اخبار مهم ایران و جهان را با عصر پرس مرور نمائید      
به روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
کد خبر: ۱۶۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - 22 January 2020
سخنگوی صنعت برق از صرفه جویی ۱۶۰۰ مگاواتی برق با تعویض یک میلیون کولرگازی فرسوده در استان‌های گرمسیر خبر داد.

صرفه جویی ۱۶۰۰ مگاواتی برق با تعویض کولر‌های گازیبه گزارش سرویس اقتصادی عصرپرس از صدا و سیما، مصطفی رجبی مشهدی درخصوص ضرورت اجرای این طرح، گفت: در ایران بیش از ۲۲ هزار مگاوات از میزان مصرف برق در فصول گرم و در ساعات اوج مصرف، مربوط به وسایل سرمایشی است که به دلیل افزایش تقاضا، این میزان سالانه روبه افزایش است.

وی با اشاره به این که وسایل سرمایشی بیش از ۶۵ درصد از مجموع مصرف برق مناطق گرمسیر یک را که عمدتا استان‌های جنوبی کشور هستند، به خود اختصاص می‌دهد، گفت: به منظور افزایش بهره وری انرژی در حوزه مصارف سرمایشی، طرح تعویض یک میلیون دستگاه کولرگازی فرسوده در مناطق گرمسیر یک مطرح شد و در ۳۰ دی امسال به تصویب شورای اقتصاد رسید.

رجبی مشهدی ادامه داد: با تعویض یک میلیون کولر گازی فرسوده در مناطق گرمسیر یک، میزان مصرف این کولر‌ها به ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت که منجر به کاهش ۱۶۰۰ مگاواتی میزان مصرف برق کشور می‌شود.

سخنگوی صنعت برق افزود: کاهش هزینه‌های خانوار، مدیریت بار برق در تابستان به میزان ۱۶۰۰ مگاوات، کاهش مصرف انرژی کشور به میزان حدود ۸ میلیارد کیلووات ساعت صرفه جویی برق و ۲ میلیارد متر مکعب مصرف گاز نیروگاه‌ها از جمله مزایای اجرای این طرح به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه تامین ۱۶۰۰ مگاوات برق نیازمند احداث ۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور است، گفت: احداث این نیروگاه با در نظر گرفتن دیگر هزینه‌ها برای احداث خطوط انتقال، پست‌ها و خطوط توزیع نیاز به سرمایه گذاری بیش از بیست هزار میلیارد تومان دارد.

سخنگوی صنعت برق گفت: با اجرای این مصوبه، تولید داخل نیز رونق خواهد گرفت و در نهایت باعث راه اندازی خطوط تولید کولر‌های گازی با راندمان بالا در کشور خواهد شد و فعال شدن گروه‌های اجرایی و افزایش اشتغالزایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

رجبی مشهدی درخصوص سرمایه گذاری مورد نیاز برای این طرح نیز گفت: میزان سرمایه گذاری برای اجرای این طرح ۶۵۰ میلیون دلار پیش بینی شده است که طی چهار سال به انجام برسد که سهم دولت از این میان ۳۵ درصد تعیین شده است که از محل صرفه جویی سوخت حاصل از اجرای طرح پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین ۳۵ درصد از سرمایه گذاری‌های مورد نیاز نیز توسط مشترک‌های داوطلب و ۳۰ درصد نیز توسط شرکت توانیر تامین خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق افزود: سهم مشترکین داوطلب نصب کولر‌های پربازده به صورت اقساط ۲۴ ماه در قبوض برق مشترکان، پس از نصب کولر‌های جدید راندمان بالا و اسقاط کولر فرسوده دریافت خواهد شد.

رجبی مشهدی همچنین در خصوص دوره بازگشت سرمایه این طرح نیز گفت: با توجه به این که هزینه تعویض هر کولر ۶۵۰ دلار معادل ۸ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، سرمایه گذاری در این طرح دوساله بازگشت داده می‌شود.

وی همچنین با بیان این که با تصویب شورای اقتصاد، شرکت توانیر مسئول اجرای این طرح خواهد بود، خاطرنشان کرد: کولر‌های جدید با بازدهی بالا، توسط سازندگان داخلی تامین خواهد شد که اشتغالزایی مناسبی را در کشور به دنبال خواهد داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر: