات غیرنفتی کشور در 9 ماه سال گذشته 28 میلیارد و 970 میلیون دلار بود.

همچنین واردات کشور در این مدت به 31 میلیارد و 538 میلیون دلار رسید که در همسنجی با پارسال 4.38 درصد افزایش نشان می‌دهد و گویای آن است که تراز تجاری ایران در 9 ماهه امسال همچنان مثبت بوده و عملکردی بهتر از آبان ماه داشته است.

اقلام عمده صادرات

برپایه گزارش گمرک، در این مدت میعانات گازی با پنج میلیارد و 124 میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی کشور بود که 16.22 درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و 952 میلیون دلار و سهم 6.18 درصدی در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها (به جز بنزین) با یک میلیارد و 230 میلیون دلار و سهم 3.89 درصدی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با یک میلیارد و 67 میلیون دلار و سهم 3.28 درصدی و پروپان مایع شده با 868 میلیون دلار و سهم 2.75 درصدی قرار دارند.

اقلام عمده واردات

اقلام عمده وارداتی در 9 ماهه سال 1395 به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 15 میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش 656 میلیون دلار، قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری به ارزش 605 میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری به ارزش 544 میلیون دلار و برنج به ارزش 527 میلیون دلار بود.

ترخیص برنج در آذر ماه بنابر مصوبه هیات وزیران، توسط شرکت تعاونی‌های مرزنشینان یا از محل ارزش افزوده مناطق آزاد صورت گرفته است.

چین در صدر واردکنندگان کالای ایرانی

گزارش گمرک می افزاید: چین همچنان بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی است، به طوری که در 9 ماهه امسال حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به پنج میلیارد و 697 میلیون دلار رسید که در همسنجی با پارسال 7.05 درصد افزایش داشته است.

پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با پنج میلیارد و 50 میلیون دلار، عراق با چهار میلیارد و 573 میلیون دلار، ترکیه با دو میلیارد و 719 میلیون دلار و جمهوری کره با دو میلیارد و 333 میلیون دلار قرار دارند.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

آمار تجارت خارجی کشور تا پایان آذرماه نشان می‌دهد که رتبه‌های نخست تا چهارم کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به ترتیب به کشورهای چین با هفت میلیارد و 510 میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیارد و 103 میلیون دلار، جمهوری کره با دو میلیارد و 503 میلیون دلار و ترکیه با دو میلیارد و 18 میلیون دلار اختصاص دارد.

برپایه این آمار، روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب 2.37 درصد، 10.01 درصد، 8.1 درصد و 989 درصد کاهش داشته است، اما واردات ایران از آلمان که پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود، 38.22 درصد افزایش داشته و در این مدت به یک میلیارد و 780 میلیون دلار رسیده است.

واردات ایران از سایر کشورها نیز در این مدت در مجموع بیش از 19.9 درصد رشد داشته است.

پیشتر گمرک جمهوری اسلامی ایران از افزایش 5.74 درصدی صادرات هشت ماهه غیرنفتی کشور در همسنجی با پارسال و ادامه مثبت بودن تراز تجاری تا پایان آبان ماه خبر داده بود.

بنابراین گزارش، آمار تجارت خارجی کشور در حوزه صادرات، طی سالهای قبل در دو بخش صادرات غیرنفتی با احتساب و بدون احتساب میعانات گازی اعلام می‌شد و از آنجایی که در سالهای گذشته برای این کالا (میعانات گازی) ردیف تعرفه مجزا و مستقلی وجود نداشت، با شرح گازهای طبیعی مایع شده به همراه سایر گازها، اظهار می‌شد.

همچنین امسال، صادرات دو کالای میعانات گازی و گازهای طبیعی مایع شده به صورت مجزا و هر یک در قالب کد تعرفه مختص به خود ثبت می شود.

علاوه براین با توجه به اینکه کد تعرفه مربوط به گاز طبیعی مایع شده در گروه کالایی پتروشیمی قرار دارد، برای شفاف‌سازی بیشتر و نشان دادن مقایسه میزان صادرات این کالا در 9 ماهه امسال و مدت مشابه سال گذشته، این کالا از ردیف گروه کالایی پتروشیمی خارج و در ردیف جداگانه‌ای قید شد.

 

پایان پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر: